Φροντίδα Απολύμανση απεντόμωση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Μιας και η αναπαραγωγή τελείωσε θα κάνω μια γενική καθαριότητα σε κλουβιά κτλ και θα τακτοποιήσω τη ντουλάπα των κλουβιών ώστε να μεταφερθούν όλα τα πουλιά στη βεράντα. Θα πλυθούν και θα απολυμανθούν τα πάντα με f10 sc.
Οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής:
Τα δυο ενήλικα αρσενικά είχανε ένα θέμα με τα πόδια τους και έγινε θεραπεία με epithol για 9 μέρες με μέτρια αποτελέσματα. Τα δυο ενήλικα θηλυκά έχουνε θέμα μάλλον με το ράμφος και βλέπω το χτυπάνε συχνά στο κλαδί. Θεωρώ και αυτά ότι έχουνε θέμα. Σκεφτόμουνα να κάνω χρήση του scatt με μια εφαρμογή ή δυο. Είναι προτιμότερο να βάλω scatt και μετά από δυο μέρες να ψεκάσω τα πουλιά με κάποιο αντιπαρασιτικό ή πρώτα αντιπαρασιτικό και μετά scatt?
 
Είναι προτιμότερο να βάλω scatt και μετά από δυο μέρες να ψεκάσω τα πουλιά με κάποιο αντιπαρασιτικό ή πρώτα αντιπαρασιτικό και μετά scatt?
Ίσως θα πρέπει να δώσεις μερικές μέρες αέρα μεταξύ των δραστικών αυτών ουσιών.
Εκτός αν το αντιπαρασιτικό είναι ήπιο και όχι ισχυρό όπως υποθέτω χρειάζεται στη γενική απολύμανση και απεντόμωση.
Θα πλυθούν και θα απολυμανθούν τα πάντα με f10 sc.
Το έχεις ξαναδοκιμάσει το https://community.petbirds.gr/threads/black-spot-Πτηνών-και-Διαχείριση-Διατροφής-ΕΛΙΤ.36289/.
Στο ίδιο video θα δούμε και θα ακούσουμε πολλά που σίγουρα θα καλύψουν τις απορίες μας και θα μας κάνουν να αναθεωρήσουμε... όσοι μπορούμε... πολλά από τα πιθανά μας "κολλήματα". Για την αποτελεσματικότητα της χλωρίνης και του dedoil.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Τα δυο ενήλικα αρσενικά είχανε ένα θέμα με τα πόδια τους και έγινε θεραπεία με epithol για 9 μέρες με μέτρια αποτελέσματα. Τα δυο ενήλικα θηλυκά έχουνε θέμα μάλλον με το ράμφος και βλέπω το χτυπάνε συχνά στο κλαδί. Θεωρώ και αυτά ότι έχουνε θέμα. Σκεφτόμουνα να κάνω χρήση του scatt με μια εφαρμογή ή δυο. Είναι προτιμότερο να βάλω scatt και μετά από δυο μέρες να ψεκάσω τα πουλιά με κάποιο αντιπαρασιτικό ή πρώτα αντιπαρασιτικό και μετά scatt?
Τι έχουν τα πουλιά σου ξέρεις Λάμπρο;
 
Τα δυο σίγουρα ακάρεα ποδιών και τα άλλα δυο μάλλον στο ράμφος.

Το έχω ξαναδοκιμάσει το f10sc ναι. Δεν έχω μέτρο σύγκρισης γιατί την χλωρίνη την αποφεύγω γενικότερα εκτός από τις πατίθρες. Ενώ αυτό από την περιγραφή του ψεκάζεις το κλουβί και μόλις στεγνώσει είναι έτοιμο να δεχθεί το πουλί άφοβα. Για αντιπαρασσίτωση chevitren στα μικρά και μάλλον και στους γονείς για να μην φορτωθούν και το scatt και effipro. Και μετά από δυο βδομάδες ίσως effipro στα ενήλικα. Δυστηχώς βάπτισμα του κλουβιού σε χλωρίνη και άλλου εξοπλισμού δεν νομίζω να έχω το χώρο να το κάνω γιαυτό προτιμό μια τέτοια λύση.
 
Δυστηχώς βάπτισμα του κλουβιού σε χλωρίνη και άλλου εξοπλισμού δεν νομίζω να έχω το χώρο να το κάνω
Σίγουρα ο καθένας επιλέγει τον τρόπο που τον βολεύει περισσότερο.
Απλά με τη χλωρίνη και το dettol ο εξοπλισμός μοιάζει καινούργιος και φυσικά είναι κι απόλυτα καθαρός.
 
Λάμπρο μου θα σου πω φιλικά την γνώμη μου αν μου επιτρέπεις. Αν νομίζεις πως κάνω λάθος, να την απορρίψεις.

Γιατί παρά που ο τίτλος σου γράφει απολύμανση... κτλ, στο μεγαλύτερο μέρος του θέματός σου, αναφέρεις:
Οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής:
Τα δυο ενήλικα αρσενικά είχανε ένα θέμα με τα πόδια τους και έγινε θεραπεία με epithol για 9 μέρες με μέτρια αποτελέσματα. Τα δυο ενήλικα θηλυκά έχουνε θέμα μάλλον με το ράμφος και βλέπω το χτυπάνε συχνά στο κλαδί. Θεωρώ και αυτά ότι έχουνε θέμα. Σκεφτόμουνα να κάνω χρήση του scatt με μια εφαρμογή ή δυο. Είναι προτιμότερο να βάλω scatt και μετά από δυο μέρες να ψεκάσω τα πουλιά με κάποιο αντιπαρασιτικό ή πρώτα αντιπαρασιτικό και μετά scatt?

Αφού με τα ζευγάρια σου πραγματοποιείς αναπαραγωγές και σ' αυτή την διαδικασία και αυτά καταπονούνται οργανικά αλλά και κληρονομούν σε επόμενες γενιές, θα πρέπει κατ' αρχήν να γίνει διάγνωση τι έχουν τα πουλιά σου. Να τα δει γιατρός, να κάνει εξετάσεις, να δεις από τι ταλαιπωρούνται και να κάνεις την κατάλληλη θεραπεία.
Αυτό είμαι σίγουρη θα σου στοιχίσει πολύ λιγότερο απ' ό,τι αν κάνεις συνεχείς εφαρμογές στα κουτουρού και θα έχεις και καλύτερα αποτελέσματα.

Όλοι ανησυχούμε αν εφαρμόζουμε την κατάλληλη μέθοδο καθαριότητας στον εξοπλισμό μας αλλά αυτό από μόνο του δεν είναι αρκετό για να ξεπεράσουμε προβλήματα που ήδη υπάρχουν.

Προσωπικά θεωρώ το χλώριο αρκετό για την περιοδική καθαριότητα και αφού στην συνέχεια ξεβγαλθεί καλά και στεγνώσει επίσης καλά.
Η επιμελής αντισηψία θεωρώ πως φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα.
Για να ξέρουμε τι εννοούμε για κάθε καθαριστικό: Χλωρίνη , Dettol .
Απλά πιστεύω πως εσένα πρέπει να σε απασχολεί το συγκεκριμένο όσο και καθέναν άλλον από εμάς, ενώ έχεις και κάτι πιο ειδικό να αντιμετωπίσεις.
Επίσης σκέψου (όταν μπορέσεις φυσικά) και τον διπλό εξοπλισμό, μια και φαίνεται πως πολλά μικρόβια, παραμένουν ενεργά γύρω στο 6μηνο.
Η φιλική μου συμμετοχή στον προβληματισμό σου :)
 
Στο ζευγάρι που έβγαλε μικρά είχε γίνει προληπτικός έλεγχος και δεν είχε βρεθεί κάτι.Απλά μετέπειτα παρατήρησα αυτά στα πουλιά. Τώρα 4 πουλιά να τα πάω στο γιατρό είναι λίγο δύσκολο. Όχι οικονομικά αλλά δύσκολη η μετακίνησή τους με τέτοιες ζέστες.
 
Τώρα 4 πουλιά να τα πάω στο γιατρό είναι λίγο δύσκολο. Όχι οικονομικά αλλά δύσκολη η μετακίνησή τους με τέτοιες ζέστες.
Να πήγαινες ένα και να προχωρούσες σύμφωνα και με τις οδηγίες του γιατρού; Με εξέταση κουτσουλιών και φωτογραφίες, κάτι τέτοιο;
 
Το ένα το είχα πάει δυο φορές. Και πραγματικά δεν βρήκε κάτι. Τη μια ήτανε τελείως προληπτικά αφού το είχα πάρει και την άλλη όταν είχε το θέμα με τα πόδια του. Η αλήθεια είναι ότι δεν άκουσα τη γιατρό 100% γιατί μου είχε συστήσει πέρα της epithol και τη χρήση pulmosan και το φοβήθηκα δεν το έκανα. Γιαυτό σκεφτόμουνα να κάνω χρήση τώρα παρόμοιου σκευάσματος.Ίσως πάω κάποιο για έναν έλεγχο κα βλέπουμε.Απλά είναι διαφορετικά αυτά που θα ρώταγα για το κάθε πουλάκι και δεν ξέρω ποιό να πρωτοπάω :)
 
Back
Top