Φροντίδα Απολύμανση - αποπαρασίτωση κατασκευής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Akisbet
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Akisbet

PB New Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2014
Μηνύματα
253
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
καλημέρα σε ολους! Θα ήθελα να μου πείτε με τι να ψεκασω την κατασκευη που έφτιαξα για να στεγασω τα πουλακια μου, ο σκελετός αποτελείται απο σίδερα, η οροφή απο πάνελ κ το δάπεδο απο τσιμέντο. Μου είπαν για το σεμπατιλ. Να προσθέσω οτι ειναι σε εξωτερικό χωρο σε κτήμα, που σημαίνει φίδια, μυρμήγκια κ πολλά ζωύφια
 
Θα χρειαστεί να δίνεις μάχες με τα έντομα...
Αν χρησιμοποιείς τακτικά το sebacil θα γλυτώσεις από πολλά έντομα...
Για τα υπόλοιπα θα χρειαστεί να επιστρατεύσεις τη φαντασία σου.
 
Σου εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου. Σίγουρα θα χρειαστείς σίτες περιμετρικά της κατασκευής σου καθώς και μια λάμπα που κολλάνε κουνούπια και μύγες.

Περιμένουμε φωτογραφίες μόλις είσαι έτοιμος.
 
Οταν θα ειμαι έτοιμος θα ανεβάσω κ φωτο, εχω βάλει περιμετρικά σίτες ινοξ για μύγες κ κουνούπια. Όποτε ξεκινάω αρχικά με σεμπασιλ κ σιγά σιγά θα βρω πιςτευω τη λύση.Απλα @misalouris οταν ψεκασω αρχικά θα ειναι άδειος ο χώρος κ μετα απο 3-4 μερες θα βαλω τα πουλιά μέσα, οταν ομως θα υπάρχουν πουλιά μέσα πως θα χρησιμοποιώ το σεμπασιλ;
 
Για τα φίδια μπορείς να πας σε έναν γεωργικό συνεταιρισμό και να προμηθευτείς ένα απο αυτά τα σκευάσματα (κουτιά) πο κρατάνε μακριά τα φίδια. Για τα υπόλοιπα έρποντα ζωύφια αλλά και μύγες η κουνούπια μπορείς σε γεοπωνικό κατάστημα να προμηθευτείς δηλητήριο σε σκόνη αλλά αυτό που χρησιμοποιήται σε σχολικούς χώρους και δεν είναι βλαβερό. Προϋπόθεση είναι όταν το χρησιμοποιείς να μην χεις τα πουλιά εκεί για ένα 24ωρο και όχι πανω στην κλούβα, αλλά στο έδαφος και στους τοίχους σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη επιφάνεια μπορείς να καλύψεις. Θα υσηχασεις για τουλάχιστον 6 μήνες απο όλα τα παραπάνω που ανυσηχεις.
 
Οταν θα ειμαι έτοιμος θα ανεβάσω κ φωτο, εχω βάλει περιμετρικά σίτες ινοξ για μύγες κ κουνούπια. Όποτε ξεκινάω αρχικά με σεμπασιλ κ σιγά σιγά θα βρω πιςτευω τη λύση.Απλα @misalouris οταν ψεκασω αρχικά θα ειναι άδειος ο χώρος κ μετα απο 3-4 μερες θα βαλω τα πουλιά μέσα, οταν ομως θα υπάρχουν πουλιά μέσα πως θα χρησιμοποιώ το σεμπασιλ;
Αραιωμένο στο νερό...3% όταν δεν έχει πουλιά και 1% όταν υπάρχουν. Προσοχή όμως να μην πάει σε τροφές μια και είναι εξαιρετικά τοξικό αν το φάνε.
 
Το κόστος όλων αυτών δεν υπερβαίνει τα 15 ευρώ και το δηλητήριο είναι υδατοδιαλυτό και θα χρειαστείς εναν μικρο ψεκαστήρα εφόσον δεν έχεις αξίας πεντε ευρώ, δύλιτρο.
 
Τα φίδια δεν μπορούν να μπουν μέσα στο χωρο που θα ειναι τα πουλιά περισσότερο θέμα θα εχω με τα έρποντα καθώς οι κλούβες κ τα κλουβιά θα ειναι μέσα στο χωρο της κατασκευής, που ειναι περιμετρικά κλεισμένη με συρόμενες μπαλκονόπορτες κ πατζουρια, που προέρχονται απο ανακαινίσεις καταστημάτων. Στα σημεία που δημιουργούνται κενά εχω βάλει σίτα ινοξ με γαλβανιζε κουνελοσυρμα κ εχω προσπαθήσει να εντοπίσω κ την παραμικρή τρύπα για να ειμαι σίγουρος. Για να σας δώσω λιγο κ τις διαστάσεις ειναι 6 μέτρα μήκος 2,5 πλάτος κ 2,3 υψος
 
Για τα έρποντα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το υδατοδιαλυτό δηλητήριο που ανέφερα παραπάνω και να ψεκάσεις εξωτερικά πόρτες παράθυρα και περιβάλλον χώρο και επιφάνειες.
 
Αραιωμένο στο νερό...3% όταν δεν έχει πουλιά και 1% όταν υπάρχουν. Προσοχή όμως να μην πάει σε τροφές μια και είναι εξαιρετικά τοξικό αν το φάνε.
Όχι πάνω στα πουλιά ομως @misalouris περιμετρικά του χώρου;
 
Όχι πάνω στα πουλιά ομως @misalouris περιμετρικά του χώρου;
Αν υπάρχει πρόβλημα... ακόμη και πάνω στα πουλιά. (όχι κεφάλι).
Διαφορετικά μόνο στο χώρο.
 
Back
Top