Αναπαραγωγή Απολύμανση αυγών σε ορτύκια

ZAXOS1967

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιουλ 2019
Μηνύματα
57
καλησπερα φιλοι. Μια ερωτηση απο νεο στον χωρο του ομορφου ορτυκιου. Εχω τα πρωτα 4 αυγα απο ζευγαρι ορτυκιον. Τα αυγα να της τα παρω για φυλαξη σε ειδικο μερος με αναλογη θερμοκρασια; η να της τα αφισω στην φωλια; και αν τα αυγα τα βουτατε σε καποιο υγρο για σχετικη απολημανση. Ειναι κατι που διαβασα και θελω να το μαθω. Ευχαριστώ και περιμενω καποια απαντηση σας. Καλη συνεχεια
 
Καλησπέρα! Να χαίρεσαι τα ορτύκια σου. Αν κατάλαβα καλά ενδιαφέρεσαι για αναπαραγωγή σωστά; Με μηχανή θέλεις να προσπαθήσεις; Πόσα ορτύκια έχεις;
 
καλησπερα φιλε μου απο ηρακλειο κρητης. Εχω 1 ζευγος. Ναι θελω να κανω αναπαραγωγη και ευχομαι ενας καλος φιλος που εχω, να μου δανησει την μηχανη του.
 
Ωραία. Αυτό με την απολύμανση ούτε το έχω ακούσει ούτε και το έχω διαβάσει ποτέ. Το θεωρώ ανούσιο να το κάνει κανείς μιας και το αυγό είναι από την φύση του καλά σχεδιασμένο να επιβιώνει για αρκετό διάστημα και να αποφεύγει την ανάπτυξη μυκήτων και άλλων παρόμοιων οργανισμών. Μια φορά έβγαλα ορτυκάκια και θα σου πω τι έκανα. Είχα μαζέψει 12 αυγά και τα είχα βάλει για 3 ημέρες σε σκιερό, δροσερό μέρος. Πολύ σημαντικό είναι το αυγό να μην είναι εντελώς φρέσκο αλλά να έχουν περάσει τουλάχιστον 2 ημέρες από την γέννηση του για μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας. Εγώ βέβαια είχα βάλει τα αυγά σε κλωσσα νανακι. Είχε βγάλει τα 6 από τα 12. Εμπειρίες από μηχανές δεν έχω γιατί δεν είμαι και ιδιαίτερα υπέρ τους, προτιμώ τον φυσικό τρόπο. Έχεις ξανά εμπειρία από μηχανή;
 
Ευχαριστω για την απαντησηκαι δεν σου κρυβω οτι δεν μου πολυαρεσε αυτο που διαβασα για απολημανση. Θα προσπαθησω να αντλησω γνωσεις απο εδω μεσακαι απο φιλους που εχουν ορτυκια. Εμπειρια δεν εχω απο μηχανες αλλα πιστευω οτι θα εχω την βοηθεια που θα χρειαστω απο τον φιλο μου και γνωστη του ολου θεματος.στον χωρο ειμαι 10 μερες και πραγματικα τα λατρευω τα ορτυκακια. Ομορφια, κελαιδισμα, ηρεμη συμπεριφορα. Σε λιγες μερες θα κανω ακομη ενα βημα με αγορα ζευγους περδικας. Επισης ειναι κατι που με τραβαει πολυ. Ευχαριστώ για της απαντησεις.
 
Τα ορτύκια είναι υπέροχα πουλιά. Είχα κάπου στα 14 παλαιότερα. Άσπρα, καφέ και παρδαλά. Στην αρχή ήταν πολύ άγρια αλλά με τον καιρό κατάφερα να τα εξημερώσω. Τα τάιζα ακρίδες στο στόμα, τα έβγαζα έξω από τις κλούβες και αυτά δεν έκαναν τίποτα. Τριγύριζαν στο χώρο και μετά επέστρεφαν στο κλουβί τους. Αξίζει κάποιος να ασχοληθεί με το είδος γιατί είναι πραγματικά υπέροχα πουλιά. Κάποια στιγμή θέλω να ξανά ασχοληθώ με το είδος. Αν θέλεις ανέβασε μας καμία φωτογραφία να τα δούμε. Για ότι απορία έχεις μην διστάσεις. Καλό απόγευμα 🙂
 
Back
Top