Διατροφή Αποξηραμένα βότανα, πρόσθετα σε ξηρή αυγοτροφή

Dimitris.P

PB Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2015
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Πειραιάς
καλησπέρα φίλοι μου!
τα δύο τελευταία χρόνια, παίρνοντας την απόφαση να ασχοληθώ με όση ψυχή διαθέτω με τα καναρίνια & την εκτροφή τους, στην διατροφή τους χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ ΣΥΣΚΕΥΑΣΜΕΝΕΣ ΤΡΟΦΕΣ! Το τελευταίο διάστημα είπα να το ψάξω λίγο παραπάνω.. Να δυναμώσω με κάποιο τρόπο την διατροφή τους, μιας και η αξιοζήλευτη πατρίδα μας φημίζεται για μια τεράστια γκάμα βοτάνων! Μιλώντας με πολλούς από σας, φίλοι μουκαι διαβάζοντας προσεκτικά την γραφή του καθενός ξεχωριστά, σήμερα πήρα την απόφαση να κάνω ένα βήμα παραπάνω.. Αξιοποιώντας τις γνώσεις του φίλου Γιάννη(misalouris) και της φίλης Αλίκης(Αlicedros).
Πήρα λοιπόν 1kg CEDE ξηρή αυγοτροφή(αυτή χρησιμοποιώ) και πρόσθεσα αποξηραμένη ρίγανη,θυμάρι, γλυκάνισο, βασιλικό! Και μιας και σήμερα ήταν η μέρα τους να φάνε και αυγοτροφή
(πλέον 1 φορά την εβδομάδα μέχρι αρχές Γενάρη),το πείραμα έγινε και η συνταγή.. Π Ε Τ Υ Χ Ε !
Μάχη έγινε! Τα κλουβιά δεν τα χωρούσαν από την χαρά τους! Ολο αυτό το διάστημα, που περνούν την πτερόρροια, δεν τα είχα ξαναδεί τόσο χαρούμενα!
τι άλλο να πω. Γιάννη και Αλίκη ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
 
τι άλλο να πω. Γιάννη και Αλίκη ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Δημήτρη μου εγώ σε ευχαριστώ που είσαι μέλος στο φόρουμ ΜΑΣ και που αγαπάς και φροντίζεις τόσο πολύ τους φτερωτούς σου φίλους! Αυτό και μόνο είναι η μεγαλύτερη ανταπόδωση που μπορείς να μου δώσεις! Και εσύ και όλα τα μέλη εδώ μέσα! Γι αυτό άλλωστε είμαι εδώ και βοηθάω τόσα χρόνια! Όλοι για να είναι ευτυχισμένα αυτά τα γλυκά μικρά και φτερωτά φιλαράκια μας δουλεύουμε! :D
Πήρα λοιπόν 1kg CEDE ξηρή αυγοτροφή(αυτή χρησιμοποιώ) και πρόσθεσα αποξηραμένη ρίγανη,θυμάρι, γλυκάνισο, βασιλικό! Και μιας και σήμερα ήταν η μέρα τους να φάνε και αυγοτροφή
Δηλαδή πήρες μόνο έτοιμη αυγοτροφή και απλά πρόσθεσες αποξηραμένη ρίγανη, θυμάρι, γλυκάνισο και βασιλικό; Γιατί εγώ βάζω κι άλλα μέσα! 😉 https://community.petbirds.gr/threads/Η-δικιά-μου-σπιτική-αυγοτροφή.18764/
 
καλή σου μερα, Αλίκη! Ναι, μόνο αυτό έκανα! την συγκεκριμένη αυγοτροφή την χρησιμοποιώ 2 χρόνια τώρακαι ως ξηρή, από αυτά που γνωρίζω,έχει καλύτερες αντοχές σε σχέση με την υγρή! Πρόσθεσα λοιπόν όλα τα παραπάνω βότανα, καθως επίσης 80gr bella di notte (αναλογία για 1κιλό αυγοτροφής) και το αποτέλεσμα ήταν πραγματικά εκπληκτικό! 😉😎
 
πρόσθεσα λοιπόν όλα τα παραπάνω βότανα, καθως επίσης 80gr bella di notte (αναλογία για 1κιλό αυγοτροφής) και το αποτέλεσμα ήταν πραγματικά εκπληκτικό! 😉😎
Καλή τους όρεξη λοιπόν! 👍D
 
Back
Top