Διατροφή Αποξηραμένα σύκα

Αλεξία

PB Member
Εγγραφή
23 Σεπ 2007
Μηνύματα
359
Πόλη
Γλυφάδα
Σήμερα απο το μαγαζί που δουλεύω αγόρασα αποξηραμένα σύκα και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάνει η οχι να δώσω στα πουλιά;
:) Αλεξία
 
Τα σύκα είναι μέσα στην διατροφή των πουλιών. Κάνει να τα τρώνε και μάλιστα τα τιμούν δεόντος.
 
Κάνει λέει... Τρελαίνονται. :)
 
Χωρίς να ξέρω πόσο επικύνδυνο είναι για τα πουλιά,τα αποξηραμένα φρούτα πολύ συχνά θειαφίζονται. Το βερίκοκο πχ. ψεκάζεται με θειάφι για να πάρει ανοιχτό πορτοκαλί χρώμα αντί του φυσικού του που είναι καφέ πορτοκαλί.
 
Τα ξερα συκα θειαφι δεν εχουν, το πολυ πολυ να εχουν ψεκαστει με λιγο ουζο μπορει να εχουν και καποιο μυρωδικο.
 
Όσες φορές έχω δώσει στα πουλιά, ήταν αποξηραμένα σύκα του εμπορίου και μπορώ να πω ότι δεν είχα παρατηρήσει κάποια ανεπιθύμητη ενέργεια.

Ομολογώ πάντως πώς δεν είχα ακούσει κάτι σχετικά με αυτό που αναφέρεις Γιάννη. Έχω την εντύπωση πάντως πώς το θειάφι, τουλάχιστον στον άνθρωπο, δεν προκαλεί κάποιο πρόβλημα εάν καταναλωθεί. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος όμως οπότε διορθώστε με αν κάνω λάθος. :)
 
γενικα ολα τα πουλια το τρωνε το συκο και ειδικα τα αγρια ολων των ειδων δεν πρεπει να ειναια επικινδυνα διοτι καιο εγω δινω στα πουλια και παντα ηταν μια χαρα μονο που δεν πρεπει να υπερβαλλεις διοτι εχει υψηλα ποσοστα ζαχαρης και δεν κανει καλο
 
Νομίζω ότι θέλει προσοχή στην υπερβολική κατανάλωση γιατί τα σύκα φέρνουν διάρροια.
 
Back
Top