Διατροφή Αποξηραμένο χαμομήλι στη διατροφή των καναρινιών

dread05

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2014
Μηνύματα
401
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Πάνω κάτω ότι λέει ο τίτλος. Μπορώ να δώσω κλαδάκια αποξηραμένου χαμομηλιού στα καναρίνια; Τι πρέπει να προσέξω πριν το δώσω; να το πλύνω και να το αφήσω να στεγνώσει (φοβάμαι σκόνη, βακτήρια, πιθανώς κανένα φυτοφάρμακο που ξέφυγε στον αέρα); Είναι χαμομήλι από τον κήπο μας ξεραμένο μέσα στο σπίτι.
 
Δεν γνωριζω αν εχει ευεργετικες ιδιοτητες, αλλα μου φαινεται πολυ αθωο οποτε θα τεινω προς το "δωστο" με επιφυλαξεις. Οσο για το πλυσιμο, οτι ειχες κανει πριν αποξηραθει, φανταζομαι το ειχες ηδη πλυνει εφοσον επροκειτο να καταναλωθει απο εσας. Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να κανεις κατι εξτρα, ισα ισα που αν βρεξεις το αποξηραμενο, μαλλον θα χαλασει. Περιμενε να ακουσεις κ αλλους παντως :)
 
Μπορώ να δώσω κλαδάκια αποξηραμένου χαμομηλιού στα καναρίνια;
Δεν ξέρω ακριβώς να σου απαντήσω. Θα ήθελα όμως με την ευκαιρία να ρωτήσω κι εγώ, γιατί;
 
https://community.petbirds.gr/threa...πτική-και-θεραπευτική-χρήση-στα-πουλιά.19081/

Από αυτό το άρθρο πήρα την ιδέα, και απλά σκέφτομαι αν είναι καλύτερο να το δώσω αποξηραμένο παρά σε τσάι. Τα πουλιά πέρασαν επανειλημμένες θεραπείες για κοκκίδια και ψάχνομαι τώρα για ενίσχυση διατροφής με βότανα.
 
https://community.petbirds.gr/threa...πτική-και-θεραπευτική-χρήση-στα-πουλιά.19081/

Από αυτό το άρθρο πήρα την ιδέα, και απλά σκέφτομαι αν είναι καλύτερο να το δώσω αποξηραμένο παρά σε τσάι. Τα πουλιά πέρασαν επανειλημμένες θεραπείες για κοκκίδια και ψάχνομαι τώρα για ενίσχυση διατροφής με βότανα.
Μπορείς να κινηθείς να το προσφέρεις στο νερό (τσάι κανονικό)... Δεν αλλάζει τίποτε και μάλλον καλύτερο μου δείχνει!
 
Nα το δώσεις σε όποια μορφή θέλεις... η μπορείς να το αναμείξεις με άλλα αποξηραμένα (δυόσμο, βασιλικό, θυμάρι, ρίγανη) και να τα προσθέσεις στην αυγοτροφή.
Περιέχει και χολίνη, που εκτός των άλλων κάνει και καλό στο συκώτι

http://www.bioathens.com/cholini/
 
Έχω βάλει στην αυγοτροφή ρίγανη θυμάρι και μερικά άνθη από τα χαμομήλια αλλά δε ξέρω κατά πόσο τα διαλέγουν. Οπότε σκέφτομαι τα ξερά κλαδιά για να δω αν όντος τα τρώνε.
 
Χαμομήλι δεν θα πρέπει να λαμβάνονται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ή του θηλασμού.
Χαμομήλι περιέχει κουμαρίνη, μια φυσιολογικά παραγόμενη ένωση με αντιπηκτικό ή αντιπηκτικά αποτελέσματα. Δεν θα πρέπει να συνδυάζεται με βαρφαρίνη ή άλλα φάρμακα ή συμπληρώματα που έχουν το ίδιο αποτέλεσμα ή να χρησιμοποιηθεί από άτομα με αιμορραγικές διαταραχές. Δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται δύο εβδομάδες πριν ή μετά τη χειρουργική επέμβαση.

Εγώ όποιο τρόφιμο δεν θα πρέπει να λαμβάνεται κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης ή του θηλασμού δεν θα το έδινα στα πουλιά μου
 
Μιάς και μιλάμε για ανθρώπους, τα συμπεράσματα δικά σας..

Ταπεινό στην εμφάνιση, αλλά πολύ σημαντικό σε φαρμακευτικές ιδιότητες, αναφέρει ο Διαιτολόγος - Διατροφολόγος Κωνσταντίνος Κούτσικας.

Ήδη από την αρχαιότητα, χρησιμοποιείτο για θεραπευτικούς σκοπούς. Καταναλωνόταν για ενοχλήσεις του στομάχου, του εντέρου ή της χολής. Το συνιστούσαν σε γυναίκες, για τη μείωση των πόνων κατά την έμμηνη ρύση. Επιπλέον, χρησιμοποιείτο τοπικά ως επίθεμα σε πληγές, για να επουλωθούν πιο γρήγορα.

Πλέον, οι ουσίες και η δράση του χαμομηλιού έχουν ερευνηθεί σημαντικά σε ερευνητικό επίπεδο, πιστοποιώντας τις περισσότερες από τις θεραπευτικές του ιδιότητες.

Οι ιδιότητες του χαμομηλιού οφείλονται σε δραστικές ουσίες όπως η κουμαρίνη, τα αιθέρια έλαια, τα φλαβονοειδή, το αζουλένιο, κάδμιο και μεταλλικά στοιχεία.

Σήμερα, η πιο διαδεδομένη ιδιότητα του χαμομηλιού έχει σχέση με την ικανότητα του να ηρεμεί τα νεύρα και να χαλαρώνει, διώχνοντας την αϋπνία και ενισχύοντας τον ύπνο.

Επιπλέον, είναι γνωστό για τις αντισηπτικές, καταπραϋντικές και αντιαλλεργικές του ιδιότητες. Χρησιμοποιείται ευρέως για τα έλκη του πεπτικού, το φούσκωμα και την καούρα.

Ανακουφίζει από τα αναπνευστικά προβλήματα, τα κρυολογήματα, το βήχα, τον πυρετό, τα προβλήματα της χοληδόχου κύστεως, τα εντερικά αέρια, τη γαστρίτιδα, τις αιμορροΐδες, τη δυσπεψία, την αϋπνία, τις στομαχικές φλεγμονές και τους δερματικούς ερεθισμούς.

Με εξωτερική εφαρμογή συντελεί στην επούλωση των εγκαυμάτων και των εκζεμάτων, ενώ είναι χρήσιμο στην ουλίτιδα και στις οφθαλμικές πλύσεις. Οι κομπρέσες με αφέψημα χαμομηλιού είναι καταπραϋντικές για κάθε είδους δερματικό πρόβλημα.

Το χαμομήλι βρίσκει πολλές εφαρμογές στον χώρο της αισθητικής, κυρίως λόγω των ευεργετικών και καταπραϋντικών ιδιοτήτων του στο δέρμα. Αποτελεί βασικό συστατικό σε προϊόντα καθαρισμού, ντεμακιγιάζ αλλά και ενυδάτωσης του δέρματος.

Τα φλαβονοειδή που περιέχει έχουν θετικά αποτελέσματα επί της περιφερικής κυκλοφορίας παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον στις αντιδράσεις φλεγμονής, λόγω της αντιοξειδωτικής τους δράσης.

Πηγή: http://www.onmed.gr
 
Χαμομήλι περιέχει κουμαρίνη, μια φυσιολογικά παραγόμενη ένωση με αντιπηκτικό ή αντιπηκτικά αποτελέσματα.
Εγώ όποιο τρόφιμο δεν θα πρέπει να λαμβάνεται κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης ή του θηλασμού δεν θα το έδινα στα πουλιά μου

Το χαμομήλι όμως είναι στα προτεινόμενα βότανα για θεραπευτικά τσάγια για τα πουλιά. Η στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε...
 
Βρε Μιράντα με δουλεύεις; :)Εγκυμονούν τα πουλιά;
Οχι δεν ειχα τετοιο σκοπο, αλλα γι'αυτο ρωτησα... Πως σχετιζεται αυτο που παρεθεσες με τα πουλια; :)

Εννοω οτι μπορει να αποφευγεται κατα την εγκυμοσυνη στους ανθρωπους, αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι απαγορευτικο και στα πτηνα.
 
Το χαμομήλι όμως είναι στα προτεινόμενα βότανα για θεραπευτικά τσάγια για τα πουλιά. Η στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε...
Η συζήτηση δεν ξεκίνησε για θεραπεία αλλά για διατροφή. Εγώ δεν συνηθίζω να χορηγώ μόνιμα στα πουλιά μου αντιβίωση μόνο όταν χρειάζεται, άλλος μπορεί να τα φαρμακώνει μόνιμα, απόψεις εκφράζουμε.

Οχι δεν ειχα τετοιο σκοπο, αλλα γι'αυτο ρωτησα... Πως σχετιζεται αυτο που παρεθεσες με τα πουλια; :)

Εννοω οτι μπορει να αποφευγεται κατα την εγκυμοσυνη στους ανθρωπους, αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι απαγορευτικο και στα πτηνα.
Μιράντα ξεκινάω με το εγώ, ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια, ότι νομίζει ο καθένας πράττει.
 
Μιράντα ξεκινάω με το εγώ, ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια, ότι νομίζει ο καθένας πράττει.
Σεβαστο. Το ειδα οτι παρεθεσες γιατι εσυ δεν το κανεις, αλλα θα ηθελα να πεις με ποιο σκεπτικο εσυ αποφασιζεις οτι δεν το δινεις. Εγω προφανως θα το εδινα, για τις γνωστες του ευεργετικες ιδιοτητες.
 
θα ηθελα να πεις με ποιο σκεπτικο εσυ αποφασιζεις οτι δεν το δινεις.
Εγώ όποιο τρόφιμο δεν θα πρέπει να λαμβάνεται κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης ή του θηλασμού δεν θα το έδινα στα πουλιά μου
Αυτό είναι το σκεπτικό του Μιράντα, το έχει πει :)
 
Επίσης να προσθέσω ότι αν γενικεύσουμε τον όρο πτηνά και δεν περιοριστούμε στα καναρίνια, τα κοτοπουλάκια μας άδειασαν το χαμομήλι της αυλής μέσα σε 5 μέρες :)
 
Το γιατι ρωταω. Το σκεπτικο το ειδα. Οπως και να εχει, ειπα, σεβαστη η αποψη του Μιχαλη, απλα για προσωπικη ικανοποιηση της περιεργειας μου ηθελα να μαθω πως η συσχετιση της αποφυγης του στην εγκυμοσυνη τον ωθησε να το υιοθετει και στις εκτροφες του..
 
Κοιτάξτε, το χαμομήλι στα βρέφη μας δεν το δίνουμε όταν είναι στην πρώτη βρεφική ηλικία, γιατί δυνατόν να προκαλέσει αλλεργίες.
Δηλαδή δεν είναι τόσο "αθώο" άντε δώσε δώσε. Φυσικά άλλος οργανισμός με άλλη λειτουργία των πουλιών και του κάθε διαφορετικού είδους πουλιών.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top