Φροντίδα Αποπαρασίτωση των καναρινιών

Dimitris.P

PB Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2015
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Πειραιάς
καλησπέρα φίλοι μου!
η αποπαρασίτωση των φτερωτών μας φίλων είναι ένα θέμα που μας απασχολεί σχεδόν όλο το χρόνο! Γίνεται όταν πρέπει; γίνεται με τα ''φάρμακα'' που πρέπει;
πήρα λοιπόν το θάρρος να ανοίξω αυτό το θέμα για να δώ τί κάνω λάθος και τί σωστό και να βοηθηθώ στο μέλλον με τις απόψεις σας!
από αρχές Απρίλη έως τέλη Σεπτέμβρη χρησιμοποιώ PINEX POWDER της TAFARM 2 φορές το μήνα και TENIAZINE της TAFARM 2 φορές το μήνα, επίσης.Από Οκτώβρη έως Απρίλη, 1 φορά το μήνα TENIAZINE .
Οφείλω επίσης να ομολογήσω πως τα καμάρια μου,όταν είναι η ώρα της πούδρας.. Είναι το χειρότερό τους! Και για μένα επίσης!
πείτε μου, λοιπόν, φίλοι μου.. Τι κάνω σωστά και τι λάθος;
σας ευχαριστώ όλους..
 
Η προληπτική αποπαρασίτωτη δεν είναι απαραίτητη Δημήτρη. Όλα αυτά που χορηγείς είναι φάρμακα που δε χρειάζεται να τα παίρνει το πουλί όταν δεν υπάρχει λόγος. Χρειάζεται καθημερινή παρατήρηση των πουλιών για σημάδια εμφάνισης κάποιου προβλήματος και μόνο τότε ενεργείς αναλόγως.
 
Η προληπτική αποπαρασίτωτη δεν είναι απαραίτητη Δημήτρη. Όλα αυτά που χορηγείς είναι φάρμακα που δε χρειάζεται να τα παίρνει το πουλί όταν δεν υπάρχει λόγος. Χρειάζεται καθημερινή παρατήρηση των πουλιών για σημάδια εμφάνισης κάποιου προβλήματος και μόνο τότε ενεργείς αναλόγως.
σε ευχαριστώ,Σταύρο.. Αν και θα πρέπει να ομολογήσω πως ακολούθησα οδηγίες εκτροφέων, σε πιο ήπια δόση βέβαια, γιατί και γω δεν είμαι υπέρ των φαρμάκων. Να ρωτήσω αν γνωρίζεις να υπάρχει κάτι στην αγορά για την αποπαρασίτωση κλουβιού και πτηνών, χωρίς να πρέπει να το στρεσάρω πιάνοντας το(για την σκόνη μιλώ) και χωρίς να πρέπει να το βγάλω από το κλουβί;
 
και γω δεν είμαι υπέρ των φαρμάκων
Εγώ είμαι υπέρ και πολύ μάλιστα, όταν όμως υπάρχει ασθένεια.
γνωρίζεις να υπάρχει κάτι στην αγορά για την αποπαρασίτωση κλουβιού και πτηνών, χωρίς να πρέπει να το στρεσάρω πιάνοντας το
Το Chevitren.
 
Εγω περα απο Pinex Powder που χρησιμοποιω φουλ οταν εχω μωρα και φωλιες, μια φορσ τον μηνα περιπου και το καλοκαιρι ακομα πιο συχνα, κανω γενικη στα κλουβια και στον εξοπλισμο με Chevitren. Ψεκαζεις πανω στα πουλια και στα κλουβια (αφου βγαλεις φαγητα και νερα) και ησυχαζεις! Βεβαια ολα αυτα ειναι προληπτικα... αν πιασεις ψειρα πρεπει να κανεις αλλα! Μακρια απο μας...
 
Επειδή η πρόληψη είναι μητέρα κάθε προστασία θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις το
Chevi-tren της Chevita που όπως θα διαβάσεις κάνει θαύματα https://community.petbirds.gr/threads/chevi-tren-chevita.6881/.
Με τακτικό πέρασμα εξοπλισμού και πτηνών τα παράσιτα παραμένουν να ενοχλούν τα άλλα πλάσματα κι όχι τα δικά σου.
 
Back
Top