Διατροφή Αποπαρασιτωση πριν το ζευγαρωμα

Αγγελος

PB New Member
Εγγραφή
30 Απρ 2007
Μηνύματα
47
Πόλη
Πάτρα
Θελω να με ενημερωσετε με τι σκευάσματα θα κανω αποπαρασιτωση στα πουλια κατα την προετιμασια πριν το ζευγαρωμακαι αν ειναι αναγκαια.
 
Ευχαριστω φιλε μου mgerom αλα το φαρμακο αυτο ειναι για την καταπολέμηση των εξωπαρασίτων, εγω θελω για τα εσωτερικα παρασιτα.
 
Προσωπικά δε θεωρώ την προληπτική χορήγηση φαρμάκων στα πουλιά αναγκαία από ανθρώπους που κάνουν το χόμπι τους. Ίσως να είναι απαραίτητη για τους παραγωγούς πουλιών που λόγω του μεγάλου πληθυσμού θα πρέπει να ελέγχουν με κάποιο τρόπο τις ασθένειες και επίσης να προλαμβάνουν μια πιθανή έξαρση κάποιας ασθένειας με αποτέλεσμα την οικονομική καταστροφή. Κάνοντας έναν παραλληλισμό θα έλεγα ότι η χορήγηση φαρμάκων χωρίς την εμφάνιση κάποιας ασθένειας στα κοτόπουλα ενός σπιτιού στο χωριό δεν είναι απαραίτητη, είναι όμως αναγκαία σε ένα πτηνοτροφείο.

Τα φάρμακα που χρησιμοποιούνται για τις ασκαρίδες (σκουλήκια στρογγυλά και νηματώδη) είναι η πιπεραζίνη, φενμπενταζόλη, ιβερμεκτίνη, λεβαμιζόλη κ. Α. Κάποιες μάρκες που μου έρχονται στο μυαλό είναι το Teniazine (Tafarm), Wormmiddel (bogena), Ascapilla (Chevita)
 
Ενδοπαρασιτοκτόνοκαι μάλιστα υδατοδιαλυτό.
Μπορείς να δώσεις 10 σταγώνες απ'ευθείας στο στόμα του πουλιού
ή 1 κουταλάκι του γλυκού σε 50 μ.λ νερού(μικρή ποτήστρα)
Μπορείς να το αφήσεις 24 ώρες.
 

Συνημμένα

  • worminal_150.webp
    worminal_150.webp
    4,6 KB · Προβολές: 102
Για τον φίλο mqerom νομίζω για να μη γίνει κάποιο λάθος πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί με δοσολογίες φαρμάκων.
Για την καταστολή των προνυμφών εξελίκτρων (Ascardia) και των προνυμφών γάντζων (Capillaria) στα καναρίνια, parakeets, τα τροπικά πουλιά, τους παπαγάλους, τους φασιανούς, το πουλί, τις γαλοπούλες, peacocks, τα στηρίγματα, τα κουνέλια και τα τρωκτικά.
Στο υδροδιαλυτό ρευστό.
Οδηγίες για τη χρήση:Αφαιρέστε το ενδεχομένως παρόν ύδωρ λουτρών:
4 μιλ. (=80 πτώσεις) λύνουν το ύδωρ από 100 μιλ. (αλλά το μπουκάλι είναι για 1.25 ltr τη λύση voldiende, την ανάγκη πόσιμου νερού δόσεων)
Δώστε ως κάποιο πόσιμο νερό κατά τη διάρκεια 24 ωρών σε όλα τα παρόντα ζώα αυτήν την λύση για να πιει.
Η επεξεργασία μετά από 2 εβδομάδες επαναλαμβάνει.

Σύνθεση από το μιλ.:10 mg υδροχλωριδίου Levamisole.

Τα ζώα ή στα ζώα κατανάλωσης δεν χρησιμοποιούν των οποίων τα αυγά χρησιμοποιούνται για την κατανάλωση. Μην χρησιμοποιήστε στα ζώα νεώτερα από 3 μήνες.
Μετάφραση από foxligo
Από τη σελ. mijnwebwinkel.nl/winkel/karinaswebshop/?menu=article&categoryID=58535&articleID=1313271
 
O φίλος mgerom είναι πολύ προσεκτικός, ιδιαίτερα όταν παραθέτει οδηγίες φαρμάκων.
 
Η ένσταση μου είναι γι αυτό που έγραψες.
(Μπορείς να δώσεις 10 σταγώνες απ'ευθείας στο στόμα του πουλιού)
Αν το έχεις διαβάσει στην συνταγή του τότε κάνω εγώ λάθος!
 
Απλώς το ένα κουταλάκι του γλυκού
αντιστοιχεί φαίνεται σε 40 σταγώνες φαρμάκου
(Αφού χρειάζονται 80 σταγώνες σε 100άρα ποτήστρα).
Μα βρε παιδί μου τώρα αυτό το λένε μετάφραση;
- Εγώ πάντως παρέθεσα την δοσολογία της επισήμου
αντιπροσωπείας.
 
Μάλλον κάποιο λάθος θα έχει γίνει γιατί στο πρώτο μήνυμα σου είναι άλλο σκεύασμα, το οποίο το έχω και εγώ και είναι όλο 10ml!
 
Μάλλον κάνεις λάθος, είναι το ίδιο φάρμακο,της ίδιας εταιρείας
και έχει την ίδια δοσολογία. Υπάρχει σε συσκευασίες των 10,25,50gr.
 
Ενα λεπτο ρε παιδια... Να οργανωθουμε... Πριν τα ζευγαρωματα σας κανετε αποπαρασιτωση στα ζευγαρια σας ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ/Η ΟΧΙ; Αν ναι οκ ειναι θεμα ρουτινας αυτου που την κανει, αν οχι ομως σε ποια ακριβως περιπτωση θα την κανετε. Οσο για φαρμακα υπαρχουν μπολικα
 
Παιδια μηπως ασχολουμαστε με τα φαρμακα παραπανω απ'οτι πρεπει;
Δεν ξερω ισως εγω να ειμαι τυχερος και να μην μου αρρωστενουν τα πουλια μου το μονο που τους κανω ειναι να τα καθαριζω καθε δευτερη μερα πολυ καλα να τους βαζω φρεσκια τυποποιημενη τροφη τα προφυλαζω απο το κρυο και τα ρευματα. Πιστευω οτι το αγχος μας να παραμεινουν τα πουλια μας υγειες μας οδηγει στα φαρμακα και αντι για καλο ισως να κανουμε το αντιθετο
 
Καλημέρα

Το συγκεκριμένο σκεύασμα το χρησιμοποιώ προληπτικά 5 χρόνια.
Δεν γνωρίζω για πιο λόγο γράφει αυτήν τη δοσολογία στις οδηγίες, μιας και δεν ταιριάζει με την ποσότητα που περιέχεται.
Προσωπικά βάζω έως και 3 σταγόνες σε μία μικρή ποτίστρα και κανονίζω να καταναλωθεί όλο.
Αν έχω ένα πουλί μόνο σε κλουβί του βάζω ένα δάκτυλο μόνο για παράδειγμα.
Το νερό πρέπει να αλλαχτεί οπωσδήποτε την επομένη ημέρα.
 
Back
Top