Γενικά Απορία για μικρό Lovebird

Katerina_

PB Member
Εγγραφή
14 Αυγ 2008
Μηνύματα
140
Πόλη
Χανιά
Καλησπέρα σας,
η απορία μου ειναι η εξής, εχω τον μικρό Τίτο δίπλα μου και όποτε νυστάζει.. ανοίγει το στόμα του σαν να ειναι λαχανιασμένος.. κ το χασμουριτο τού εχει διάρκεια.. εμ... Δεν ξερω πως να γινω πιο κατανοητη.. Παντως αυτο το λαχανιασμα το κανει για λιγο.. Οχι συνεχεια...
 
Εαν καταλαβα καλα Κατερινα αυτο που εννοεις ειναι σαν συνεχομενο χασμουρητο και σταματανε αφου το κανουνε καμια εισαρια φορες. Σωστα; Αυτο κανανε και το κανουνε ολοι οι παπαγαλοι που ειχα, εχω και γνωριζω απο φιλους και γνωστους μου. :)



Υ. Γ. Τελεια η φωτο στο avatar σου!
 
Μάλλον κάτι τέτοιο.. Δλδ.. εκει που καθεται κ κλεινει τα ματια του μετά τον πιάνει σαν να λαχανιάζει και σε κάποια φάση χασμουριέται.. Τώρα είναι ήσυχος...

όποτε του βάζω Thievery Corporation χαλαρώνει
🙄
 
ton εχεις λατρεψει απ οτι βλεπω τον μικρο... Και με το δικιο σου, αυτο το χασμουριτο το κανει και εμενα ο Χοσε, αυτον εχω παρατιρισει τουλαχιστον...
 
Καλημέρα!
Χθες παρατήρησα οτί η Μιλού μασάει την εφημερίδα που τους βάζω κάτω για τις ακαθαρσίες τους.. Την κάνει κρόσια την βάζει κάτω απο τα φτερά της και την πάει στη φωλιά.. επίσης.. έχει αρχίσει κ τσιμπάει τον Τίτο.. ήρθε η ώρα του αποχωρισμού; Το θέμα ειναι οτι ακόμα δεν ξέρει να τρώει μόνος του.. 😕

🙄
 
Φτιαχνει την καινουργια της φωλια προφανως! Σιγα σιγα ξεκινα να τα χωριζεις! Αλλα να σε σιγουρη οτι εχει αρχισει να τρωει μονο του το μικρο! Την εφημεριδα βγαλε την γιατι ειναι τοξικη και δεν της κανει καλο! Ξαναγορασε αυτα τα σκοινια που της ειχες βαλει και για την παλια φωλια!βαλε της και πολυβιταμινες και φυσικα σουπιοκοκαλο μιας και ετοιμαζεται για νεα γεννα!
 
χθες επλυνα κ σαπουνισα τα πλαστικα μερη του κλουβιου κ σημερα θα καθαρισω την φωλια κ θα της βάλω καινουργιο νίμα εξω για να πέρνει οσο θελει κ μεσα για να ειναι πιο ζεστα. 😉
 
Μαλλον θα περνω τον Τιτο περισσοτερη ωρα μαζι μου.. και θα του βαλω νερο κ σπορακια για να αρχισει να μαθαινει κ μονος του.. συνηθως τον εχω μαζι μου εξω απο το κλουβι μια ωρα την ημερα.

Πότε ξεκινάει τις πρώτες πτήσεις του; Φώτη θυμάσαι απο το δικό σου;
 
Εγω οταν ταιζα το μωρο Lovebird μονος μου με κρεμα και με ειχε μαθει αφου ειχε φτασει σε μια ηλικια σαν το δικο σου το αφηνα σε ενα πολυ ψηλο σημειο του σπιτιου απομακρυνομουνα πολυ και περιμενα να ρθει παροτρινοντας το με την συριγκα του που την ειχε συνδεσει με το φαγητο! Τωρα εσυ μπορεις να κανεις το ιδιο απλα να το φωναζεις και το πιο πιθανο ειναι οτι θα ρχεται! Καπως ετσι εγω αρχισα να το μαθαινω να πεταει!
 
Back
Top