Φροντίδα Απορία για ξεφλούδισμα σε καινούργιο κλουβί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Filiw
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Filiw

PB New Member
Εγγραφή
26 Σεπ 2019
Μηνύματα
185
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα.. Θα ήθελα να ρωτήσω, αγορασα τελευταια μια ζευγαρωστρα 65αρα από γνωστή ελληνική έταιρεια κλουβιων(δε ξέρω αν μπορώ να πω) Φαίνεται πολύ σωστά δεμένο σαν κλουβί και όχι ψεύτικο και την πλήρωσα και καλά..
Το θέμα μου είναι,ότι ο μικρούλης πάει και δαγκώνει ένα συγκεκριμένο σημείο στα κάγκελα και το ψιλοξεφλουδισε.
Να το γυρίσω πίσω, δε μπορω..σαν κλουβί γενικά είναι καλό, απλά φοβάμαι μήπως η βαφή που χρησιμοποιούν δεν είναι οικολογικη πχ και έχω κάποιο θέμα με τον μικρούλη.
Τι μου προτείνετε να κάνω;
Δε θέλω να πάθει κάτι.
Στο παλιό το κλουβί δε το εκανε καν αυτό.
Έχω βάλει κάποια προστατευτικά εκεί μήπως δε μπορεί να πηγαίνει το ράμφος του αλλά είναι προσωρινή λύση.
 
Καλησπέρα. Χωρίς να έχω ιδιαίτερη εμπειρία θα σου πρότεινα α) να βάψεις το σημείο που έξυσε το πουλί για να μην σκουριάσει και αφού στεγνώσει καλά καλά μετά από 3-4 μέρες μα βάλεις πάλι το πουλί στο κλουβί. Β) βάλε ένα σουπιοκοκκαλο και μια πέτρα ασβεστίου. Μπορεί για κάποιο λόγο είτε από ανοια είτε από κάποια άλλη ανάγκη να θέλει να ξυστεί παραπάνω.
 
@AlexBasd
Σουπιοκοκκαλο έχω ήδη αλλά πρέπει να το ανανεώσω σύντομα.
Προσπαθώ να βρω κι εγώ λύσεις γτ δεν γίνεται να πετάξω ολοκαίνουργιο καλο κλουβί και από ελληνικη εταιρεία.
Θα κάνω και τα υπόλοιπα που μου είπατε.
Ευχαριστώ πολύ.
 
Όχι Θεσσαλονίκη.☹
Και το πήρα από pet shop στην Αθήνα.
Απλά είναι της κλουβοτεχνικης.
Οκ θα τους καλέσω.
Σε ευχαριστώ πολύ.
Προσωρινά μπορώ να βάλω κάτι για να μη πηγαίνει; Η αλήθεια είναι μόνο εκεί πειράζει,όχι σε όλα τα κάγκελα.
[automerge]1587935554[/automerge]
Εντωμεταξυ, μου μασουλαει και το "βρακάκι" απ' το κλουβί που μαζεύει τα σπορακια.
Αλλά εκείνο το τραβάω πιο κάτω κ μπορώ και να το βγάλω στη χειρότερη.
Γτ δε ξέρω κ αυτό με τι είναι βαμμένο.
Γενικά πολύ μασουλημα τελευταία.
Θα βάλω και καινούργιο σουπιοκοκκαλο αύριο μήπως κ ξεδωσει εκεί.
Θα του πάρω κ κανένα καινούργιο παιχνίδι.
Δε θέλω να μου πάθει τίποτα ενώ τον προσέχω και τόσο πολύ.
 
@Filiw
Ειχα την εντυπωση οτι εισαι απο Αθηνα οποτε θα μπορουσες να περασεις η ιδια να τους το αφησεις και να σου το εφτιαχναν...
Δυσκολευει λιγο το πραγμα αλλα δεν χανεις τιποτα να τους καλεσεις και να δεις τι επιλογες θα σου δωσουν.

Αν δεν βρεθει καποια λυση,θα πρεπει να βαλεις κατι εκει που θα του αποσπασει την προσοχη απο το σημειο... Ισως καποιο παιχνιδι.
Για να μην σκουριασει ομως και για να μην ξεφλουδισει κι αλλο θα πρεπει να γινει μικροεπισκευη στο σημειο, λιγο χρωμα με μια μπατονετα.
 
Δεν μπορείς να κάνεις κάτι, είναι θέμα επιμονής του πουλιού, κόλλημα!
Και εμένα τοχει καταγδαρει το χρώμα
[automerge]1587936083[/automerge]
Υπάρχει ποστ για οικολογικά χρώματα, αν θες ψάξε και με μπατονετα όπως είπε ο Αντωνης
 
@Tony Forpus, Όχι είμαι από Θεσσαλονίκη και δυσκολεύτηκα ακόμα και να βρω τον μικρούλη πέρσι, εκτός απ' το κλουβί που το πήρα τώρα που ήτανε όλα κλειστά.
Οκ θα το βάψω τοπικά.
Μπορώ να πάρω πχ μια απλή λευκη
μπογια οικολογική;
Παιχνίδι θα πάρω άμεσα ναι.
Μήπως και του αρέσει παραπάνω αυτό!
Θα καλέσω και στην εταιρεία, μηπως μου πούνε κάτι.
Ευχαριστώ πολύ! 🙂
[automerge]1587936223[/automerge]
@takis1964, Φοβάμαι τη δηλητηρίαση μόνο.
Μακάρι να του αποσπάσω τη προσοχή.
Προς το παρόν. Έχω βάλει την θήκη από την αυγοθηκη για να μη μπορεί να βγάλει κι άλλο.
Αλλά πιστεύω πάλι θα βρει τρόπο.
Ναι θα το ψάξω το ποστ! Ευχαριστώ πολύ!
 
Να μπλοκάρεις την πρόσβαση στο σημείο εκείνο στερεώνοντας εκεί ένα παιχνίδι, μια ταίστρα κάτι που θα τον εμποδίζει εντελώς να πλησιάσει εκει. Η σακούλα-βρακί είναι επικίνδυνη να πιαστεί νύχι πάντως, εμένα δεν μου αρέσουν καθόλου. Παιχνίδια χάρτινα έχει να σκίζει;
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Φοίβος, Όχι δεν έχει! Και νευριάζει πολύ με το χαρτί.. Αν πιάσω πχ μπλοκακι και το ξεφυλιζω τρέχει να το σκίσει! Πιστεύεις ότι πρέπει να πάρω και κανένα χάρτινο; Ή να κάνω μόνη μου καλυτερα;
Τη σακούλα βρακί έχω αρχίσει να μη τη συμπαθω ούτε εγώ.. Μάλλον θα την βγάλω.
Θα τοποθετησω αύριο εκεί κάτω που κάνει τη ζημιά κάτι μεγαλύτερο που έχω απ' τη θήκη αυγού για να είμαι σίγουρη ότι δε μπορεί καν να συνεχίσει έστω κ λίγο αυτό που ξεκίνησε.
Μήπως και το ξεχάσει σαν σημείο.
Δεν έχω δει να το κάνει ακόμα σε καμία άλλη μεριά του κλουβιου.
Ευχαριστώ πάντως!
 
Ειδικά γιαα τόσο μικρού μεγέθους πουλιά το χαρτί το θεωρώ απο τα λίγα υλικά που καταφέρνουν να καταστρέψουν και να απασχοληθούν. Εγώ θα του έδινα σίγουρα. Μπορείς να φτιάξεις και μόνη σου. Εγώ στο κοκατου δίνω μικρά καθαρά χαρτοκιβώτια, τετράδια κτλ. Γίνεται χαρτοπόλεμος αλλά τουλάχιστον ασχολείται με κάτι όταν δεν ασχολείται κανείς μαζί της.
 
Καλημέρα σε όλους! Και εγώ από χαρτοκιβωτια, κούτες κτλπ έχω φτιάξει παιχνίδια γιατί οτιδήποτε βρει θα πρέπει να το μασουλησει, έχω φτιάξει επίσης αυτοσχέδια παιχνίδια με σπαγγο (κρεμαστά, μπάλες από σπαγγο), κλωστές, ψάθινα παιχνιδια η και χοντρό κορδόνι. Και εγω θα του έβαζα χαρτί, τουλάχιστον θα απασχολείται και σύντομα θα ξεχαστεί το κάγκελο. Πιστεύω ότι του εχει κολλησει στο κεφαλάκι του αυτό κ εφόσον καταφερε το έγδαρε, σίγουρα θα συνεχίσει να πηγαίνει εκεί, οποτε καλη λύση είναι να τον κάνεις να απασχοληθεί η να ξεχαστεί με κάτι άλλο. Με λίγα λόγια εφόσον έχει την ανάγκη να μασουλαει θα πρέπει να μασουλησει κατι, οπότε του δίνεις αλλες εναλλακτικές.
Ίσως να άλλαζα κ την διάταξη του κλουβιου και τις θέσεις παιχνιδιών η ότι του έχεις μεσα για να του κινήσω περισσότερο το ενδιαφέρον για εξερεύνηση..
[automerge]1587979505[/automerge]
Επίσης δεν ξέρω αν θα ταίριαζε σε κάποιο παιχνίδι που έχεις η θες να φτιάξεις, να το έβαφες με παντζάρι ίσως, οπότε θα είχε κ την γεύση του (αν κ εφόσον του αρέσει).. Είναι μια ιδέα κ αυτή αλλά πιο πολύ οι προηγούμενες θα σου φανούν χρήσιμες περισσότερο! 😊
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Sina, Σας ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες!
Ήδη του έκανα ένα αυτοσχέδιο παιχνίδακι από χαρτί, κάπως σαν λωριδουλες να τις τραβάει, δείχνει να ενδιαφέρεται.
Αύριο θα του πάρω και ένα καινούργιο γενικά και ίσως αλλαξω λίγο τη διαταξη.
Στο σημείο που ξεφλουδίσε λίγο τύλιξα το καγκελακι με κορδελιτσα και γέμισα το σημείο εκεί κάτω πράγματακια δικά του που δε τα χρησιμοποιουσαμε τώρα για να μη μπορεί καν να ασχοληθει εκεί κάτω.
Εύχομαι να ξεχαστεί και να μη κολλήσει με κανένα καινούργιο σημείο.
Το αστείο είναι πως στο παλιό κλουβακι που ηταν και αρκετά πιο μικρό δεν έκανε έτσι.
Τι να πω, εύχομαι να ξεχαστεί.
[automerge]1587979724[/automerge]
@Φοίβος, Του έκανα ήδη ένα προσωρινό παιχνίδακι! Θα σκεφτώ και άλλα! Προστάτεψα κ τη περιοχή που ξεφλουδιζε, δεν έχει πάει απ' το πρωί ξανά.
Μακάρι να τα καταφέρω και να ξεχαστεί!
Ευχαριστώ για τις ίδεες!
 
Δώστου μπόλικο υλικό όπως μπορείς για να ξεχαστεί εντελώς, εφόσον καταφερε κ το έγδαρε, βρήκε παιχνίδι κ ασχολία εκεί πέρα.
Ίσως επειδή είναι καινούργιο να του κίνησε το ενδιαφέρον να το περιεργαστεί... Ποιος ξέρει 🤔 μπορεί να θέλει να βάλει την προσωπική του πινελιά στο κλουβακι 😅
 
Εγώ να αγχώνομαι μη πάθει τίποτα και αυτός να προσθέτει πινελιές! Χαχα!😝 Του έκανα και μια μπαλιτσα από χαρτάκι και σπάγκο τώρα..
Τη φοβαται για αρχή αλλά πιστεύω θα την τιμήσει μόλις της πάρει τον αέρα.😋
 
Δεν πιστεύω ότι θα πάθει τίποτα, μην σε αγχωνει αυτό.
Όσο πιο νωρίς ξεχαστεί από αυτό τόσο το καλύτερο κ από θέμα υγείας μην είναι κάποια βλαβερή ουσία στο κάγκελο, αλλά κ από θέμα ψυχικής υγείας με το να μην "κολλήσει" με το υποτιθέμενο παιχνίδι που βρήκε.
Οπότε όλα καλά 😃 σίγουρα θα πάει σιγά σιγά να την πειράξει, μπορείς να παίξεις κ εσύ μαζί της. Αλλά 100% θα πλησιάσει κ αυτός.
 
Back
Top