Γενικά Απορία για το δαχτυλίδι-ταυτότητα του κοκατίλ μου

cocomaria

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαϊ 2023
Μηνύματα
7
Καλημέρα!!Έχω μια απορία για το δαχτυλίδι-ταυτότητα του κοκατιλ μου. Πάνω γράφει CZ 22 5.5. 16. 156 . Δεν ξέρω τι είναι το 16 και το 156 . Επίσης έχει χρώμα καφέ το δαχτυλίδι!
 

Τωρα το CZ μαλλον παραπεμπει σε Τσεχια. Το αρθρο ειναι κατατοπιστικο αν και εφοσον ακολοθειται η τυπολογια. Το καφε χρωμα δεν το βλεπω στα επισημα. Με λιγα λογια μπορει να ειναι μια μορφη κωδικοποιησης που εφηυρε ο εκτροφεας επειδη τον βολευε .
Ειτε ζητας πληροφορια απο τον πωλητη ειτε απο τον εκτροφεα(αν ειναι εντοπισιμος μεσω του πωλητη) ειτε κανεις και μια επικοινωνια με την Τσεχικη ορνιθολογικη εταιρεια(???)
θα μπορουσε να ειναι κωδικος εκτροφεα και αα του πουλιου..αλλα εικασια ειναι και τιποτα αλλο.
[automerge]1685870627[/automerge]

ενας εκτροφεας παρακατω απο google search.. Θα μπορουσες να ρωτησεις και αν απαντησει απαντησε
[automerge]1685870813[/automerge]
και ενας συναδελφος εκει
[automerge]1685870969[/automerge]
και ενας συναδελφος εκει
μαλλον ακυρο
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα.
μπορει να ειναι μια μορφη κωδικοποιησης που εφηυρε ο εκτροφεας
Κάποιες Χώρες έχουν διαφορετικό τρόπο κωδικοποίησης από τον δικό μας, οι σύλλογοι τηρούν μητρώα, στα δαχτυλίδια δεν αναφέρεται το έτος, το χρώμα επίσης δεν παραπέμπει κάπου, τα δαχτυλίδια μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για επόμενο έτος.
CZ 22 5.5. 16. 156
CZ Τσεχία
22 Κωδικός συλλόγου
5,5 Διάμετρος δαχτυλιδιού
16 Κωδικός εκτροφέα
156 α/α πουλιού
Δυστυχώς μόνο από τα μητρώα των συλλόγων θα μπορούσε κάποιος να βρει ακριβή στοιχεία.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ το ξερω και εχει συζητηθει εδω καμια 100 φορες το θεμα δαχτυλιδι απο εξωτερικο,
Στα site Που παρεθεσα δεν εχει καπου τα μελη (συλλογοι) ρωτησα ηδη τον εκτροφεα που τυχαια βρηκα για σχετικες γενικες πληροφοριες ή links

αλλα δεν πονταρω οτι θα απαντησει
 

[automerge]1685877655[/automerge]
και τελευταια πληροφορια μου σχετικα .2 εντυπα και οι μεταφρασεις τους.
legal disclaimer
δεν ειμαι τσεχος και δεν εχω παπαγαλους :-)
 

Συνημμένα

Τελευταία επεξεργασία:
Να ρωτήσω κάτι για το δαχτυλίδι ..ένα το δαχτυλίδι είναι μαύρο είναι γεννά του 2019?? Γιατί πάνω γράφει 22G TS 001 134... Σύμφωνα με το άρθρο για τα δαχτυλίδια δεν ταιριάζει με αυτό που λέει το δαχτυλίδι του πουλιού παρά μόνον το χρώμα ...
 
@Ελένη Σαμ
Σε ποιο άρθρο αναφέρεσαι? Και δεν σημαίνει ότι η ονοματοδοσία που ακολουθούμε εδώ σύμφωνα με τις ελληνικές ομοσπονδίες τηρείται και στο εξωτερικό ..όπως ανέφερε ο @ΙΩΑΝΝΗΣ@ λίγο νωρίτερα μέσα στο 2023 με παράδειγμα από Τσεχία που είναι το CZ .. Σε εσένα είναι TS .. άλλη χώρα άλλοι κανόνες και ίσως δεν τηρούνται και οι κανόνες της χώρας προέλευσης. Αυτά είναι τα μόνα που αναφέρει το δαχτυλίδι του δικού σου? Από πού το αγόρασες? Ο πωλητής δεν ξέρει από πού το προμηθεύτηκε ο ίδιος?

Υ.Γ στο δαχτυλίδι του καναρινιου σου είναι τα γράμματα? Γιατί το θέμα εδώ είναι για παπαγάλο που ρωτάει η κοπέλα.
Ίσως και θα έπρεπε να ανοίξεις ένα ανεξάρτητο θέμα
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: MARY58
Ααα συγνώμη δεν είδα ότι είναι για παπαγάλο ... ναι στο καναρίνι ...εντάξει θα ρωτήσω ..Έλληνας εκτροφέας μου είπαν ..απλά ήθελα να τσεκαρω την ηλικία του ..με μπέρδεψε το 22G ενώ το δαχτυλίδι είναι μαύρο ... ευχαριστω για την απάντηση
 
οι δυο ελληνικες ομοσπονδιες με αναλυτικα αρθρα για τα δαχτυλιδια τους και τους εγγεγραμμενους συλλογους.
μπορεις να δεις αν το δικο σου δαχτυλιδι κλειστου τυπου λεει μονο αυτα που ανεφερες τωρα που ξερεις τι και πως το αναφερει ενα τυπικο δαχτυλιδι?


 
Ανήκει στο δεύτερο λινκ π.ο.ο !!! αλλά πάλι με μπερδευει η ηλικία ..Screenshot_2023-09-25-01-01-17-647_com.android.chrome.webp
[automerge]1695593337[/automerge]
Ανήκει στο δεύτερο λινκ π.ο.ο !!! αλλά πάλι με μπερδευει η ηλικία ..
screenshot_2023-09-25-01-01-17-647_com-android-chrome-jpg.95013

[automerge]1695593403[/automerge]
Εκεί που λέει
20 :έτος γέννησης πουλιού (2014)
..πως προέκυψε από το 20 το 2014?
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Καλημέρα.Αν είναι εύκολο γράψε μας εδώ το πλήρες "κείμενο" του δαχτυλιδιού αρχίζοντας από το FPO που παρελειψες πριν.
Είτε οριζόντια γραμμένο είτε κάθετα όπως είδες όλα έχουν σημασία.
 
Καλησπέρα , το 19 που φαίνεται στο δαχτυλίδι είναι έτος γέννησης σωστά ;μετά το 096 γράφει wpc τι είναι αυτό ;
 

Συνημμένα

  • FA031405-5012-4633-80B5-D0C6DF5AB51A.webp
    FA031405-5012-4633-80B5-D0C6DF5AB51A.webp
    65,1 KB · Προβολές: 6
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
Back
Top