Γενικά Απορία για 4 καινούρια budgies

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva_jovi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eva_jovi

PB New Member
Εγγραφή
1 Μαρ 2009
Μηνύματα
7
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας παιδιά!
Χτες μου έδωσαν 4 Budgie. Δεν ξέρω την ηλικία τους, ούτε το φύλλο τους. Με τις λίγες γνώσεις που έχω (καθώς έχω ήδη αλλά 2 δικά μου), διακρίνω ότι έχουν όλα καφετί-δερματί χρώμα στα ρουθούνια και αναρωτιέμαι αν όλα τελικά είναι θηλυκά. Ωστόσο τα δύο από αυτά μπαίνουν στην φωλιά και φαίνονται ερωτευμένα ενώ ένα άλλο φέρεται πολύ περίεργα, είναι επιθετικό και το έχουν ξεπουπουλιάσει.
1) Πώς να δω το φύλο τους;
2) Να τα κρατήσω ως έχουν, μέσα στο ίδιο κλουβί τα 4 καινούρια και στο δικό τους κλουβί τα 2 παλιά που έχω ή να τα ενώσω;
3) Το επιθετικό κ ξεπουπουλιασμένο να το χωρίσω από τα άλλα;
Δεν ξέρω τι κάνω.
Να ενημερώσω ότι το κλουβί των 4 είναι αρκετά μεγάλο και έχω βάλει 2 φωλιές γιατί το 'επιθετικό' δεν αφήνει τα 'ερωτευμένα' να μπουν στην μία φωλιά οπότε μπαίνουν στην άλλη που τους πρόσθεσα.
 
Ποιος σου εδωσε τα badgie; δεν σου ' πε πληροφοριες σχετικα με την φροντιδα τους; Ετσι; γουρουνι στο σακι;

φιλικα,

πρεπει να ρωτας τις αποριες σου, βεβαια καλα κανεις και γραφεις εδω, αλλα πρεπει να ρωτας και εκει που παιρνεις το ζωο...

απλα ψαξε λιγο το θεματακι... Ο,τι θελεις εδω ειμαστε.
 
Τοσα πολλα πουλια μαζι προυποθετει πολυ μεγαλο κλουβι. Ποσο μαλλον με ζευγαρια αναμεσα τους. Τι μεγεθος εχει το κλουβι σου; Τα ζευγαρια ειναι καλο να εχουν δικο τους κλουβι. Στο κλουβι οπου φιλοξενουμε πολλα πουλια μαζι καλυτερο ειναι να μη βαζουμε φωλιες διοτι το αποτελεσμα ειναι αυτο που εχεις κι εσυ δηλαδη να μαλωνουν. Επισης οταν φερνουμε στο χωρο μας νεα πουλια πρεπει να τα βαζουμε σε Καραντινα. Κατα τη γνωμη μου καλο ειναι να ξεχωρισεις και το ταλαιπωρημενο καπου μονο του μεχρι να αναρρωσει πληρως και να το φροντισεις καλυτερα και μετα το ξαναβαζεις πισω.
 
Έχεις δίκιο αλλά ο φίλος μου που μου τα έδωσε επίσης του τα έδωσαν και μου τα έδωσε επειδή είναι άσχετος. Οπότε όπως το λες 'γουρούνιο στο σακί' δεν ξέρω τίποτα απολύτως γι' αυτά. Παρακαλώ όποιος μπορεί ας με βοηθήσει...
 
Φοίβο δεν τα χώρισα γιατί απ' ότι κατάλαβα τα πουλιά είναι καιρό και τα 4 μαζί. Έτσι έχω δύο κλουβιά το ένα με τα 4 καινούρια και το άλλο με τα 2 δικά μου παλιά.
 
καταλαβαινω... Εσυ τα ηθελες ή σου τα φορτωσε; εγω μαζι σου ειμαι αλλα ο φιλος σου δεν πρεπει να παιζει με τα ζωα... εχουν ψυχη και αυτα. Νομιζω οτι καταλαβαινεις... ετσι δεν ειναί;
 
Φοίβο δεν τα χώρισα γιατί απ' ότι κατάλαβα τα πουλιά είναι καιρό και τα 4 μαζί. Έτσι έχω δύο κλουβιά το ένα με τα 4 καινούρια και το άλλο με τα 2 δικά μου παλιά.



Και αυτο που λες το ξεπουπουλιασμενο;
Κι αυτο μεσα;
Αν εχουν ολα καφε ρουθουνια ειναι θηλυκα...
 
αμα εχουν ροζ-καφε μυτη ειναι θυληκα, αν εχουν γαλαζια-μπλε μυτη ειναι αρσενικα... Κρατα το ταλαιπωριμενο πουλακι σε κλουβι ξεχωριστα να συνελθει, αφου περασουν καραντινα, αμα εχεις τον χωρο φτιαχτους μια μεγαλη κλουβα κ μπορεις να τα βαλεις ολλα μαζι αμα ειναι ολλα θυληκα(αμα ειναι περισσοτερα τα αρσενικα απο τα θυληκα θα εχεις τσακωμους)... Βγαλτους την φωλια, μονο κακο τους κανει τωρα και ουτος η αλλος δεν σε βλεπω ετοιμο για αναπαραγωγες...
 
Back
Top