Αναπαραγωγή Απορία στην αναπαραγωγή κανάρας με καρδερίνα

dimitris_patra

PB Member
Εγγραφή
12 Φεβ 2009
Μηνύματα
902
Πόλη
Πάτρα
Κανάρα πρωτάρα (γεννημένη 6\13) την ζευγάρωσα με καρδερίνα. Γέννησε 5 αυγά, εκ των οποίων ένα μόνο ήταν γόνιμο και έβγαλε πουλί.
Κάθε μέρα που γεννούσε σημάδευα τα αυγά. Το γόνιμο αυγό ήταν το τρίτο.

Προσπαθώ να βρω μιά εξήγηση... Καλά το πρώτο και το δεύτερο ίσως δεν ήταν έτοιμο το αρσενικό ή δεν την είχε βατέψει...αλλά πως γίνετε να είναι γόνιμο το τρίτο και άσπορα το τέταρτο και το πέμπτο;
 
την ειδες να ζευγαρωνει πολλες φορες;

.. Έβαλα μέσα τον αρσενικό όταν είχε μισοφτιάξει την φωλιά. Γέννησε το πρώτο αυγό 6 μέρες μετά. Την είδα να ζευγαρώνει σίγουρα την παραμονή της γέννας του πρώτου αυγού, δεν την παρακολουθούσα και δεν ξέρω τι έγινε πριν και μετά.
 
ισως ο αρσενικος δεν ηταν προετοιμασμενος καλα... αδυναμο σπερμα.
 
... Και το δικό μου "το μοναχοπαίδι" μια χαρά πάει! 😛

photobucket-image-anavailable.png
 
.. Ένα σπερματοζωάριο μόνο είχε "ο βλάκας" ! 😀

Δεν φταίει ο "βλάκας", όπως λανθασμένα το χαρακτηρίζεις. Πάλι καλά να λες που Φεβρουαρίου μήνα σου έκανε την χάρη και σου έδωσε και αυτόν τον νεοσσό
 
. Γιά αστείο το έγραψα. Όντως πρώτη φορά βγάζω μούλους τόσο νωρίς, συνήθως αρχές Απρίλη έβγαιναν οι πρώτες φωλιές.
Είμαι πολύ ικανοποιημένος γιατί η κανάρα είναι πρωτάρα... Και τα πάει θαυμάσια!
Οπότε την επόμενη θα βγάλει περισσότερα.
 
Είναι αξιοπερίεργο πως έκανε δουλειά η καρδερίνα τέτοια εποχή... Δεν τα πάει λοιπόν θαυμάσια η κανάρα, ο αρσενικός είναι αξιοθαύμαστος και πρέπει να προσέχεις για να τον έχεις.
 
Είναι αξιοπερίεργο πως έκανε δουλειά η καρδερίνα τέτοια εποχή... Δεν τα πάει λοιπόν θαυμάσια η κανάρα, ο αρσενικός είναι αξιοθαύμαστος και πρέπει να προσέχεις για να τον έχεις.

Ο "κύριος" αυτός είναι 5 ετών, και αλάνι πραγματικό! Δεν χρειάζεται γνωριμίες κλπ.
Τον έχω μόνο του σε κλουβί... Και όταν του βάλω μέσα οποιαδήποτε κανάρα να δεις τι κάνει, απίστευτος! Πέρσι ζευγάρωνε επανειλημμένα με τρεις διαφορετικές κανάρες!
Όσο γιά την κανάρα επειδή ήταν πρωτάρα, δεν ήξερα τι θα κάνει, αλλά όλα καλά. Εύχομαι να είναι καλά και να την έχω για χρόνια.
 
Μπράβο μπράβο όλα αρσενικά εύχομαι!
Είχα και εγώ ένα καρδερίνοκαναρο μέχρι πριν λίγο!
 
Κοίτα να ακούει καρδερίνες και να βγει Μπηθικώτσης! .. Και εύχομαι να βγάλεις κι άλλα πολλά τέτοια!
 
Back
Top