Γενικά Απορία σχετικά με το φύλο των Buggie παπαγάλων μου

morpheas

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2008
Μηνύματα
195
Πόλη
Κόρινθος
Καλημέρα σε όλους.Αγορασα πριν λίγες μέρες ενα ζευγάρι παπαγαλάκια Buggie. Μου τα πούλησαν ως θηλυκό και αρσενικό. Τα πανε πολύ καλα ωστόσο με βάση τα οσα έχω διαβάσει μεχρι στιγμής για το συγκεκριμένο είδος παπαγάλων εχω αρχίσει να εχω αμφιβολιες για το αν ειναι ζευγάρι τα πούλιά που εχω μέσα στο κλουβί μου. Μπορεί καποιος με περισσότερη εμπειρεία απο μένα να με διαφωτίσει;Επισυνάπτω και τις φωτογραφίες τους 🙂
 

Συνημμένα

  • TO ARSENIKO.webp
    TO ARSENIKO.webp
    41,5 KB · Προβολές: 83
  • TO THILIKO.webp
    TO THILIKO.webp
    47,3 KB · Προβολές: 85
αν και φαινονται μικρα σε ηλικια το χρωμα της μυτης δειχνει να τεινει προς τα εκει που σου ειπαν, ετσι οπως στα ειπανε. εχεις κατα 90% ενα ζευγαρι που και ομορφο ειναι και υγιες φαινεται... Να σου ζησουν
 
το μπλε ειναι σιγουρα αρσενικο... Τωρα το αλλο ειναι λιγο μπλε αλλα ειναι νεαρο... Μαλλον ζευγαρι ειναι
 
εμένα 80% και τα δυο αγόρια φαίνονται...
Το κιτρινάκι λόγο ανοιχτού χρώματος φαίνεται να μοιάζει στο θηλυκό...όμως μας κοροϊδεύει νομίσω.



ρίξτε μια ματιά εδω
 
εμένα 80% και τα δυο αγόρια φαίνονται...
Το κιτρινάκι λόγο ανοιχτού χρώματος φαίνεται να μοιάζει στο θηλυκό...όμως μας κοροϊδεύει νομίσω
Πολυ χρησιμο το site που εστειλες αλλα και παλι μπερδευομαι.Αν θες.. Αιτιολογησε μου λιγο πως τα ξεχώρισες να βάλω μια σειρα🙄!
 
τα αρσενικα εχουν μπλε χαλινο(το σημειο στα ρουθουνια) ενω τα θυληκα εχουν καφε η μπεζ... Τωρα ττο θεμα ειναι οτι οταν ειναι μικρα δεν τα ξεχωριζεις γτ αλλαζει χρωμα ο χαλινος και μου χει τυχει να ειναι απαλο μπλε οπως το κιτρινο σ και να μ βγει θυληκο
 
Συνεπως το μονο που εχω να κανω ειναι να περιμενω.. Και να διαβασω... Οτιδηποτε σχετικο με τους καινουργιους φιλους μου. Παντως δεν ηξερα οτι ειναι τοσο ομορφη η σχεση ποθ αναπτυσουν μεταξυ τους αυτα τα πουλια! Παρατηρώντας τα βλεπω οτι τι ενα τραγουδα στο άλλο.. Τέλειο!
 
το μπλε φαινεται πολυ μικρο ακομη για να ξεχωρισει το φυλο του με σιγουρια κ για το κιτρινο προσωπικα δεν μπορω να καταλαβω, αν εχει εστω κ λιγο μπλε ειναι αρσενικο, νομιζω θα φανει συντομα
 
ειναι μικρα ακομα ενα εμπειρο ματι μπορει να βοηθησει καλυτερα, εγω αυτο που θα σου πω ειναι οτι ακομα και ζευγαρι να μην ειναι θα δεθουν τοσο μεταξυ τους που δεν θα το πιστευης. (αυτο ειναι που μου αρεση στα μπατζι).
 
το πρωτο φενεται να ειναι αρσενικο... αλλα το μπλε ειναι μιρκο και δεν μπορω να το διακρινω καλα... Πιστευω πως ειναι θυλικο αλλα κατσε να μεγαλωσει λιγο ακομα το πουλακι και τοτε θα καταλαβουμε τι φιλο ειναι τα πουλακια σου
 
Πιστεύω πως χρόνος θα δείξει. Γιατί σε εμαίνα μου φαίνετε οτί το χρόμα είναι ίδιο και στα δύο, άρα ο όπως είπα ο χρόνος θα δείξει...
 
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Τα πρωτα σημαδια δειχνουν οτι τα παπαγαλακια μου ειναι ζευγάρι.. Πεφτει πολύ ερωτας!
 
Καταρχην ειναι πανεμορφα!
Να τα χαιρεσαι...

Το μπλε εμενα μου φαινεται οτι ειναι θηλυκο και μαλιστα να εχει μπει στην φαση αναπαραγωγης..
Το κιτρινο οντως ειναι μικρουλι και δεν εχει ξεκαθαριστει ακομα το φυλο του, αλλα βαση οτι ειχα θηλυκο μπαντζι με ιδιο χρωματισμο,θα ελεγα οτι ειναι αρσενικο καθως το δικο μου θηλυκο δεν ειχε ιχνος γαλαζιου στο χαλινο..
 
Back
Top