Διατροφή Απορία - Perilla

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης muthos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

muthos

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2006
Μηνύματα
821
Πόλη
Περιστέρι
καλησπερα παιδια μηπως ξερετε τι ειναι η (περουλα, πηρουλα) και τι διατροφικες ιδιοτητες εχει;
 
Μέγεθος περίπου 14-17 εκατοστά. ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΔΥΟ ΦΥΛΩΝ είναι εύκολο να διακρίνει κανείς τις διαφορές μεταξύ των δύο φύλων. Τα αρσενικά έχουν εντυπωσιακό ροζ-κικκινωπό στήθος ενώ τα θυληκά είναι πολύ λιγότερο πολύχρωμα. ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΧΑΡΑΧΤΗΡΙΣΤΙΚΑ πρέπει να διατηρείτε΄κατά προτίμηση σε ζευγάρι. Συνήθως τα πάνε αρκετά καλά με άλλα είδη πτηνών και ειδικά με ωδικά πτηνά όπως ο φλώρος. ΔΙΑΜΟΝΗ ο τέλειος χώρος για την διαμονή τους είναι ένα ευρύχωρο πτηνοτροφείο με θάμνους φυτά και αειθαλή δέντρα.Αισθάνονται πιο πολύ πιο άνετα σε σκοτεινό χώρο και σε σκιερά μέρη αντί σε ηλιόλουστες περιόχές.Αισθάνονται επίσης άνετα σε ευρύχωρα κλουβιά ή πτηνοτροφεία. ΤΡΟΦΗ τρώνε κυρίως σπόρους. Επίσης τους αρέσει να τρώνε σπόρους από γρασίδι. Τους αρέσουν επίσης οι καρποί των εποχικών δέντρων. Πάντα πρέπει να υπάρχει αρκετή άμμος στο κλουβί τους. ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ μπορούν να εξημερωθούν πολύ εύκολα και τα αρσενικά κελαηδούν υπέροχα. Όλα τα παραπάνω στοιχεία υπάρχουν στην εγκυκλοππαίδεια των κατοικίδιων πτηνών από τις εκδόσεις καρακώτσογλου.
 
φιλε ισηδωρε η (περιλα) που ρωταω εγω ειναι σπορος χιλια συγνωμη αν το εβαλα σε λαθος ενοτητα
 
Επειδή το έγραψες και πηρούλα μπερδέυτηκα εγώ.Χίλια συγνώμη. Ο σπόρος που λες λέγεται περίλλα. Είναι ιδανικός σπόρος για την περίοδο της πτερρόροιας, λόγω της υψηλής περιεκτικότητας σε πρωτείνη.
 
φιλε εγω συγνωμη απλος αλαξα κελαιδινη και η κενουρια εχει μεσα περιλα και δεν ηξερα τι ειναι
 
φιλε ισηδωρε η (περιλα) που ρωταω εγω ειναι σπορος χιλια συγνωμη αν το εβαλα σε λαθος ενοτητα
Χαμός… :D

Γιάννη εγώ μετακίνησα το θέμα στη συγκεκριμένη κατηγορία από την κατηγορία «Διατροφή» που το είχες βάλει στην αρχή, νομίζοντας επίσης ότι αναφερόσουν στο πουλί για το οποίο στοιχεία έδωσε ο Ισίδωρος.

Ένας λόγος επιπλέον για την μετακίνηση του ήταν η ερώτησή σου για τις διατροφικές του ιδιότητες… ευτυχώς γιατί είχα τρομάξει κάπως. Έχει πλάκα να τα τρώει τα πουλιά ο Γιάννης σκέφτηκα :D

Αστειεύομαι φυσικά :)
 
δεν ειναι κακη ιδεα σταυρο 😀 :D τον σπορο αυτον των ειδα μεσα σε μια κελαιδηνη και δεν τον ξερω καθολου
 
Η παραπάνω φωτογραφία Γιάννη δείχνει τον σπόρο Perilla και αυτή εδώ τα φύλλα του φυτού.
 
Back
Top