Γενικά Απορίες Για Καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billyx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billyx

PB New Member
Εγγραφή
16 Δεκ 2007
Μηνύματα
38
Πόλη
Λάρισα
Θα ήθελα να ρωτήσω καποια πράγματα σχετικα με ένα κοκκινο καναρίνι που αγορασα σε ενα pet shop της Θεσσαλονίκης.

1ο) το μετεφερα απο τη Θεσσαλονίκη στη λαρισα όπου και διαμένω μεσα σε ένα χαρτινο κουτι και το έχω 2 εβδομαδες τώρα, το προβλημα είναι οτι δεν έχει κελαιδήσει σχεδον καθόλου ολο αυτο το διαστημα (όσοι το είδαν απέκλεισαν το γεγονός να είναι θυληκο). Τι να κάνω; θα πρέπει να το επιστρέψω ή να περιμένω και άλλο; Που μπορει να οφείλεται αυτό?

2ο) Πως μπορω να καταλάβω τι "ράτσα" είναι;

To δαχτυλίδι στο ποδι του αναφέρει ΝΒ 05 και καποια άλλα στοιχεία.


Ευχαριστω ειλικρινα για το χρόνο σας!
 
Ειναι απο την ολλανδία ΝΒ , γεννημένο το έτος 2005.
Αφού είναι κόκκινο όπως λές, είναι ένα καναρίνι ΧΡΩΜΑΤΟΣ.
Αν ήθελες κάποιο να κελαηδάει θα έπρεπε να πάρεις ένα καναρίνι ΦΩΝΗΣ.
Πάντως και αυτό θα κελαηδήσει αν δεν έχει ΚΑΤΙ παθολογικό.
Αλλά κανείς δεν αγοράζει ένα κανάρι του 2005 στις αρχές του 2008.
 
Πιάστω στα χέρια σου και πλησίασε πολύ κοντά το κεφάλι του στο αυτί σου, άκουσε την αναπνοή του αν είναι βραχνή. Οταν κάνεις αυτόν τον έλεγχο να προσπαθήσεις να μην το έχεις στρεσάρει πριν. Φύσατω στο μέρος της κοιλιάς του και δες αν είναι αδύνατο η παχύ.
 
Η ΑΝΑΠΝΟΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΒΡΑΧΝΗ. ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΔΥΝΑΤΟ. ΣΗΜΕΡΑ ΟΠΩΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΧΕΙ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΟΥ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΑ. ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ. ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ PET SHOP (ΑΙDININE). ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?
 

Συνημμένα

  • DSC04548.webp
    DSC04548.webp
    54,2 KB · Προβολές: 203
  • DSC04550.webp
    DSC04550.webp
    42,6 KB · Προβολές: 187
  • DSC04564.webp
    DSC04564.webp
    51 KB · Προβολές: 172
  • DSC04567.webp
    DSC04567.webp
    35,9 KB · Προβολές: 155
  • DSC04568.webp
    DSC04568.webp
    46,2 KB · Προβολές: 159
  • DSC04603.webp
    DSC04603.webp
    65,2 KB · Προβολές: 168
Θα συμφωνήσω ότι δεν έπρεπε να αγοράσεις ένα καναρίνι που έχει γεννηθεί το 2005, ελπίζω να μη στο πούλησε ως φετινό.

Το ότι δεν κελαηδάει μπορεί να οφείλεται σε πολλά πράγματα. Κάποια αρρώστια που δεν είναι εμφανής ακόμα, δεν έχει συνηθίσει το νέο χώρο και δεν αισθάνεται ασφάλεια, το μέρος που το έχεις δεν έχει ησυχία και όλο και κάποιος περνάει από εκεί το ενοχλεί και πολλά άλλα.
Το γεγονός ότι είναι χρώματος πάντως δε δικαιολογεί το γεγονός ότι δεν κελαηδάει. Όλα τα καναρίνια κελαηδούν απλά κάποια πιο πολύ και πιο καλά από κάποια άλλα. Εγώ έχω καναρίνι σαν το δικό σου και δε σταματάει να κελαηδάει.

Και ένα τελευταίο, είδα στις φωτογραφίες ότι εκτός από αυγό στο άλλο κυπελάκι του έχεις μια κόκκινη σκόνη. Αν είναι η γνωστή "βιταμίνη" σε διάφανα σακουλάκια που είναι κλεισμένα με συραπτικό καλύτερα να σταματήσεις να τη δίνεις.
 
Ναι μου το πούλησε ως φετινο και εγω το πιστεψα. Επειτα εμαθα πως το ποτε γεννηθηκε φαινεται στο δαχτυλίδι του και επεσα απο τα συννεφα. Τον πηρα τηλεφωνο σημερα αλλα μου τα μασαγε... Την κοκκινη βιταμινη για ποιο λογο να μην την δίνω; Τι άλλο μπορω να κάνω;
 
Αν δε ήσουν τόσο μακριά θα σου έλεγα να το πας πίσω.
Αυτό το κόκκινο να μη το δίνεις γιατί αν είναι αυτό που σου είπα σε σακουλάκι που δε γράφει τίποτα από έξω είναι αμφιβόλου προελεύσεως και ποιότητας. Καλύτερα να του δίνεις βιταμίνες στο νερό 2 φορές την εβδομάδα και να του βάζεις και φρούτα παρά αυτό.
 
ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΑΥΡΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΑΡΑ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ (ΑΝ ΖΕΙ). ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙ... 😡
 
Κοίτα αν στο πούλησε για φετινό θα το δεχτεί και θα πει και ένα τραγούδι.
Μην τον αφήσεις να σου πει βλακείες.
Δε μας λες και ποιο μαγαζί είναι να το έχουν στα υπόψη αυτοί που είναι από Θεσσαλονίκη.
 
ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΤΟ "Smart Pets Γ. Παπανδρέου 2, Θεσσαλονικη".
Ελπιζω μονο να ζει μεχρι αυριο.
 
Επιτρεψτε μου να πω οτι υπαρχουν δυο λογοι που το πουλι δεν κελαιδει, πρωτον το πουλι εκανε ταξιδι Θεσ/νικη-Λαρισα και προφανως εχει στρεσαρισθει και δευτερον χρειαζεται χρονο για να προσαρμοσθει στο νεο του περιβαλλον.
 
Κοιτα αν ηθελες φετινο(2007)και σου εδωσε του 2005 ειναι κοροιδια, το να μην κελαηδαει, στρεσσαριστηκε, δεν ειχε χρονο να προσαρμοστει, αλλα το να καθεται φουσκωμενο, δεν ειναι καλο σημαδι.
Αν το αλλαξεις, μην το μεταφερεις σε κουτακι τοση ωρα, αλλα σε κλουβι(βγαλε το νερο μην τα κανει χαλια)
 
Αν το δακτυλίδι του είναι πράγματι σκούρο πράσινο... Τότε
Αυτό το πουλάκι έχει έρθει απο την Ολλανδία στο τέλος της καλοκαιρινής περιόδου
του 2005. Δεν υπάρχει περίπτωση να το έστειλαν απο εκεί άλλη χρονιά, αφού ήρθε σε εμπορικό μαγαζί. Είναι ένα πουλάκι που για κάποιους λόγους δεν πουλήθηκε μέσα σε 2,5 χρόνια.

Αυτό που λέμε πάντα για τους "κακούς" επαγγελματίες στη χώρα μας.
Αν ήταν κάποιος ΓΝΩΣΤΗΣ θα είχαν τα μούτρα ακόμα και να το πρωτείνουν;
 
Εγω λεω να το κρατησεις και να το περιποιηθεις, και ο,τι γινει.
Για καποιο λογο η τυχη του ηταν να βρει εναν καλο ιδικτητη σαν κι εσενα!
 
Συμφωνω απόλυτα με το Pigaki, δηλαδή επειδή δεν είναι φετινό τι έγινε; Τα πιο μεγάλα σε ηλικία πουλιά θα πρέπει να τα πετάμε; είναι αχρηστα; (Άχρηστος ειναι αυτός που στο πούλησε).
Αποψη μου ειναι να το κρατήσεις και να κάνεις οτι καλύτερο μπορείς για αυτό, εάν ειναι να συμβεί το μοιραίο τοτε θα γίνει σε ένα περιβάλλον αγάπης και φροντίδας και όχι στο πάτωμα μιας άθλιας κλούβας!
 
εγω θα προτεινα αν και συμφωνω με το πιγακι να το πας πισω γιατι οτι αρχισε να φουσκωνει και εμεινε απουλητο 3 ετη σχεδον δεν ειναι καλο σημαδι απο πλευρας υγειας του πουλιου και επισης εχω εναν λογο ακομα ΝΑ μαθουν επιτελους αυτοι οι λωποδυτες να πουλανε υγειοι πουλια και οχι αρρωστα, φετινα για φετινα και οχι 10 χρονων
 
To oti ne tou 2005 den lei tipote , pori na paris ena pouli tou 2005 ke na ine poli kalo ( an omos sou ipe oti ine fetino ine alli istoria)
Ta xiliometra apo Thesaloniki den ine ke toso pola gia na ine to pouli stresarismenotoso poli (ego ola ta kanarinia mou ta efera apo ellada 12 ores sta koutakia-ke mexri stigmis kanena problima).
To an sou poulise omos arosto kanarini ine antiepagelmatiko ( i ine emporiko kata ta praktomena tis elladas)
 
Κοιτα αν ηθελες φετινο(2007)και σου εδωσε του 2005 ειναι κοροιδια, το να μην κελαηδαει, στρεσσαριστηκε, δεν ειχε χρονο να προσαρμοστει, αλλα το να καθεται φουσκωμενο, δεν ειναι καλο σημαδι.
Αν το αλλαξεις, μην το μεταφερεις σε κουτακι τοση ωρα, αλλα σε κλουβι(βγαλε το νερο μην τα κανει χαλια)

ΟΚ! Το πήγα πίσω χτες και μου το άλλαξε, μάλιστα μου ζήτησε συγνώμη για την ταλαιπωρία.
 
Αν το δακτυλίδι του είναι πράγματι σκούρο πράσινο... Τότε
Αυτό το πουλάκι έχει έρθει απο την Ολλανδία στο τέλος της καλοκαιρινής περιόδου
του 2005. Δεν υπάρχει περίπτωση να το έστειλαν απο εκεί άλλη χρονιά, αφού ήρθε σε εμπορικό μαγαζί. Είναι ένα πουλάκι που για κάποιους λόγους δεν πουλήθηκε μέσα σε 2,5 χρόνια.

Αυτό που λέμε πάντα για τους "κακούς" επαγγελματίες στη χώρα μας.
Αν ήταν κάποιος ΓΝΩΣΤΗΣ θα είχαν τα μούτρα ακόμα και να το πρωτείνουν;

Το δαχτυλίδι του ήταν όντως σκούρο πράσινο και έγραφε αυτά που αναφέρω στο αρχικό post!
 
Συμφωνω απόλυτα με το Pigaki, δηλαδή επειδή δεν είναι φετινό τι έγινε; Τα πιο μεγάλα σε ηλικία πουλιά θα πρέπει να τα πετάμε; είναι αχρηστα; (Άχρηστος ειναι αυτός που στο πούλησε).
Αποψη μου ειναι να το κρατήσεις και να κάνεις οτι καλύτερο μπορείς για αυτό, εάν ειναι να συμβεί το μοιραίο τοτε θα γίνει σε ένα περιβάλλον αγάπης και φροντίδας και όχι στο πάτωμα μιας άθλιας κλούβας!

Συμφωνω απόλυτα μαζί σας αλλά έδωσα 50 ευρώ για να το αγοράσω να πάνε χαμένα αν πεθάνει;
 
Back
Top