Γενικά Απορίες για αγορά δεύτερου cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kanoupa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kanoupa

PB New Member
Εγγραφή
7 Δεκ 2008
Μηνύματα
99
Πόλη
Χανιά
γεια σας παιδια.. Εδω κ περιπου 6-7 μηνες εχω ενα cockatiel... Μπορω να πω πως εχει δεθει πολυ μαζι μας κ πως ειναι απολυτως ηρεμο απεναντι μας... Οταν του ανοιξω το πορτακι ερχεται τρεχατο πανω μας... Οταν ομως ειναι μεσα δε παιζει κ τοσο με τα παιχνιδια του κ πολλες φορες κοιμαται πολυ... Ετσι κ γω ειμαι στη σκευψη να του παρω αλλο ενα ωστε να εχει παρεα κ να μη βαριεται... Ο ανθρωπος στο πετσοπ ομως μου ειπε πως αν παρεις αλλο ξεχασε το οτι θα σου ερχεται κ θα συνεχισει να ειναι οπως ειναι.. Θα ασχολειται με το αλλο συνεχεια..

θα θελα να ρωτησω κ σας τη γνωμη σας κ αν εχετε περασει κατι ιδιο...
ευχαριστω εκ των προτερων..
 
Aν σκοπευεις στην αναπαραγωγη παρτου ενα ταιρι.

Εγω εχω τον Κικικη τον οποιο τον μεγαλωσα στο χερι με κρεμα. Ηταν απολυτως ηρεμος αλλα επειδη ειναι Lovebird σκεφτηκα οτι πρεπει να του παρω ενα ταιρι. Τελικα του βρηκα(μου δωσε η Νικη την Πακιτα) και πλεον ασχολητε μονο με το ταιρι του. Μου επιτηθεται αμα βαζω χερια στο κλουβι. Μονο οταν τον εχω εξω ψιλοκαθεται.Αλλα κι εκει θελει να ναι με την Πακιτα. Οσο κι αν το προσπαθω τιποτα. Η Πακιτα ομως εχει ψιλοημερεψει.

Αποψη μου ειναι οτι αμα θες να το χεις ετσι οπως το χεις τωρα μην του παρεις ταιρι.
 
ετσι ειναι, αυτη τη στιγμη εσυ εισαι το ταιρι του... Αν του παρεις αλλο θα ειναι αυτο το ταιρι του αφου οπως και να το κανουμε θα ειναι περισοτερες ωρε μαζι του
 
κ δηλαδη ρε παιδια θα με ξεχασει ετσι απλα; Εγω ηξερα πως οι παπαγαλοι δενονται με τον ανθρωπο.. Ισχυει μονο οταν ειναι μονοι τους;
 
αν παρεις ενα ταϊσμενο στο χερι ημερο κανουργιο κοκατιλ... Και ασχολισε αρκετα και με τα δυο ημερα πουλια δεν θα αγριαψουν... Θα ανεβενουν πανω σου, απλα δεν θα ειναι προσκολιμενα πανω σου ολη την ωρα, δεν θα σε εχουν τοση αναγκη για παρεα, αλλα οχι οτι θα σε φοβουντε...
 
Aπλά θα είσαι σάν τρίτος για αυτά διότι τώρα ο παπαγάλος σου(που είναι και πολυ ωραίος απο οτι είδα)έχει βασικά μόνο εσένα και σε θέλει για παρέα ενώ άμα πάρεις άλλον παπαγάλο θα είναι συναίχεια μαζί έτσι δέν θα σε έχει τόση ανάγκει όσο τώρα!
Τώρα όταν το βλεπεις και βαριέτε ας το βγάζεις έξω να τους κάνεις παρεούλα!
 
το βγαζω εξω οσο μπορω, σιγουρα τη μερα 1-2 φορες.. Τρελενεται να ειναι πανω μου και να το χαιδευω στο κεφαλι τα μαγουλακια... Το περνει ο υπνος αμα το χαδευω...
 
Back
Top