Γενικά Απορίες για αρχάριους κατόχους κοκατίλ

Eirinimar

PB New Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2019
Μηνύματα
309
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα! 😊 Ως καινούργια μαμά ενός πανέμορφου κοκατιλ έχω κάποιες απορίες.
  1. Πως μπορώ να εξασφαλίσω ότι κοιμάται αρκετά; Να σημειώσω ότι τον έχω βάλει στο δεύτερο δωμάτιο που το χρησιμοποιώ σαν γραφείο οπότε μπορεί να έχει ησυχία αλλά φοβάμαι μήπως φοβάται και μόνο του. Δε θέλω ακόμα να τον σκεπασω μήπως μου φοβηθεί!
  2. Ελέγχετε πόσο και πότε τρώει παίρνοντας του την τροφή (του χω πάρει καλής ποιότητας από το Pet Shop) ή την αφήνετε στο κλουβί; Τρώει κανονικά μέχρι τώρα και με όρεξη και πίνει κανονικά νερό. Προσπαθώ κάθε μέρα να του δίνω και κάτι διαφορετικό έξτρα από φρούτα και λαχανικά αλλά ακόμα δε πολυψηνεται!
  3. Όσον αφορά το μπάνιο. Επειδή μόνος του δε θέλησε να πάει ακόμα τον ψεκασαμε λίγο χτες και αντέδρασε καλά. Κάθε πότε χρειάζεται;
Με συγχωρείτε για το σεντόνι 😅 Η ανησυχία είναι αρκετή και ο ενθουσιασμός ακόμα περισσότερος! 😀
 
Επειδή μόνος του δε θέλησε να πάει ακόμα τον ψεκασαμε λίγο χτες και αντέδρασε καλά.
Εσύ να χρησιμοποιείς την μπανιέρα τακτικά και θα μπει όταν υπάρξει ανάγκη.
Το ψέκασμα είναι μια τακτική που χρησιμοποιείται πολύ στους παπαγάλους αλλά έχω ενστάσεις στο αν πρέπει.
 
Εσύ να χρησιμοποιείς την μπανιέρα τακτικά και θα μπει όταν υπάρξει ανάγκη.
Το ψέκασμα είναι μια τακτική που χρησιμοποιείται πολύ στους παπαγάλους αλλά έχω ενστάσεις στο αν πρέπει.
Τη βάζω καθημερινά δηλαδή ανεξαρτήτως; Κάθε πότε χρειάζεται μπάνιο;
[automerge]1551168935[/automerge]
Επίσης σε σχέση με την καθαριότητα. Μπορώ να καθαρίσω κανονικά το δωμάτιο του; Ξεσκόνισμα, σκούπισμα, σφουγγαρισμα; Υπάρχει κάτι που τον ενοχλεί ή θα τον πειράξει;
 
Οι σκόνες και οι ουσίες από τα απορρυπαντικά έχουν τις ίδιες κακές συνέπειες στα πουλιά που έχουν και σε μας τους ανθρώπους.
Καλό θα είναι να υπάρχει και η ίδια προστασία.
Για το μπάνιο τώρα...
Υπάρχει ένα άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Το-μπάνιο-στα-πτηνά.33165/ που δίνει πολλές λύσεις στις σχετικές απορίες.
Ασφαλώς όμως θα σου πρότεινα να περιμένεις τις γνώμες των πιο ειδικών με το είδος των πτηνών σου.
 
Ελέγχετε πόσο και πότε τρώει παίρνοντας του την τροφή
Την τροφή του θα την έχει πάντοτε μέσα στο κλουβί και όποτε θέλει θα τρώει. Ποια τροφη πήρες;
Λαχανικά να συνεχίσεις να δίνεις και κάποια στιγμή θα φάει.
Όσον αφορά το μπάνιο.
Αφού τώρα το πήρες είναι λογικό να διστάζει. Εάν δεν σε εμπιστεύεται ακόμη, ίσως και να τρομάζει όταν το ψεκάζεις.

κοιμάται αρκετά;
Πρέπει να κοιμάται τουλάχιστον 12 ώρες. Αφού είναι μόνο του στο δωμάτιο και εφόσον δεν ακούει φασαρία ή έχει φώτα αναμμένα κτλ δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι ότι δεν κοιμάται.
Και την ημέρα επίσης μένει μόνο του σε εκείνο το δωμάτιο;
Τι ηλικία έχει;
 
@ζιζι, Είναι 7-8 μηνών.. Την ημέρα καθόμαστε σχεδόν συνέχεια μαζί του(από μακριά) και επίσης επικοινωνεί το δωμάτιο με το σαλόνι οπότε εμένα που περιφέρομαι με ακούει συνέχεια.. Κελαηδάει αρκετά θα έλεγα ως τώρα. Σήμερα έφαγε κεχρί που του δωσα από το κάγκελο. Πήρα την prestige την μοβ για τροφή και βιταμίνη Kiki vert (έτσι λέει πάνω 😋) Απλά θέλω να σιγουρευτώ ότι όντως κοιμάται για να ξεκουράζεται. (ψιθυριζουμε πια στο σπίτι 😁)
[automerge]1551170174[/automerge]
@misalouris, Δεν κατάλαβα και πολύ αυτό με την καθαριότητα. Εγώ θέλω να μην έχει σκόνη φυσικά που σημαίνει ότι ξεσκονιζω και σκουπιζω κανονικά; Αυτό για τα απορρυπαντικα; Για το σφουγγαρισμα πάει;
 
Σήμερα έφαγε κεχρί που του δωσα από το κάγκελο
Πηγαίνετε πάρα πολύ καλά!
Η τροφή είναι πολύ καλή. Δίνω την ίδια στα παροτλετ μου και ο πτηνιατρος την περασμένη εβδομάδα μας είπε ότι είναι από τις καλύτερες.
Τη βιταμίνη δεν τη γνωρίζω αλλά κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζονται βιταμίνες. Λαχανικά και αυγουλακι που και που είναι υπεραρκετά. Ρίξε μια ματιά, εάν δεν το έχεις ήδη κάνει, στα λαχανικά, φρούτα και βότανα που επιτρέπεται να καταναλώσει.
 
Πηγαίνετε πάρα πολύ καλά!
Η τροφή είναι πολύ καλή. Δίνω την ίδια στα παροτλετ μου και ο πτηνιατρος την περασμένη εβδομάδα μας είπε ότι είναι από τις καλύτερες.
Τη βιταμίνη δεν τη γνωρίζω αλλά κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζονται βιταμίνες. Λαχανικά και αυγουλακι που και που είναι υπεραρκετά. Ρίξε μια ματιά, εάν δεν το έχεις ήδη κάνει, στα λαχανικά, φρούτα και βότανα που επιτρέπεται να καταναλώσει.
Ναι ναι έχω ψάξει ότι υπάρχει! 😂 έλεγα να του δώσω λίγο καροτακι σήμερα σαν στικακι για να παίξει και λίγο!
 
Ναι ναι έχω ψάξει ότι υπάρχει! 😂 έλεγα να του δώσω λίγο καροτακι σήμερα σαν στικακι για να παίξει και λίγο!
Δοκίμασε και μπρόκολο ή άνηθο. Το βλέπουν σαν παιχνίδι και με αυτόν τον τρόπο αρχίζουν να τρώνε και λίγο. Τον παροτλετακο μου που είναι πολύ δύσκολος στο φαγητό τον εξημέρωσα με μπρόκολο.
 
Σωστά για τα απορρυπαντικά αλλά και τα διάφορα "αρωματικά" χώρου.
Με τη σκόνη καλά κάνεις και ξεσκονίζεις.. απλά ίσως θα ήταν φρόνιμο στα λεπτά της διαδικασίας ξεσκονίσματος το φιλαράκι σου να είναι σε άλλο χώρο.
 
Σωστά για τα απορρυπαντικά αλλά και τα διάφορα "αρωματικά" χώρου.
Με τη σκόνη καλά κάνεις και ξεσκονίζεις.. απλά ίσως θα ήταν φρόνιμο στα λεπτά της διαδικασίας ξεσκονίσματος το φιλαράκι σου να είναι σε άλλο χώρο.
Όχι όχι αρωματικά δεν έχουμε. Δηλαδή να μη σφουγγαριζω ας πούμε. Η ηλεκτρική επιτρέπεται; Έκανα λίγο στο υπόλοιπο σπίτι και κελαηδουσε το αγόρι μου 😂 τώρα που είναι αρχή δε μπορώ να μεταφέρω το κλουβί ούτε να το βγάλω φυσικά 😋 σχετικά με τον αερισμό του χώρου πρέπει να ανοίξω; Θέλει καθαρό αέρα; Όχι ρεύμα φυσικά.. (συγγνώμη για τον καταιγισμό αποριών πραγματικά 😇)
[automerge]1551172067[/automerge]
Δοκίμασε και μπρόκολο ή άνηθο. Το βλέπουν σαν παιχνίδι και με αυτόν τον τρόπο αρχίζουν να τρώνε και λίγο. Τον παροτλετακο μου που είναι πολύ δύσκολος στο φαγητό τον εξημέρωσα με μπρόκολο.
Τέλεια! Θα βάλω σίγουρα! Μόνο σέλινο Από ότι είδα δε κάνει στα κοκατιλ ε; (από λαχανικά) και πατάτα
 
Καλημέρα και να χαίρεσαι το τιλάκι σου!
Πως μπορώ να εξασφαλίσω ότι κοιμάται αρκετά;
Αν του παρέχεις ένα ήσυχο δωμάτιο, θα κοιμάται μια χαρά. Υπόψιν ότι πρέπει να κοιμάται αρκετές ώρες (11 τουλάχιστον). Σκέπαζε και το κλουβάκι και θα ναι μια χαρά.
πόσο και πότε τρώει
Τροφή πρέπει να έχεις μόνιμα στην ταϊστρα. Σπόρους, (δοκίμασε και πέλλετς) και όπως σου είπαν ξεκίνα σιγά σιγά με λαχανικά, φύτρες, αυγό και κανά φρουτάκι, πολύ καλά πλυμένα και στεγνά.
τον ψεκασαμε λίγο χτες και αντέδρασε καλά
Επειδή και εγώ τον ψεκάζω (δε βάζω μπανιέρα), η "καλή αντίδρασή" του είναι να σκύβει, να σε έχει πλάτη, να ανοίγει τα φτερά του και να ορθώνει τα πούπουλα. Αν δεν δεις να κάνει κάτι τέτοιο από την αρχή, μην επιμείνεις.
να καθαρίσω κανονικά το δωμάτιο του
Ο δικός μου λατρεύει την ηλεκτρική σκούπα και δε του τη στερώ. Κάθεται στον ώμο και σκουπίζουμε. Μετά αερίζω πολύ καλά το χώρο. Για σφουγγάρισμα έχει προϊόντα μη τοξικά κτλ. Σφουγγαρίζεις (εκτός δωματίου το κλουβί), αερίζεις καλά και είναι οκ.
 
Καλημέρα και να χαίρεσαι το τιλάκι σου!

Αν του παρέχεις ένα ήσυχο δωμάτιο, θα κοιμάται μια χαρά. Υπόψιν ότι πρέπει να κοιμάται αρκετές ώρες (11 τουλάχιστον). Σκέπαζε και το κλουβάκι και θα ναι μια χαρά.

Τροφή πρέπει να έχεις μόνιμα στην ταϊστρα. Σπόρους, (δοκίμασε και πέλλετς) και όπως σου είπαν ξεκίνα σιγά σιγά με λαχανικά, φύτρες, αυγό και κανά φρουτάκι, πολύ καλά πλυμένα και στεγνά.

Επειδή και εγώ τον ψεκάζω (δε βάζω μπανιέρα), η "καλή αντίδρασή" του είναι να σκύβει, να σε έχει πλάτη, να ανοίγει τα φτερά του και να ορθώνει τα πούπουλα. Αν δεν δεις να κάνει κάτι τέτοιο από την αρχή, μην επιμείνεις.

Ο δικός μου λατρεύει την ηλεκτρική σκούπα και δε του τη στερώ. Κάθεται στον ώμο και σκουπίζουμε. Μετά αερίζω πολύ καλά το χώρο. Για σφουγγάρισμα έχει προϊόντα μη τοξικά κτλ. Σφουγγαρίζεις (εκτός δωματίου το κλουβί), αερίζεις καλά και είναι οκ.
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Κατατοπιστικοτατος! 😊
 
Back
Top