Γενικά Απορίες για καινουριο παπαγάλο Ringneck

Omiros_Sofia

PB New Member
Εγγραφή
28 Μαϊ 2009
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας παιδια καλως σας βρηκαμε
Εχουμε εναν παπαγαλο ringneck 3 εβδομαδες περιπου κ ειναι λιγοτερο απο 1 χρονου. Την πρωτη μερα που τον φεραμε στο σπιτι δεν φοβοταν σχεδον καθολου, εκατσε να τον χαιδεψουμε κ ανεβηκε στο δαχτυλο του αγοριου μου. Ηταν απολυτα φιλικος την 1η μερα αλλα δεν εβγαζε αχνα. Εδω κ μερες τον ταιζαμε μερικα φρουτακια εξω απο το κλουβι ερχοταν κ τα επαιρνε, στην συνεχεια(μετα απο δεκα μερες) δοκιμασαμε να τον ταισουμε με το χερι μεσα στο κλουβι αλλα τιποτα κοιταγε σαν χανος... Του βγαλαμε λοιπον το φαγητο για να αναγκαστει να ερθει να φαει απο το χερι μας... Ετσι κι εγινε ηρθε καμμια δεκαρια φορες! Του ξαναβαλαμε το φαγητο μεσα κ παλι δεν ερχεται να φαει απο το χερι... Το χερι δεν δειχνει να το φοβαται γιατι οταν το χουμε μεσα στο κλουβι παει να φαει τα σπορια του που ειναι διπλα απο το χερι... Αν φοβοταν δεν θα πλησιαζε πιστευω, αλλα γιατι ειναι με τις ωρες του; Τι να κανουμε; Εκτος ολων των αλλων 3 το βραδυ σκουζει κραα κρααα κ μιμειται την φωνη του γατου που κλαιει... Μηπως πεσαμε σε πουλι περιπτωση;
 
κ αν μπορει καποιος να μας πει αν εχουν αδυναμια σε καποιο συγκεκριμενο φρουτο. Ευχαριστουμε πολυ
 
πιθανον το κανει για να το βγαζεται απο το κοουβι. (ας πουμε βρηκε το κουμπι σας για να τον βγαζεται). Οσο για το αν εχει αδυναμια σε καποιο φρουτο ειναι σχετικο. Το καθε πουλι εχει τα γουστα του. Οπως ειναι ανθρωποι. Εμενα ας πουμε δωστου οτι θες δεν τρελενεται αλλα θα το φαει. Οταν ομως βλεπει ψωμι η μπισκοτο τα παραταει ολα.
 
Δεν χρειαζεται να του βγαζετε την τροφη για να τον αναγκασετε να πεινασει και να φαει αυτο που του πρσφερετε απο την πεινα του ακομη και αν δεν του αρεσει. Αυτο μονο στρες δινει στο πουλι και ειναι κριμα. Ειναι ενα ημερο πουλακι και υπαρχει και σωστος τροπος για να το χαρειτε. Χρειαζεται τεραστια υπομονη με τα πουλια και οχι να καταφευγουμε αμεσως στην αφαιρεση της ταιστρας.
 
Εχουμε εναν παπαγαλο ringneck 3 εβδομαδες περιπου κ ειναι λιγοτερο απο 1 χρονου. Την πρωτη μερα που τον φεραμε στο σπιτι δεν φοβοταν σχεδον καθολου, εκατσε να τον χαιδεψουμε κ ανεβηκε στο δαχτυλο του αγοριου μου. Ηταν απολυτα φιλικος την 1η μερα αλλα δεν εβγαζε αχνα. Εδω κ μερες τον ταιζαμε μερικα φρουτακια εξω απο το κλουβι ερχοταν κ τα επαιρνε, στην συνεχεια(μετα απο δεκα μερες) δοκιμασαμε να τον ταισουμε με το χερι μεσα στο κλουβι αλλα τιποτα κοιταγε σαν χανος... Του βγαλαμε λοιπον το φαγητο για να αναγκαστει να ερθει να φαει απο το χερι μας... Ετσι κι εγινε ηρθε καμμια δεκαρια φορες! Του ξαναβαλαμε το φαγητο μεσα κ παλι δεν ερχεται να φαει απο το χερι... Το χερι δεν δειχνει να το φοβαται γιατι οταν το χουμε μεσα στο κλουβι παει να φαει τα σπορια του που ειναι διπλα απο το χερι... Αν φοβοταν δεν θα πλησιαζε πιστευω, αλλα γιατι ειναι με τις ωρες του; Τι να κανουμε; Εκτος ολων των αλλων 3 το βραδυ σκουζει κραα κρααα κ μιμειται την φωνη του γατου που κλαιει... Μηπως πεσαμε σε πουλι περιπτωση;
Η εξοικειωση ενος πουλιου δεν ειναι τοσο απλη οσο ακουγεται,θελει τρομερη υπομονη.Απαλες και ηρεμες κινησεις να του μιλατε συνεχεια και θα δεις οτι θα εξοικειωθει μαζι σας.
Οσον αφορα για την ταιστρα θα διαφωνισω και εγω, δεν υπαρχει λογος να μεινει νυστικο το πουλακι για να φαει στο χερι σας. Σιγουρα θα υπάρχει αλλος τροπος... Δοκιμαστε να του βαλετε καποιο αλλο φρουτο που δεν εχει ξαναδοκιμασει και δεν εχει ξαναδει!
 
Δε νομιζω πως το να βγαζεις το φαγητο ειναι λυση για να τρωει απο το χερι σου!
Καταρχας φαινεται πως εχεις ενα πολυ ημερο πουλακι, ο δικος μου για να ερθει να φαει απο το χερι μου εκανε πανω απο μηνα. Τον εχω περιπου 7 κ ακομα να ερθει να κατσει στο χερι μου.
Εγω του ειχα ενα μπολακι κ του εβαζα κομματακια απο μηλο, φρουτο που του αρεσε πολυ. Καποια στιγμη το εβγαλα και προσπαθησα να ερθει να το παρει απο το χερι μου, εξω απο τα καγκελα. Εκεινος ηθελε να το παρει αλλα δεν ερχοταν, εγω δεν του το εβαζα πλεον στο κυπελακι και καποια στιγμη ηρθε κ το πηρε. Μετα απο λιγες μερες εβαλα μεσα στο κλουβι το χερι. Στην αρχη φοβοταν να ερθει, δεν το πηγαινα εγω σε αυτον, αλλα σιγα σιγα ηρθε κ το πηρε.
Εμενα τρωει μηλο, μπανανα, κερασι, μανταρινι.
Τωρα για τις φωνες το βραδυ... Το σκεπαζεις το κλουβακι; Και φωναζει με τα φωτα κλειστα;
 
καλα το πουλι δεν το αφησαμε να πεθανει της πεινας προς θεου το φαγητο το βγαζαμε για κανα δεκαλεπτο (οσο ηταν το χερι μεσα στο κλουβι) κ το ξαναβαλαμε
 
Ναι, το καταλαβα αυτο, σιγουρα δεν θα το αφηνατε ετσι.
Δοκιμασε με λιγο μηλο να δεις αν του αρεσει και αν ναι κανε αυτο που εκανα κ εγω!
 
Back
Top