Φροντίδα Απορίες για κλουβί από πεθαμένα καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lina

PB Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2016
Μηνύματα
526
Πόλη
Ιωάννινα
Ομαδουλα καλησπέρα. Μια φίλη είχε 2 καναρινακια αρσενικά μάλλον κ μετά από 40 μερες πέθαναν την ίδια μερα .πιθανόν να ήταν αρρωστα και δεν το είχε καταλάβει. Μετά από αυτό μου έδωσε το κλουβί, σπόρους και άμμο για το κλουβί αλλά φοβάμαι να τα χρησιμοποιήσω αν κ το έχω πλύνει με χλωρίνη και το έχω στον ήλιο το κλουβι εσείς τι λέτε να το χρησιμοποιήσω ;καθώς και για την άμμο τι γνώμη έχετε;
 
Χαίρεται , το κλουβί (και τα παρελκόμενα του) αφού το πλύνεις καλά με χλωρίνη , το αφήνεις λίγη ώρα και μετά το ξεπλένεις με καυτό νερό . Εγώ τροφές άμμο κλπ θα τα πέταγα . Μπορεί να μην έχουν τίποτα και ο θάνατος να προήλθε λ.χ από κυνηγό , όμως καλύτερα να φυλάγεσαι . Καλή συνέχεια .
 
@gianniskilkis σε ευχαριστώ για την απάντηση, δίκιο έχεις για 1 κιλό τροφή δεν το διακινδυνευω .καθώς και η άμμος παρότι είναι γνωστής εταιρείας την φοβάμαι γενικώς δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ
 
lina εγώ γενικά δεν χρησιμοποιώ άμμο στα πουλιά μου . Παλαιότερα είχα μια κλούβα που είχα βάλει υπόστρωμα άμμο θαλάσσης , από παραλία διαλεγμένη και όσο το δυνατόν καθαρή . Εκεί παρατήρησα ότι τα κανάρια συνεχώς ¨ την βοσκάγανε ¨ και σε γενικές γραμμές ήταν συνέχεια στο πάτωμα . Δεν μου άρεσε και την απομάκρυνα . Για να μην σε κουράζω είμαι της άποψης ότι τα καναρίνια δεν χρειάζονται στην διατροφή τους άμμο . Αυτό για την γενική εικόνα . Τώρα στο ειδικό μέρος , εφόσον έχεις τέτοιο γεγονός όλα στον κάδο . Δεν μπορείς να ξέρεις τι μπορεί να συνδέει τον θάνατο με τα πράγματά αυτά . Εφόσον δεν μπορείς να τα αποσυνδέσεις στο ... καλό . Μακάρι να μην σου ξανασυμβεί χαμός , αν και το κλίμα φέτος είναι ότι χειρότερο .
 
Κι εγώ κάτι παρόμοιο θέλω να πω. Εφόσον δεν μπορείς να γνωρίζεις σε τι οφείλεται ο θάνατος των καναρινιών, καλό θα ήταν τα πάντα, συμπεριλαμβανομένου και του κλουβιού να πάνε στα σκουπίδια. Υπάρχουν κάποιοι μικροοργανισμοί που δυνητικά θα μπορούσαν να είναι ανθεκτικοί σε διάφορα μέσα απολύμανσης, επομένως γιατί να το διακινδυνεύσει κανείς;
 
Πολύ καλό πλύσιμο του κλουβιού, πέταξε ποτίστρα, ταϊστρες και τροφή και αγόρασε νέα εφόσον θέλεις να το χρησιμοποιήσεις. Άλλωστε το κόστος αυτών δεν είναι πολύ μεγάλο έτσι ώστε να τα αντικαταστήσεις. Άμμο εγώ δεν χρησιμοποίησα ποτέ. Χαρτί από τον κατάλογο γνωστού σούπερ μάρκετ βάζω στον πάτο και συχνή αλλαγή και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
 
  • Χρήσιμο
Αντιδράσεις: lina
Back
Top