Γενικά Απορίες για τα gouldian μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fitos100
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fitos100

PB New Member
Εγγραφή
10 Απρ 2018
Μηνύματα
32
Πόλη
Λεμεσός
Γεια σε όλους. Όπως γράφω και στον τίτλο, άρχισα να ασχολούμαι μ' αυτά τα όμορφα πουλιά. Αυτή τη στιγμή έχω 9 στον αριθμό, ένα ενήλικο μπλε, ένα ενήλικο πράσινο και τα άλλα μικρά που τώρα χρωματίζουν. Τα έχω σε μεγάλη κλούβα. Από τροφή τα ταΐζω με σπόρους και με σπόρους σταφυλιών που κρεμάζω στο κλουβί. Επίσης επί μόνιμου βάσεως έχω σουπιοκόκκαλο και ειδική άμμο από θρυματισμένα κεραμικά. Έχω δοκιμάσει να τα ταΐσω και με άλλες τροφές και λαχανικά αλλά χωρίς μεγάλη επιτυχία. Βασικά το πρόβλημα μου είναι οτι μέσα μέσα χάνω κάποιο πουλί τελείως ξαφνικά ενω φαίνεται υγιές. Πριν λίγες μέρες έχασα ένα πανέμορφο αρσενικό τελείως ξαφνικά ενώ φαινόταν σε καλή κατάσταση. Αυτό το αρσενικό είχε μπλέξει με δύο θηλυκές, γέννησαν και δύο. Καμιά συμβουλή;
 
Καλησπέρα! Να σου ζήσουν τα πανέμορφα γκούλντιαν σου! Να τα χαίρεσαι όλα τους!

Από τροφή τα ταΐζω με σπόρους και με σπόρους σταφυλιών που κρεμάζω στο κλουβί.
Η τροφή που τους δίνεις είναι χύμα ή συσκευασμένη; Αν είναι το δεύτερο, ποια μάρκα και μείγμα χρησιμοποιείς; Σταφύλι μην τους προσφέρεις συχνά, λόγω των σακχάρων που περιέχει. Καλύτερο για τα πτηνά σου, θα ήταν να δώσεις έμφαση στην τροφοδοσία τους με άλλα είδη φρούτων, όπως αχλάδι ή μήλο, και ποικιλία φρέσκων λαχανικών και χορταρικών/αρωματικών βοτάνων. Να τους τα προσφέρεις πάντοτε καλά πλυμένα και στεγνά. Για τα εξωτικά απολαυστικό κέρασμα είναι τα τσαμπιά κεχριού ( millet). Επιπλέον η χορήγηση πρωτεΐνης(σφιχτό βρασμένο αυγό ή αυγοτροφή) δύο με τρεις φορές την εβδομάδα είναι απαραίτητη. 😉
Επίσης επί μόνιμου βάσεως έχω σουπιοκόκκαλο και ειδική άμμο από θρυματισμένα κεραμικά.
Αυτά τα πρόσθετα προϊόντα είναι ιδανικά! Μια χαρά! Πολύ καλά κάνεις που τους τα παρέχεις. 😉
Έχω δοκιμάσει να τα ταΐσω και με άλλες τροφές και λαχανικά αλλά χωρίς μεγάλη επιτυχία.
Ενίοτε υπάρχουν πτηνά που είναι διστακτικά στην δοκιμή νέων τροφίμων. Για να τα αποδεχτούν, θα χρειαστεί υπομονή, επιμονή και προσπάθεια. Θα σου πρότεινα να αρχίσεις με χορταρικά(άνηθο, μαϊντανό, βασιλικό, δεντρολίβανο, ζοχό, ρόκα, αντίδια κ. Α) που συνήθως γίνονται εύκολα αποδεκτά από όλα τα είδη πτηνών. Θα δώσεις αρκετές φορές από το καθένα, μέχρι να τα καταναλώνουν, και ας μην τα τσιμπούν στην αρχή. Μην πτοηθείς. Όταν δεις ότι τρώνε με προθυμία τα προαναφερθέντα, θα έχουν ήδη εισέλθει σε φάση δοκιμής και έτσι θα είναι πιο δεκτικά σε διάφορα είδη διατροφής. Ύστερα θα τους δώσεις και από ένα φύλλο ή μικρό κομμάτι λαχανικού ή φρούτου. Η πλήρης και ισορροπημένη διατροφή είναι υψίστης σημασίας για την βέλτιστη υγεία και ευρωστία των πτηνών μας, καθώς αφομοιώνουν πολύτιμα θρεπτικά συστατικά και "χτίζουν" ένα ισχυρό ανοσοποιητικό σύστημα και οργανισμό.👍
Βασικά το πρόβλημα μου είναι οτι μέσα μέσα χάνω κάποιο πουλί τελείως ξαφνικά ενω φαίνεται υγιές. Πριν λίγες μέρες έχασα ένα πανέμορφο αρσενικό τελείως ξαφνικά ενώ φαινόταν σε καλή κατάσταση.
Δυστυχώς τα Gouldian finches όσο πανέμορφα και εκθαμβωτικά είναι, άλλο τόσο ευαίσθητα και επιρρεπή είναι σε ασθένειες και παράσιτα. Δεν μπορείς να αποφύγεις μία ασθένεια, αλλά να περιορίσεις μία ενδεχόμενη έξαρση της. Η τακτική καθαριότητα και διατήρηση της υγιεινής του χώρου, η πλούσια διατροφή, η αποφυγή του στρες και η προσεκτική και σχολαστική παρατήρηση και έλεγχος των πτηνών, είναι ότι μπορείς να κάνεις σε καθημερινή βάση. Λυπάμαι για τις απώλειες σου και σου εύχομαι να μην βιώσεις και άλλες...
Αυτό το αρσενικό είχε μπλέξει με δύο θηλυκές, γέννησαν και δύο. Καμιά συμβουλή;
Για την αναπαραγωγή, θα ανοίξεις θέμα στην αντίστοιχη ενότητα του φόρουμ "Αναπαραγωγή Εξωτικών". Για οποιαδήποτε άλλη απορία, θα είμαστε στην διάθεσή σου!
 
Βασικά η τροφή είναι συσκευασμένη, δεν θυμάμαι τώρα ποιά είναι ακριβώς άλλα θα ενημερώσω αργότερα. Το κεχρί είναι λάθος να τους δίνουμε καθημερινά; Εγώ αυτό έκανα μέχρι τώρα. Για το θέμα της αναπαραγωγής απλά το ανέφερα για να τονίσω την υγεία του αρσενικού. Αυτό που με ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή είναι να διατηρήσω υγειή τα υπάρχοντα πουλιά και μετά να προχωρήσω.
Το βασικό πρόβλημα μου είναι ο φαρμακευτικός εξοπλισμός που χρειάζεται. Υπάρχουν τόσα άρθρα που στο τέλος χάνεσαι. Τι θα χρειαστώ να έχω στο ντουλάπι για τη συντήρηση των πουλιών μου;
Από ότι κατάλαβα η αποπαρασίτωση γίνεται προληπτικά;
 
Το πρόβλημα είναι ότι δεν μας δίνεις στοιχεία καθόλου για το πεθαμένο πουλάκι. Φυσικά μπορεί και να μην ήταν ορατά. Κοίταξες την κοιλιά του, τα πόδια, το εσωτερικό των φτερούγων, το κόκκαλο του στήθους του;
Βασικά το πρόβλημα μου είναι οτι μέσα μέσα χάνω κάποιο πουλί τελείως ξαφνικά ενω φαίνεται υγιές.
Είναι ένα το πουλί το οποίο έχει πεθάνει αυτό το διάστημα ή περισσότερα;
 
Βασικά η τροφή είναι συσκευασμένη, δεν θυμάμαι τώρα ποιά είναι ακριβώς άλλα θα ενημερώσω αργότερα.
Τέλεια! Καλά κάνεις και χρησιμοποιείς τυποποιημένη, γιατί οι χύμα τροφές θα προκαλέσουν προβλήματα στην υγεία των πτηνών.
Το κεχρί είναι λάθος να τους δίνουμε καθημερινά;
Στην περίοδο της συντήρησης, μπορείς απλώς να δίνεις συχνά, καθώς εκτός του ότι είναι κέρασμα για τα πουλιά, αποτελεί και μία ευχάριστη και αγχολυτική ασχολία. Ραμφίζοντας τους σπόρους, αποβάλλουν το στρες τους και το σημαντικότερο, δεν επιτίθενται στα συστεγαζόμενα πτηνά. Δεν χρειάζεται καθημερινά. Στην ανατροφή των νεοσσών, ωστόσο, μπορείς να τους προσφέρεις καθημερινά.
Τι θα χρειαστώ να έχω στο ντουλάπι για τη συντήρηση των πουλιών μου;
Σε πρώτη φάση, ένα αντιπαρασιτικό σπρέι και πούδρα θα ήταν καλό να τα έχεις διαθέσιμα.
Από ότι κατάλαβα η αποπαρασίτωση γίνεται προληπτικά;
Ναι, προκειμένου να καταπολεμηθούν οι πληθυσμοί των ψειρών και λοιπών παρασίτων. Στην αναπαραγωγή ειδικά, ο ψεκασμός των καλαθιών/κουτιών για φωλιά(αναλόγως το είδος πτηνών) με σπρέι και το πασπάλισμα της με πούδρα ενώ χτίζεται είναι συνηθισμένα μέτρα πρόληψης. Γενικότερα για τα ενήλικα πτηνά, ένα φυσικό αντιπαρασιτικό είναι το σκορδόνερο. Απωθεί τα παράσιτα. Μπορείς να βάζεις από αυτό στο σκεύος λουτρού αρκετά συχνά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Το πρόβλημα είναι ότι δεν μας δίνεις στοιχεία καθόλου για το πεθαμένο πουλάκι. Φυσικά μπορεί και να μην ήταν ορατά. Κοίταξες την κοιλιά του, τα πόδια, το εσωτερικό των φτερούγων, το κόκκαλο του στήθους του;

Είναι ένα το πουλί το οποίο έχει πεθάνει αυτό το διάστημα ή περισσότερα;

Βασικά δεν είδα τίποτα περίεργο. Εκεί που φαινόταν μια χαρά, πάρτο κάτω.
 
Απ οτι διαβαζω τα εχεις ολα μαζι σε κλουβα. Ξερεις πως ολα τρεφονται σωστα και επαρκως; Το πιο πιθανο ειναι τα αρσενικα να μην αφηνουν τα αλλα αρσενικα να σιτιστουν σωστα. Ειδικα αν υπαρχουν μεσα και φωλιες τοτε η κατασταση γινεται ακομα πιο δυσκολη. Θεωρω πως πρεπει να τα χωρισεις σε ζευγαρια ή αν θελεις να τα εχεις ολα μαζι πρεπει να μην τα προκαλεις να προχωρουν σε αναπαραγωγη γιατι τοτε θα υπαρχουν καβγαδες και ανταγωνισμοι.

Επιασες το νεκρο πουλακι; Πως φαινεται η καρινα και η κοιλια του;
 
Τα έχω όλα μαζί. Βασικά επειδή τώρα ξεκίνησα μ αυτά τα πουλιά, δεν κοιτώ για αναπαραγωγή. Απλά θέλω να χαίρομαι τα χρώματά τους. Έχω δυο ταΐστρες μέσα για να μη τσακώνονται και γενικά δε παρατήρησα καυγάδες και επιθέσεις. Μου φάνηκαν πολύ ήρεμα πουλάκια

Τώρα για το νεκρό δε πρόσεξα αυτό που λες με την καρίνα και την κοιλιά του. Υπάρχει περίπτωση να πέθανε από ασιτία στην προσπάθεια του να κάθεται και να ζεσταίνει τα αυγά;
 
Υπάρχει περίπτωση να πέθανε από ασιτία στην προσπάθεια του να κάθεται και να ζεσταίνει τα αυγά;
Αυτο που εχασες ειχε κανει φωλια και κλωσουσε αυγα; Τοτε πολλα μπορει να συνεβησαν... μπορει να προσπαθουσε να κανει αυγο και απο ελλειψη ασβεστιου να επαθε δυστοκια και να πεθανε...
 
Πριν λίγες μέρες έχασα ένα πανέμορφο αρσενικό τελείως ξαφνικά ενώ φαινόταν σε καλή κατάσταση. Αυτό το αρσενικό είχε μπλέξει με δύο θηλυκές, γέννησαν και δύο.
Αυτο που εχασες ειχε κανει φωλια και κλωσουσε αυγα; Τοτε πολλα μπορει να συνεβησαν... μπορει να προσπαθουσε να κανει αυγο και απο ελλειψη ασβεστιου να επαθε δυστοκια και να πεθανε...
Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι έχει πεθάνει μόνο ένα αρσενικό πουλάκι.
 
Η αναπαραγωγή από μόνη της είναι πολύ στρεσογόνος φάση και πολλά gouldians δεν αντέχουν την διαδικασία όταν δεν έχει γίνει προετοιμασία και γίνεται σε λάθος εποχή. Η αναπαραγωγή σε αποικία επιβαρύνει την κατάσταση. Η οποιαδήποτε ευαισθησία που μπορεί να έχουν, πχ λόγω κληρονομικότητας ή λόγω κάποιας ασθένειας, πολλαπλασιάζεται και μπορεί να αποβεί μοιραία.
Όπως και σε άλλες περιπτώσεις με εξωτικά είδη -που πολλοί χομπίστες γράφουν όταν αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα- στις περισσότερες περιπτώσεις υπάρχουν κοινά σημεία: Νεοαποκτηθέντα πουλιά που τοποθετούνται μαζί από την πρώτη μέρα απόκτησης, σε τυχαίους χρόνους, μαζί με φωλιές, χωρίς διατροφική ενίσχυση = η συνταγή για προβλήματα-αποτυχία.

Στην περίπτωση σου αν η απώλεια είναι μόνο ένα αρσενικό δεν θα ανησυχούσα ιδιαίτερα αλλά αν υπάρχουν απώλειες συχνά πρέπει να λάβεις τα μέτρα σου.

Επίσης η περίοδος που διανύουμε τώρα είναι η χειρότερη δυνατή επιλογή για την αναπαραγωγή των gouldians. Τα gouldians που ζουν με φυσικό φως, στο βόρειο ημισφαίριο ξεκινάνε την πτερόρρια στο τέλος του Χειμώνα - αρχές Άνοιξης. Συνεπώς απαγορεύεται οποιαδήποτε απόπειρα αναπαραγωγής.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Σ' αυτό το video φαίνονται τα gouldian μου. Πως τα βλέπετε; φαίνονται να έχουν την υγεία τους; Είχα ένα θάντο ξαφνικό πάλι και το πουλάκι φαινόταν καλά πριν. Το βρήκα το πρωϊ τέζα, ξαφνικά.
 
Ωραία φαίνονται αλλά αφού είχες πάλι ξαφνικό θάνατο θα πρέπει να βρεις το γιατί. Πήγαινε το πεθαμένο για νεκροψία
 
Αυτό που βλέπω είναι παράδειγμα προς αποφυγή, τζάμπα γράφουμε...
Και 2 τουλάχιστον θηλυκά (το καραφλό και το μπλε) έχουν αναπνευστικό πρόβλημα. Στην καλύτερη από ακάρεα, στην χειρότερη από τριχομονάδα.
 
Αυτό που βλέπω είναι παράδειγμα προς αποφυγή, τζάμπα γράφουμε...
Και 2 τουλάχιστον θηλυκά (το καραφλό και το μπλε) έχουν αναπνευστικό πρόβλημα. Στην καλύτερη από ακάρεα, στην χειρότερη από τριχομονάδα.
Γιάννη, τι σημάδια σου δείχνουν το αναπνευστικό πρόβλημα;
 
Γιάννη, τι σημάδια σου δείχνουν το αναπνευστικό πρόβλημα;
Οι κινήσεις τους, ειδικά το κεφάλι. Αριστερά κάθονται 2 θηλυκά οσό μπορώ να διακρίνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τα ζεμπράκια είναι ακατάλληλοι συγκάτοικοι. Αργά ή γρήγορα θα εκτοπίσουν τα γκούλντιανς.
Επισης η παρουσία των κουτιών δεν συνάδει με την πτεροροια που είναι σε εξέλιξη.
 
@YannisK και ποτε θα ηταν καταλληλη περιοδος,αφου εδω στην Ελλλαδα το καλοκαιρι εχει υπερβολικη ξηρασια και ζεστη, και τον χειμωνα εχει πολυ λιγες ωρες ημερησιου φωτος, και χαμηλες θερμοκρασιες?
 
Back
Top