Διατροφή Απορίες για την διατροφή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Rigas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Rigas

PB New Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2008
Μηνύματα
10
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα, έχω αγοράσει ένα ζευγάρι καναρινιών πρόσφατα. Το μόνο που θέλω να μάθω είναι αν υπάρχει κάποιο Post για μία γενική διατροφή. Εννοώ καθε πότε πρέπει να βάζω κάποια βιταμίνη, ποιά θα επιλέξω και πώς θα την "σερβίρω" για να έχω απλά τα καναρίνια μου υγειή. Το ίδιο θα ήθελα να μάθω και για τους σπόρους. Επίσης πρέπει να χρησιμοποιώ κάποια φάρμακα προληπτικά; Π.χ. η θυληκιά κανει διάρροια τις 2 τελαιυταίες μέρες αλλά κάπου διάβασα πως συμβαίνει και απο στρες οπότε μπορεί να έγινε επειδή άλλαξε περιβάλλον καθώς πριν τρεις μέρες την αγόρασα. Τα αγόρασα μαζί με συγγενή που γνωρίζει πράγματα για τα πουλιά αλλά "μπακαλίστικα" κυρίως, για αυτό ζητάω μία ολοκληρωμένη πρόταση διατροφής, καθώς ελπίζω σε υγειής νεοσσούς. Ζητώ συγγνώμη για τον κατεγισμό ερωτήσεων απλά απελπίστηκα ψάχνοντας για μία ολοκληρωμένη λύση.
Ευχαριστώ εκ των προταίρων.
 
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια, κατι άλλο όμως χοριγούμε τις βιταμίνες μαζι με την αυγοτροφή σωστα; Όταν όμως κάποιο σκεύασμα λέει να το χορηγούμε καθημερινά αλλά σε όσα προγράμματα είδα δεν χορηγούμε κάθε μέρα αυγοτροφή, τότε τι κάνουμε. Όταν λέμε κάθε μέρα, σε τί ποσότητες και υποτείθεται πάντα οτι θα την καταναλλώσουν μέσα στε μία ημέρα;
Ευχαριστώ και πάλι.
 
Καποια σκευασματα τα βαζουμε στο νερακι τους.Απο εκει παιρνουν την ποσοτητα που πρεπει.
Ευτυχως υπαρχει πληθωρα επιλογων στις βιταμινες... Και επιλεγουμε την μορφη και τον τυπο που θελουμε.Αλλωστε δεν υπαρχει λογος να χορηγησουμε για μεγαλο χρονικο διαστημα μια βιταμινη. Τα αποτελεσματα θα ειναι ασχημα για την υγεια του πουλιου.
 
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια, κατι άλλο όμως χοριγούμε τις βιταμίνες μαζι με την αυγοτροφή σωστα; Όταν όμως κάποιο σκεύασμα λέει να το χορηγούμε καθημερινά αλλά σε όσα προγράμματα είδα δεν χορηγούμε κάθε μέρα αυγοτροφή, τότε τι κάνουμε. Όταν λέμε κάθε μέρα, σε τί ποσότητες και υποτείθεται πάντα οτι θα την καταναλλώσουν μέσα στε μία ημέρα;
Ευχαριστώ και πάλι.
Οτι συμπληρωμα η φαρμακο χορηγουμε αφορα εκεινη την ημερα γι' αυτο ειναι καλο αυτη η δουλεια να γινεται το πρωι(και να εχει το πουλακι ολη τη μερα μπροστα του), οταν ειναι μεσω της αυγ/φης και αφου διαβασεις προσεκτικα τις οδηγιες και αφου υπολογισεις ΑΚΡΙΒΩΣ την ποσοτητα που χρειαζεσαι χορηγεις περιπου 1 κουτ./γλυκου αυγ/φη για καθε πουλι (λιγοτερο ναι περισσοτερο οχι) και αν χρειαζεται την επομενη φτιαχνεις νεο-φρεσκο.
 
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σαν να ξεθολώνει το τοπίο... Μια τελευταία και σας αφήνω ήσυχους. Άν θα φτιάχνω ένα μίγμα απο αυγοτροφή μαζί με οτι βιταμίνες θέλω να του δώσω και του το δίνω ανα δύο - τρείς μέρες ας πούμε θα είναι σωστό;Η σε περιόδους όπως η αναπαραγωγική θα πρέπει να διαχωριστεί ο ρυθμός χορήγησης για το καθένα.
Ευχαριστώ και πάλι, συγγνώμη για την επιμονή αλλά ας μάθω προτού κάνω καμία χαζομάρα.
 
Συνηθως το μειγμα αυτο φυλασσεται στο ψυγειο.. Αλλα θελει ιδιαιτερη προσοχη για τυχον αλοιωσεις. Κατα την περιοδο προετοιμασιας για αναπαραγωγη η αυγοτροφη ειναι σε καθημερινη βαση μεχρι την εμφανιση του 1ου αυγου. Μην το παρακανεις με τις βιταμινες(5-6 μερες ειναι καλα).. Το μονο που θα καταφερεις ειναι πουλια με προβλημα στο συκωτι τους και οχι μονο. Υπαρχει ενα πολυ ενδιαφερον αρθρο για την υπερβιταμινωση, διαβασε το.
 
Back
Top