Διατροφή Απορίες για τη διατροφή του καναρινιού μου

Γιωργος Λαμ.

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιουλ 2017
Μηνύματα
95
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημερα εχω καποιες αποριες στη διατροφη για το καναρινι μου.Α) Εχω κανει μια μιξη με ριγανη, βασιλικο και σουσαμι ολα συσκευασμενα του εμποριου,τα δυο πρωτα σε αναλογια 1κουταλι της σουπας και το τριτο κουταλακι του γλυκου και το προσφερω στη μικρη ταιστρα μια φορα την εβδομαδα με 10 ημερες. Ειναι επιτεπτρεπτο; και Β) οταν θελω να προσφερω πιπερια εχει σημασια αν ειναι πρασινη η Φλωρινης, και αν τα σπορια τους επιτρεπονται;Επιπλεον καυτερη πιπερια επιτρεπεται η οχι. Ευχαριστω
 
Καλησπέρα Γιώργο! Μπράβο σου που "ψάχνεσαι" για την σωστή διατροφή του καναρινιού σου! 😉
Α) Εχω κανει μια μιξη με ριγανη, βασιλικο και σουσαμι ολα συσκευασμενα του εμποριου,τα δυο πρωτα σε αναλογια 1κουταλι της σουπας και το τριτο κουταλακι του γλυκου και το προσφερω στη μικρη ταιστρα μια φορα την εβδομαδα με 10 ημερες. Ειναι επιτεπτρεπτο;
Όλα τα προαναφερθέντα τρόφιμα είναι επιτρεπτά και ωφέλιμα. Καλό θα ήταν όμως να προσφέρονται ξεχωριστά, ειδικά το σουσάμι. Μπορείς να προσθέτεις λίγη αποξηραμένη ρίγανη και βασιλικό στην αυγοτροφή του ή να του δίνεις χλωρά κλωνάρια από αυτά, κρεμασμένα στα κάγκελα, και άλλα χορταρικά και βότανα. Και το σουσάμι, σε μια αυγοθήκη, αλλά να του δίνεις αραιά, διότι είναι λιπαρός σπόρος.

Β) οταν θελω να προσφερω πιπερια εχει σημασια αν ειναι πρασινη η Φλωρινης,
Όχι, καμιά απολύτως. Οι πιπεριές όλων των χρωμάτων είναι επιτρεπτές και αποδέκτες.

και αν τα σπορια τους επιτρεπονται;
Βεβαίως! Και είναι μία ευχάριστη λιχουδιά και ενασχόληση για τα πτηνά!

Επιπλεον καυτερη πιπερια επιτρεπεται η οχι.
Και από αυτές μπορείς να δίνεις άφοβα. Είναι πολύ θρεπτικές.
 
Δημητρη ευχαριστω για τη μετα απο καιρο προταση σου,την ενοτητα διαβασα πριν απο εικοσι περιπου μερες και εγινα λιγο περισσοτερο, σοφος.Αυτη τη στιγμη εχω 3 καναρινακια (2αρσενικα, το ενα περιπου20 μηνων, το αλλο 9 μηνων και μια θηλυκια 9 μηνων ) τα οποια προετοιμαζω για την εποχη της αναπαραγωγης. Ευχαριστω,Γιωργος.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top