Γενικά Απορίες για τη συχνότητα στον ύπνο των parrotlet και για τη συμπεριφορά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Filiw
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Filiw

PB New Member
Εγγραφή
26 Σεπ 2019
Μηνύματα
185
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους.. Εύχομαι να είστε όλοι καλά :)
Θα ήθελα να μου λύσετε κάποιες αποριες γιατί δεν έχει και πολλούς μήνες που έχω τον μικρούλη μου και ακόμα ανακαλύπτω στοιχεία της προσωπικότητας και των συνηθειών ενός parrotlet.
Πόσες φορές τη μέρα χαλαρώνουν και κοιμούνται ελαφρώς τα parrotlet;
Το ρωτάω γιατί ο δικός μου,το πρωί είναι υπερκινητικός όταν ξυπνάει τρωει, φωνάζει, με ψάχνει κλπ και όταν αργότερα κάτσω κοντα του δίπλα στο κλουβί, εκεί γυρω στις 11μιση με 12 φαίνεται ελαφρώς φουσκωμένος και χαλαρώνει..σαν να ψιλοκοιμαται.. ( όχι κανονικά με το κεφαλι στο πλάι)
Αυτό βέβαια κραταει λιγο και μετά πάλι ενεργοποίειται στο φουλ..στην αρχή με τρομαζε αυτό γτ φοβήθηκα ότι αρρωσταινε..
Αλλά νομίζω ότι είναι σύνηθειο του πλέον.. Μετά ξανακοιμαται πολύ λίγο πιο αργά το μεσημέρι 4-5 πχ και το απόγευμα είναι πάλι ενεργός.
Αυτό το κάνει μήνες τώρα.
Οι κουτσουλιές του είναι μια χαρα όπως πριν.
Τρώει πολύ όπως πάντα.
Το μόνο διαφορετικο είναι πως είναι νευρικος πολύ τελευταια.. Δε ξέρω αν φταιει που χρόνιζει και αλλάζει.
Δαγκώνει πολύ πχ τα κάγκελα με νευρικότητα τελευταια και θέλει να βγαίνει κ πιο πλ έξω.
Ειναι φυσιολογικα όλα αυτά στον χαρακτήρα ενός parrotlet; Και αν μπορείτε να μου πείτε αν και τα δικά σας χαλαρώνουν έτσι για λίγο κάποια στιγμες μέσα στη μέρα...
Κι όταν χαλαρώνουν δείχνουν για λίγο ελαφρώς πιο φουσκωμένα;
 
Γεια σου Φιλιω, οτι περιγραφεις ειναι απολυτως φυσιολογικο!
Κι ο δικος μου τα ιδια κανει :)
Μου έδωσες πολύ χαρά τώρα! Χαχα! Γιατί είχα αγχωθει.. Οπότε είναι φυσιολογικη η συμπεριφορά του!
Ευχαριστώ πολύ!
 
Back
Top