Γενικά Απορίες για το νέο cockatiel που αποκτήσαμε

XristosEl

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαρ 2015
Μηνύματα
46
Πόλη
Πόρτο Ράφτη
Πηρα εχθες ενα Nymphicus hollandicus κοκατιλ γρι, το πετσοπ ειπε οτι ειναι 1.5 χρονον δεν ξερουν αν ειναι θυληκο η αρσενικο. Αλλα απο οτι ειδα στο ιντερνετ ειναι θυλικο. Η πρωτη επαφη στο αυτοκινιτο με την μουσικη κουναγε δεξια αριστερα το κεφαλακι του. αλλα ηταν γατζωμενο στα καγκελα του κλουβιου. αρκετα φοβισμενο και ετρεμε. Οταν εμεινε με την γυναικα μου μονο αρχισε να φοναζει οχι ιδιετε και καθοτανε σε μια μερια την τροφη δεν τιν εχει ακουμπισει αλλα τρωει απο το στικ που μου δωσανε στο πετσοπ. επισης χαλαρωνει με Michael Jackson 😛 Θελω λιγη βοηθεια με την τροφη που πρεπει να επιλεξω και τη να κανω για να χαλαρωση χωρις να φοβαται.. :D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Καλημέρα Χρήστο, καλώς ήρθες και να το χαίρεστε! όταν μπορέσεις ανέβασε μια φωτογραφία να το δούμε. Σχετικά με την τροφή επέλεξε μια συσκευασμένη με ποικιλία σπόρων, δώσε αυγουλάκι πολύ καλά βρασμένο, μηλαράκι και πρασινάδες. με τον καιρό θα πούμε πολλά και θα διαβάσεις εξίσου πολλά στο φόρουμ.
Το βασικότερο που χρειάζετε προς το παρόν είναι χρόνος και ηρεμία να συνηθίσει το καινούριο περιβάλλον και εσάς.
Τον πρώτο καιρό θα πρέπει να σας δεί σαν απλούς διακομιστές τροφής και νερού και όχι σαν εν'δυνάμει απειλή.
Χρόνο και ηρεμία λοιπόν τα πρώτα βασικά συστατικά.
 
Σε ευχαριστω. Δεν το ενοχλουμε. Μονο του μιλαμε καπις στιγμες. αλλα με φοβιζει πολυ οτι καθετε ετσι εδω και σχεδον μια ωρα... απο την ωρα που του εβαλα το παιχνιδακι. Οταν πλησιαζω τρομαζει παρα πολυ. Μου δωσανε ζυμα στο πετ
σοπ οτι ετρογε και πριν. Αλλα δεν το εχει αγγιξει ακομα μονο στο στιλ οτι εφαγε. αρκετο δυλαδι.2 φοτο προχειρες πειτε μου αν ανοιγουν μονο

TNVCbsS.jpg
 
Σε ευχαριστω. Δεν το ενοχλουμε. Μονο του μιλαμε καπις στιγμες. αλλα με φοβιζει πολυ οτι καθετε ετσι εδω και σχεδον μια ωρα... απο την ωρα που του εβαλα το παιχνιδακι. Οταν πλησιαζω τρομαζει παρα πολυ. Μου δωσανε ζυμα στο πετ
σοπ οτι ετρογε και πριν. Αλλα δεν το εχει αγγιξει ακομα μονο στο στιλ οτι εφαγε. αρκετο δυλαδι.2 φοτο προχειρες πειτε μου αν ανοιγουν μονο

οι φωτό ανοίγουν μια χαρά.

Καθετε έτσι γιατί είναι φοβισμένο και στρεσσαρισμένο, επίσης και το ότι δεν τρώει τροφή απο την ταϊστρα του ακόμη οφείλετε στο στρεςς.

Δεν πρέπει να σε φοβίζει ούτε να σε ανησυχεί, είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό και συμβαίνει σε όλα τα πουλιά που αλλάζουν περιβαλλον.

Κάθε μέρα θα είναι καλύτερα και αναμένουμε πολύ καλά επίπεδα προσαρμογής στο καινούριο περιβάλλον μετά απο 2 εβδομάδες περίπου.

Οταν καταναλωθεί η τροφή που ήδη έχεις προμηθευτεί να επιλέξεις μια συσκευασμένη, μπορει να είναι 1-2 ευρώ ακριβότερη αλλά... Προσέχουμε για να έχουμε 😉
 
αυτο σκεφτομουν για την τροφη. μολις τελιωσει απο την ταιστρα θα την αλλαξω δεν θελω να το ενοχλησω αλλο. με ησηχασες με το οτι μου ειπες ειναι φυσιολογικη η συμπεριφορα του ευχαριστω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Να σας ζήσει το νέο φιλαράκι σας!
Όσα σου είπαν τα παιδιά πιο πριν είναι απόλυτα σωστά. Τα cockatiels και γενικότερα οι παπαγάλοι, είναι ευαίσθητης ψυχολογίας πουλιά. Η μετακίνηση και ο νέος χώρος, δημιουργεί αναστάτωση και ανασφάλεια. Τις πρώτες μέρες θα συνεχίσεις αναγκαστικά την ίδια τροφή που είχε στο κατάστημα και θα τοποθετήσεις το κλουβί σε ένα ήσυχο μέρος, που τουλάχιστον δύο πλευρές του θα ακουμπούν σε τοίχο.
Θα το προσεγγίζετε για τα απαραίτητα με ήρεμες κινήσεις και θα βάζετε το χέρι στο κλουβί με μαζεμένα τα δάχτυλα για να μην τρομάζει από τον όγκο των χεριών σας.
Αν θέλετε να το ησυχάσετε, θα κάθεστε σε καρέκλα κοντά στο κλουβί, το κλουβί να είναι στο ύψος των ματιών σας και θα του μιλάτε ήρεμα.
Θέλει κάποιες μέρες να ηρεμήσει τόσο που να μην κοπανιέται. Για θέματα περαιτέρω εκπαίδευσης, διάβασε τα θέματα που σου έδωσε η Μιράντα.
Σύντομα εντός 4-5 ημερών πάρε μια συσκευασμένη τροφή (σπόρους) και στην αρχή θα βάζεις μισή από την παλιά, μισή από την καινούργια για να μην του δημιουργήσει στομαχικά εντερικά προβλήματα η απότομη αλλαγή τροφής.
Μην συνεχίσεις την χύμα τροφή, είναι πολύ μικρή η οικονομική διαφορά και το ρίσκο μεγάλο Χύμα ή συσκευασμένη τροφή για το πουλάκι μας; .
Τα στικς λιχουδιές μην τα ξαναδώσεις, για λιχουδιά να προτιμάς το κεχρί σενεγάλης σε τσαμπί ή millet.
Μπορείς να βάλεις φωτογραφία όλο το κλουβί γιατί νομίζω είναι κάπως μικρό.
Ό,τι άλλο θέλεις θα χαρούμε να δούμε τις ερωτήσεις σου.
 
Είναι μια ζωγραφιά! Φτου φτου!

Δεν έχω ιδέα από παπαγάλους αλλά νομίζω πως και το κλουβί είναι αρκετά μικρό για ένα κοκατίλ.. Ίσως πρέπει και αυτό να αλλάξει μόλις προσαρμοστεί. Επίσης μήπως κάθεται έτσι γατζωμένο στα κάγκελα γιατί φοβάται το νέο παιχνίδι;
 
Θέλει κάποιες μέρες να ηρεμήσει τόσο που να μην κοπανιέται. Για θέματα περαιτέρω εκπαίδευσης, διάβασε τα θέματα που σου έδωσε η Μιράντα.
Σύντομα εντός 4-5 ημερών πάρε μια συσκευασμένη τροφή (σπόρους) και στην αρχή θα βάζεις μισή από την παλιά, μισή από την καινούργια για να μην του δημιουργήσει στομαχικά εντερικά προβλήματα η απότομη αλλαγή τροφής.
Μην συνεχίσεις την χύμα τροφή, είναι πολύ μικρή η οικονομική διαφορά και το ρίσκο μεγάλο Χύμα ή συσκευασμένη τροφή για το πουλάκι μας; .
Τα στικς λιχουδιές μην τα ξαναδώσεις, για λιχουδιά να προτιμάς το κεχρί σενεγάλης σε τσαμπί ή millet.

Καλημερα η γυναικα μου σχεδον δεν του δινει σημασια και ετσι αρχισε να την φοναζει παρακολουθοντας τιν τη κανει στο σπιτι. σημερα ηταν πολυ πιο διαστιρια κουναγε το κεφαλι τις σαν να ηταν ενθουσιασμενη και φοναζε οχι επιθετικα. η αληθεια ειναι απο χθες τρωει μονο τα σπορακια απο την τροφη χωρις να ακουμπαει το στικ. και ειναι πολυ περιεργη κοιταζοντασ τα παντα που κανουμε :D

Είναι μια ζωγραφιά! Φτου φτου!

Δεν έχω ιδέα από παπαγάλους αλλά νομίζω πως και το κλουβί είναι αρκετά μικρό για ένα κοκατίλ.. Ίσως πρέπει και αυτό να αλλάξει μόλις προσαρμοστεί. Επίσης μήπως κάθεται έτσι γατζωμένο στα κάγκελα γιατί φοβάται το νέο παιχνίδι;

Σε ευχαριστω αυτο σκεφτηκα και εγω λογο του παιχνιδου αλλα εκεινει την στιγμη εβαλα και το παιχνιδι και το κοκκαλο κουνισα λιγο την τροφη και τρομαξε πολυ τωρα ειναι οκ. η αληθεια ειναι οτι το κλουβι ειναι αρκετα μικρο. εχω παραγκηλη ενα ξυλινο πιο μεγαλο. Περιμενω να μου το ετοιμασουν..
 
Καλημέρα Χρήστο, ευχάριστα τα νέα σου :)
Το στικ άστο 2-3 μέρες ακόμα και αφαίρεσέ το... άλωστε δεν προσφέρει και τίποτα διατροφικά.
Αν αφαιρέσεις τα σπόρια απο το στίκ, το μουλιάσεις σε νερό και το τρίψεις να φύγουν τα υπολείμματα γίνετε ωραία πατήθρα 😉
 
Καλημέρα Χρήστο, ευχάριστα τα νέα σου :)
Το στικ άστο 2-3 μέρες ακόμα και αφαίρεσέ το... άλωστε δεν προσφέρει και τίποτα διατροφικά.
Αν αφαιρέσεις τα σπόρια απο το στίκ, το μουλιάσεις σε νερό και το τρίψεις να φύγουν τα υπολείμματα γίνετε ωραία πατήθρα 😉

μου κανει εντιποση οτι κανει σαν να μασαει σηνεχεια. και αρχιζει να καθετε στο ενα ποδι 😛

Διάβασε καλά... Θα εξεταστείς στο τέλος...

ΕΧει οικυ χρισημα πραγματα :D

Καλημέρα Χρήστο, ευχάριστα τα νέα σου :)
Το στικ άστο 2-3 μέρες ακόμα και αφαίρεσέ το... άλωστε δεν προσφέρει και τίποτα διατροφικά.
Αν αφαιρέσεις τα σπόρια απο το στίκ, το μουλιάσεις σε νερό και το τρίψεις να φύγουν τα υπολείμματα γίνετε ωραία πατήθρα 😉


Kαλη ιδεα για το στικ δεν το ειχα σκεφτη

Σκεφτομαι να του δωσω λιγο μπανανα αλλα φοβαμε μην τρομαξει παλι.. εχει ηρεμησει πολυ
 
Σε ευχαριστω αυτο σκεφτηκα και εγω λογο του παιχνιδου αλλα εκεινει την στιγμη εβαλα και το παιχνιδι και το κοκκαλο κουνισα λιγο την τροφη και τρομαξε πολυ τωρα ειναι οκ. η αληθεια ειναι οτι το κλουβι ειναι αρκετα μικρο. εχω παραγκηλη ενα ξυλινο πιο μεγαλο. Περιμενω να μου το ετοιμασουν..
Χρήστο το ξύλινο κλουβί ακυρωσέ το, είναι εντελώς ακαταλληλο για παπαγάλους οι οποιοι λατρευουν να μασουλάνε ξύλο για να γυμνάσουν το ραμφος τους να το λιμάρουν και σαν ασχολία για παιχνίδι.
Επίσεις το ξύλο αν είναι εμποτισμένο με διαφορες ουσίες είναι τοξικό.
Ξυλο στους παπαγάλους προσφέρουμε μόνο φυσικό απο λεμονιές, νερατζιές, ελιές κλπ σε μορφή πατήθρας η παιχνιδιού και με το φλοιό του για να έχουν τη χαρα να το αποφλοιώσουν και να τοροκανίσουν μόνα τους.
 
Οχ καταλαβα... σε ευχαριστω για την πληροφορια. Οταν τους δινουμε το ξιλο πχ απο λεμονια το κοβουμε απο το δεντρο και το αφηνουμε να ξεραθει προτα σωστα;
 
ειδικά απο λεμονιά και χλωρό να είναι δεν πειράζει, ένα καλό πλύσιμο με σαπουνάκι φυσικό (πράσινο) και ισως λίγο ξύδι, στέγνωμα και είναι έτοιμο. Επίσεις παιχνίδια μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου (φαντασία να έχεις) χρησιμοποιώντας ξύλα κανέλας (το γνωστό ξύλο κανέλας που πωλείτε στα σουπερ μάρκετ ως μπαχαρικό), σπάγκο βαμβακερό η κηρόσπαγκο, καρύδια-αμυγδαλα με το τσόφλι, καλαμάκια κοινά που πίνουμε καφέ για να δώσεις χρώμα στην κατασκευή σου κλπ.
 
λεμονια εχω στον κηπο οποτε μπορει να γινει αμεσα :D αυτο με τα καλαμακια δεν μπορει να τα σπασει; να φαει καπιο κομματι; ...
 
λεμονια εχω στον κηπο οποτε μπορει να γινει αμεσα :D αυτο με τα καλαμακια δεν μπορει να τα σπασει; να φαει καπιο κομματι; ...
Ναί μπορεί, θα τα κόψει σε λουρίδες και θα τα πιπιλάει ώρες και στο τέλος θα τα φτύσει. Να φάει με την ένοια να καταπιεί κάποιο κομάτι όχι. Κανέλα μπορεί να καταπιεί γιατί με το μασούλημα γίνετε σκόνη αλλά μόνο καλό θα του κάνει

Ολα αυτά βέβαια είναι κάπως γενικότητες γιατί το κάθε πουλί εχει τη δική του προσωπικότητα, το δικό του χαρακτήρα και τις δικές του προτιμήσεις. Με τον καιρό θα καταλάβεις πολλά περισσότερα για το δικό σου, τι του αρεσει τι όχι πως αντιδρά...
 
καταλαβενω ευχαριστω πολυ. Πλεον εχει αρχιζει και τροει τα σπορακια απο την ταιστρα και μαλιστα πολυ συχνα. μας φοναζει με ηρεμο τροπο καπιες φορρεσ. αλλα προσεξα οταν ετοιμαζετε να αει στην ταιστρα φοναζει δυνατα. επισεις δεν τσιμπαει το σουπιοκκοκκαλο...
 
χαλαρωσε και απλα παρατηρα το εχει να σου πει πολλα πραγματα για κεινο αρκει να το παρατηρεις! Με τον καιρο θα αποκτησετε εμπειστοσυνη μεταξι σας και θα ερθουν ομορφοτερες στιγμες!
 
Back
Top