Γενικά Απορίες για Black Mask Loverbirds

dryhammer

PB New Member
Εγγραφή
15 Δεκ 2008
Μηνύματα
20
Πόλη
Καλαμάτα
Καλησπερα σας, αγορασα τελικα προχτες 2 black mask loverbirds τα οποια ειναι πανεμορφα. Ειναι τρομαγμενα ακομα αλλα προσπαθω να με βλεπουν και να με ακουν οσο πιο πολυ γινεται για να με συνηθησουν. Μπανακι δεν τους εχω βαλει ακομα επειδη αυτος που τα πηρα μου ειπε πως δεν χρειαζεται. Μεσα δεν τους εχω πολλα παιχνιδακια δλδ μονο μια κουνια εχει, αλλα δεν τα εχω δει ποτε να κανουν. Τι αλλο μπορω να τους βαλω; Συνεχεια τα βλεπουν ειτε να παιζουν-τσιμπιουνται ειτε να πηγαινουν περα δωθε. Εχουν συγκεκριμενες ωρες που κοιμουνται; Και οταν κοιμουνται πρεπει να βαλω καποιο καλυμα στου κλουβι; Οποτε τα βλεπω να κοιμουνται πανε σε μια γωνια και οποτε κλεινει το ενα τα ματια για να κοιμηθει το αλλο τα εχει ανοιχτα και με κοιταει. Τελος θελω να ρωτησω τι χρησιμοποιειται για να καθαρισεται το κλουβι, τις ταιστρες αμα τις λερωνουν και τα στικακια που πατανε;
 
Μπανιο χρειαζονται και αν μπορεις καθημερινα. Οι μαγαζατορες εχουν αποδειχθει οι πλεον αναρμοδιοι για να λενε τι ειναι καλο και τι οχι για τα πουλια μας. 😉 Παιχνιδακια καλο ειναι να παρεις κι αλλα η να φτιαξεις μερικα εσυ με απλο τροπο, δες λιγο εδω για να παρεις ιδεες
https://community.petbirds.gr/threads/Παιχνίδια-που-έχετε-στα-πουλιά-σας.3080/

Ειναι καλο να κοιμουνται ενα συνεχομενο δεκαωρο σε ησυχο και σκοτεινο δωματιο. Δοκιμασε να τα σκεπασεις αν δεν ηρεμουν αρκετα το βραδυ και ισως ειναι καλυτερα. Εσυ θα καταλαβεις τι αρεσει στα δικα σου πουλια και τι ειναι καλυτερο δοκιμαζοντας. :)

Για την καθαριοτητα του πατωματος του κλουβιου εγω το σαπουνιζω. Τα υπολοιπα εξαρτηματα του κλουβιου (οχι τα παιχνιδια που εχουν δερματακια η χρωματιστα ξυλα η υφασματα) τα τριβω με ζεστο νερο και ξυδι και μαγειρικη σοδα και τα ξεπλενω παρα πολυ καλα. Μολις στεγνωσουν τελειως τα ξαναβαζω στο κλουβι του. :)
 
Καλησπερα σας, αγορασα τελικα προχτες 2 black mask loverbirds τα οποια ειναι πανεμορφα. Ειναι τρομαγμενα ακομα αλλα προσπαθω να με βλεπουν και να με ακουν οσο πιο πολυ γινεται για να με συνηθησουν. Μπανακι δεν τους εχω βαλει ακομα επειδη αυτος που τα πηρα μου ειπε πως δεν χρειαζεται. Μεσα δεν τους εχω πολλα παιχνιδακια δλδ μονο μια κουνια εχει, αλλα δεν τα εχω δει ποτε να κανουν. Τι αλλο μπορω να τους βαλω; Συνεχεια τα βλεπουν ειτε να παιζουν-τσιμπιουνται ειτε να πηγαινουν περα δωθε. Εχουν συγκεκριμενες ωρες που κοιμουνται; Και οταν κοιμουνται πρεπει να βαλω καποιο καλυμα στου κλουβι; Οποτε τα βλεπω να κοιμουνται πανε σε μια γωνια και οποτε κλεινει το ενα τα ματια για να κοιμηθει το αλλο τα εχει ανοιχτα και με κοιταει. Τελος θελω να ρωτησω τι χρησιμοποιειται για να καθαρισεται το κλουβι, τις ταιστρες αμα τις λερωνουν και τα στικακια που πατανε;


Γεια και απο μενα και καλωςορισες.Λοιπον συμπτωση εχω και εγω δυο black masked Lovebirds. Τα εχω εδω και δυο μηνες. Ειναι ακομα φοβισμενα αλλα οχι τοσο πολυ οσο στην αρχη. Θα σου απαντησω σε οσα γνωριζω μεχρι στηιγμης διοτι ακομα μαθαινω και εγω. Εχουν δαχτυλιδι; Και αν ναι τι χρωμα και τι γραφει πανω αν μπορεις να δεις;Για να σου πουμε ποσο χρονων ειναι.Φυσικα και χρειαζεται μπανακι. Σε ολα τα παπαγαλακια αρεσει το νερο. Κανει καλο στο πτερωμα τους.Αλλα σε εσωτερικο χωρο να τα εχεις και μακρια απο ρευματα για να μην κρυωσουν τωρα τον χειμωνα. Μπορεις να βαλεις μια εσωτερικη μπανιερα για να εξοικιωθουν σιγα σιγα. Παιχνιδακια μπορεις να τους βαλεις για να ασχολουνται. Καλο ειναι να προτιμησεις τα ξυλινα για να εξασκουν και το ραμφος τους. Την κουνια βγαλτην προς το παρον αν δεν ασχολουνται για να μην πιανει και χωρο στο κλουβι. Τωρα οσον αφορα τον υπνο καλο ειναι να κοιμουνται κανενα 10ωρο(οχι περισσοτερο). Σκεπασε τα με κατι και να τα βαζεις να κοιμουνται σε ησυχο μερος για να μη διαταρασσεται ο υπνος τους.
Τωρα οσον αφορα το καθαρισμα καλο ειναι να τα πλενεις με καυτο νερο ξυδι και σοδα φαγητου. Εγω αυτο κανω. Τα απολυμαινει καλα το ξυδι.
Περιμενουμε να μας τα δειξεις σε φωτογραφιες. Και ο,τι αλλο θελεις εδω ειμαστε!
 
Μπανιο επειγοντως!

Τελικα το μπανιο κακος εκανα και δεν το πηρα. Τα κοιταζα τωρα το μεσημερι και τα εβλεπα να τριβονται-ξυνονται με το ραμφος τους. Ελπιζω να μην εχουν τπτ. Τη Δευτερα κιολας θα παω να παρω ενα εξωτερικο μπανιο. Για παιχνιδακια κατι θα σκεφτω και για την καθαριοτητα θα κανω αυτα που μου ειπατε. Mariah ειπες οτι τα εχεις δυο μηνες και ακομα φοβονται😕Οταν σε βλεπουν κρυβονται σε καμια γωνια; Εχω πολυ δουλεια ακομα μπροστα μου...
 
Μπορεις αν θελεις να τα ψεκασεις και με νερο αλλα αν φοβηθουν επειδη ειναι νωρις βαλε την μπανιερα. Δοκιμασε και το ψεκασμα. Στην αρχη βεβαια δε θα μπαινουν στη μπανιερα. Θα παρει καιρο.Ακομα θελουν καιρο να προσαρμοστουν και εξερευνουν το χωρο τους. Θα σου παρει αρκετο καιρο μεχρι να μαθουν εσενα, τον χωρο και τους ηχους του σπιτιου σου.
Τα δικα μου φοβουνται αλλα οχι τοσο οσο στην αρχη. Δεν πεταριζουν τωρα. Δεν πλησιαζονται ομως απο κοντα.Αν ασχοληθεις ομως μαζι τους σιγα σιγα θα σε μαθουν. Μη απογοητευεσαι!
 
Και τα δικα μου ξυνονται. Μην ανησυχεις. Καθαριζει το ενα το αλλο. Τι τροφες τους εχεις παρει;Να μην τους παιρνεις χυμα. Μπορει να ειναι ληγμενες και να κανει κακο στα πουλακια σου. Να παιρνεις συσκευασμενες. Υπαρχουν στο εμποριο συσκευασμενες για Lovebirds. Δοκιμασε να τους βαλεις να τρωνε φρουτα και λαχανικα μεχρι να συνηθισουν. Δοκιμασε μηλο, μπανανα, καροτο για αρχη.Βεβαια δε θα τρωνε γιατι ειναι συνηθισμενα απο τα σπορια αλλα που θα παει θα φανε. Τα δικα μου δεν τρωνε φρουτα ακομη. Ειναι λιγο δυστροπα.Αλλα εγω επιμενω και τους βαζω καθε μερα. Να τα αφαιρεις ομως τα φρουτα μετα απο 4 ωρες διοτι δεν εχουν καμια βιταμινη και χαλανε. Σουπιοκοκαλο να τους βαλεις οπωσδηποτε. Τους κανει καλο στα κοκαλακια τους και εχει ασβεστιο.
 
Πειραζει που αλλαζω θεση στο κλουβι; Δηλαδη το βραδυ τα εχω στη σκαλα ειναι σκοτεινα εχει λιγο κρυο βεβαια αλλα δεν εχει φασαρια, το πρωι τα βγαζω στο μπαλκονι που βλεπει στον κηπο και τωρα το μεσημερι τα βαζω μεσα στην κουζινα που παλι βλεπει στον κηπο. Τροφη μου εχει δωσει χυμα αυτος απ'οπου τα πηρα. Εβαλα χτες λιγο μηλο αλλα ουτε που το ακουμπησαν. Δεν πειραζει θα βαζω καμια φορα ετσι για αλλαγη. Τωρα κοιταζω να φτιαξω κανενα παιχνιδακι απο κατι μπρελοκ που εχω.
 
Πειραζει που αλλαζω θεση στο κλουβι; Δηλαδη το βραδυ τα εχω στη σκαλα ειναι σκοτεινα εχει λιγο κρυο βεβαια αλλα δεν εχει φασαρια, το πρωι τα βγαζω στο μπαλκονι που βλεπει στον κηπο και τωρα το μεσημερι τα βαζω μεσα στην κουζινα που παλι βλεπει στον κηπο. Τροφη μου εχει δωσει χυμα αυτος απ'οπου τα πηρα. Εβαλα χτες λιγο μηλο αλλα ουτε που το ακουμπησαν. Δεν πειραζει θα βαζω καμια φορα ετσι για αλλαγη. Τωρα κοιταζω να φτιαξω κανενα παιχνιδακι απο κατι μπρελοκ που εχω.


Πειραζει... :) Ειδικα το μεσα - εξω μπορει να τα κανει να αρρωστησουν. Καλυτερα να διαλεξεις μια σταθερη θεση μεσα στο σπιτι, ησυχη και με φως και να τα αφησεις εκει. 😉

Λαχανικα και φρουτα να τους δινεις καθε μερα και ας μην τα τρωνε ακομη. Αν τους τα προσφερεις συνεχεια θα τα δοκιμασουν.:)
 
Καλυτερα να μην τους βαζεις χυμα. Δεν ειναι ελεγμενες και μπορει να ειναι και ληγμενες.Ασε που μπορει να βρεις και κανενα ζωυφιο μεσα και να το φανε.
Οπως σου ειπε ο Ανεστης μην να βαζεις μεσα εξω.
Εγω τα εχω μεσα συνεχεια και μονο το βραδυ τα βαζω σκεπασμενα σε ενα αλλο ησυχο δωματιο.
Την κουζινα να την αποφευγεις.Αφου θα μαγειρευετε εκει δεν κανει καλο στο αναπνευστικο των πουλιων λογω οσμων απο τα μαγειρικα σκευη.
 
Δαχτυλιδι φοραει μονο το ενα, το θηλυκο. Ειναι κοκκικο κατι γραφει επανω αλλα δεν μπορω να διακρινω τι ακριβως γιατι συνεχεια κινειται.
 
Back
Top