Γενικά Απορίες για rosella

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης davide
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

davide

PB Member
Εγγραφή
9 Φεβ 2009
Μηνύματα
81
Πόλη
Θεσσαλονίκη
χαιρετιζω το φορουμ μετα απο πολλη καιρο.
ειχα αποφασισει να παρω ρικνεκ μπλε αλλα τελικα κατεληξα να παρω ροζελα eastern ειναι πολλη ομορφη. Ειμαστε στο σταδιο της της πρσαρμογης ακομα, οπου ειμαι εγω αυτη απο την απεναντι μερια. Αν και την εχω μονο 2 μερες σκεφτομαι να παρω αλλη μια.
και θελω να ρωτησω 3 πραγματα
1)τρωει πινει κανονικα τα παιχνιδια και την κουνια ουτε τα αγγιζει δεν ανυσιχω ομως λεω οτι ακομα θα φοβαται
2) να παρω ιδιου φυλλου ή αντιθετο ειναι αρσενικο αυτο που εχω
3) να παρω ροζελλα της ιδιας κατηγοριας ή να παρω μια αλλη κατηγορια και αν ναι ποιος θα ηταν αν υπαρχει ο καταλληλος συνδιασμος
υ. Γ το κλουβι που πηρα ειναι μεγαλο ειναι για ζακο παπαγαλους οποτε πιστευω θα ειναι ανετα και τα δυο μεσα σε αυτο
 
Καλημέρα. Να σου ζήσει η ροζέλα! Νομίζω οτι αν θέλεις να την εξημερώσεις καλύτερα να μην της πάρεις παρέα ακόμη. Τα παιδιά που έχουν ροζέλες εδώ μέσα σίγουρα θα σου πουν περισσότερα.
 
χαιρετιζω το φορουμ μετα απο πολλη καιρο.
ειχα αποφασισει να παρω ρικνεκ μπλε αλλα τελικα κατεληξα να παρω ροζελα eastern ειναι πολλη ομορφη. Ειμαστε στο σταδιο της της πρσαρμογης ακομα, οπου ειμαι εγω αυτη απο την απεναντι μερια. Αν και την εχω μονο 2 μερες σκεφτομαι να παρω αλλη μια.
και θελω να ρωτησω 3 πραγματα
1)τρωει πινει κανονικα τα παιχνιδια και την κουνια ουτε τα αγγιζει δεν ανυσιχω ομως λεω οτι ακομα θα φοβαται
2) να παρω ιδιου φυλλου ή αντιθετο ειναι αρσενικο αυτο που εχω
3) να παρω ροζελλα της ιδιας κατηγοριας ή να παρω μια αλλη κατηγορια και αν ναι ποιος θα ηταν αν υπαρχει ο καταλληλος συνδιασμος
υ. Γ το κλουβι που πηρα ειναι μεγαλο ειναι για ζακο παπαγαλους οποτε πιστευω θα ειναι ανετα και τα δυο μεσα σε αυτο

Καλώς ήρθες ξανά και να σου ζήσει η ροζέλα σου. Αν δεν ακολουθήσεις αυτό Καραντίνα, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης τότε μην προβείς σε άλλη αγορά νέου πτηνού, οπότε θα πρέπει να κάνεις λίγο υπομονή. Ο χρόνος που έχεις το πουλί στην κατοχή σου είναι ελάχιστος για να συνηθίσει το νέο του περιβάλλον και το στρές που το διακατέχει είναι μεγάλο ακόμα. Γιατί θέλεις να πάρεις δεύτερο πουλί, για αναπαραγωγή, για συντροφιά το ένα στο άλλο; Πιστεύω οτι το καλύτερο είναι να είναι του αντίθετου φύλλου οπότε θα αποφύγεις τυχόν διαμάχες στο μέλλον. Φυσικά θα πρέπει να γίνει μια γνωριμία μεταξύ τους και αφού πρώτα έχει προηγηθεί καραντίνα και για το νέο πουλί. Το είδος θα πρέπει και αυτό να είναι ίδιο, αν μιλάμε για αναπαραγωγή και διαμονή στον ίδιο χώρο (για παράδειγμα, διαφορετική καταγωγή έχει η eastern απο την western ή την crimson, άρα και διαφορετικές διατροφικές συνήθειες). Το κλουβί τι διαστάσεις έχει;
 
απο ότι γνωρίζω, επειδή έχω ένα ροζέλλο Grimson, δεν ειναι πολυ δεκτικές στη συγκατοικηση με άλλα πουλιά!
Κυριαρχικότατες στο χώρο τους, αφιλόξενες και "μονοφαγούδες"..
Να φανταστείς, η δική μου, ενω κανει μπάνιο ελεύθερη στη μπανιέρα, για να της αλλάξω κλουβί, είδα κι έπαθα:)...
Η αναπαραγωγή της,έχει όλες τις δυσκολίες ενός μεγάλου παπαγάλου, δηλαδή,θέλει χώρο, προετοιμασίακαι... Αν σου "κάτσει"... 😉
Γενικά,όσο ήμερη κι αν είναι δεν έχει χαρακτήρα συντροφικό,τα βιβλία λένε οτι δεν έχει "pet pottential"
Κατα τα άλλα, να τη χαίρεσαι, πραγματικά ειναι όμορφα πουλιά, μαθαίνουν και μελωδίες εύκολα 😉
 
Δες εδώ petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/
 
μια ισως χαζη ερωτηση αν επιτρεπεται. λεω αυριο να δοκιμασω να κανει μπανιο, να αγορασω μια μπανιερα απο πετ σοπ ή και ενα απλο αρκετα μεγαλο μπολ κανει. μετα αυτο να το βαλω στο πατο του κλουβιου εχω βαλει αμμο εκει ή να παρω μια κρεμαστη που ειδα και αμα δεν κατσει η φαση με την μπανιερα θα την ψεκασω εγω.στον πατο δεν κατεβαινει καθολου. Και τελος μετα στεγνωνει μονη της ή κατι πρεπει να κανω εγω. Και να βαλω το κλουβι διπλα στο καλοριφερ
 
μια ισως χαζη ερωτηση αν επιτρεπεται. λεω αυριο να δοκιμασω να κανει μπανιο, να αγορασω μια μπανιερα απο πετ σοπ ή και ενα απλο αρκετα μεγαλο μπολ κανει. μετα αυτο να το βαλω στο πατο του κλουβιου εχω βαλει αμμο εκει ή να παρω μια κρεμαστη που ειδα και αμα δεν κατσει η φαση με την μπανιερα θα την ψεκασω εγω.στον πατο δεν κατεβαινει καθολου. Και τελος μετα στεγνωνει μονη της ή κατι πρεπει να κανω εγω. Και να βαλω το κλουβι διπλα στο καλοριφερ
στεγνώνει μόνη της, μακρια απο ρεύματα! 🙂
απέφυγε το "δίπλα απο το καλοριφέρ"η διαφορά θερμοκρασίας δεν κάνει καλό 😉.
 
αυτη ειναι η eastern rosella μου ο επωνομαζομενος και Χάρης
ελπιζω να εκανα σωστη επιλογη του κλουβιου για το μεγεθος αυτου του πουλιου;
το οτι δεν ασχοληται εδω και μια εβδομαδα με τα παιχνιδια του να ανησυχω, και του μηλαω και τον ταιζω, τρωι κανονικα του δινω και φρουτα μηλα, μπανανα και πορτοκαλι εχω δοκιμασει μεγαλη επιτυχια εχει το μηλο αλλα δειχνει ακομα απροσαρμοστος στο νεο του περιβαλλον, σε μενα ουτε λογο να πλησιασει αλλα οταν παω κοντα του δεν πεταει σαν τρλεο απλα αδιαφορει και παει απο την αλλη μερια
 

Συνημμένα

  • Χαρης4.webp
    Χαρης4.webp
    55,3 KB · Προβολές: 135
  • Χαρης3.webp
    Χαρης3.webp
    46 KB · Προβολές: 124
  • Χαρης5.webp
    Χαρης5.webp
    49,9 KB · Προβολές: 183
καλησπερα και σημερα στην παρεα του φορουμ.
σημερα περασα απο γνωστο βιβλιοπωλειο στο κεντρο της Θεσσαλονίκης, ειχε μεσα μπατζι,Lovebirds kai kokatil ολα σε διαφορετικα κλουβια αλλα διπλα το ενα στο αλλο. Τελος ειχε ενα ακομη κλουβι με μια ροζελα και ενα ringneck μαζι. Τα πουλια φαινοντουσαν μεγαλα ηλικιακα αλλα συζουσαν αρμονικα κοιτιοντουσαν τραγουδουσαν και ηταν ηρεμα,ρωτησα απο περιεργια και με ειπαν οτι ετσι ειναι χρονια και παντα ηρεμα
πιστευετε οτι μπορουν να συνυρπαξουν αυτα τα δυο ειδη παπαγαλων μαζι σε ενα ευρυχωρο κλουβι, αν ειναι και τα δυο απο μηνων και τα δυο ή θα υπαρχουν προβληματα αν οχι τωρα ισως μελλοντικα;
 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ για ακομη μια φορα στην παρεα
μετα απο δυο βδομαδες συμβιωσης με την ροζελα μου, θα ηθελα να μοιραστω τις εντυπωσεις μου
1)καταρχην παραμενη τρογμαμενη ακομα και οταν αλλαζω τροφη νερο δηλαδη βαζω το χερι μου φευγει τρεχοντας
2)της δινω φρουτα εχω δοκιμασει μπανανα, αχλαδι και μηλο μονο στο τελευταιο δειχνει προτιμησει τα αλλα τα αγνοει
3)με τα παχνιδια της δεν ασχοληται καθολου κανει βολτεσ στο κλουβι βλεπει τηλεοραση και ανεβαινει στην κουνια τιποτα αλλο.
4)τα πρωινα εχω παρατηρησει οτι κανει βολτεσ σε μια πατηρθα σαν να παιζει πιανο περα δοθε συνεχεια για πολλη ωρα σταμαει τρωει και συνεχιζει ειναι φυσιολογικο αυτο με ανυσηχει λιγο ειναι αληθεια;
5)καθημερινα αλλαζω τρωφει και νερο εχω την vitakraft τρωει μονο τα σπορια και τιποτα αλλο,της εχω βαλει σουπιοκοκκαλο vitakraft το οποιο ξυνεται και πρωσπαθει να το φαει ενα ματζουνι με μελι και διαφορα σπορια που κρεμεται αραια και που το τιμαει
6)τραγουδι, τηλεοραση και οταν ειμαι εγω σε αποσταση 2 μετρα με παρακολουθει και κοιταει αν την προσεχω σε οτι κανει αλλα οταν την πλησιαζω παρεμενει ακινητη

ευχαριστω πολλη ολους που ισως απαντησουν σε καποιες απο τις αποριες μου
 
πιστευετε οτι μπορουν να συνυρπαξουν αυτα τα δυο ειδη παπαγαλων μαζι σε ενα ευρυχωρο κλουβι, αν ειναι και τα δυο απο μηνων και τα δυο ή θα υπαρχουν προβληματα αν οχι τωρα ισως μελλοντικα;

davide ήταν ήρεμα γιατί το κάθε πουλί είχε τον χώρο του. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν πρέπει να βάζουμε κοινά παπαγαλάκια με ροζέλα πχ γιατί έχουν διαφορετικές διατροφικές συνήθειες και διαφέρουν ως προς τον τρόπο διαχείρισης. Επίσης το κάθε πουλί χρειάζεται τον χώρο του και πολλές φορές γίνεται κυριαρχικό και διεκδικεί τον χώρο του με τις όποιες συνέπειες για τα υπόλοιπα πουλιά που βρίσκονται στον ίδιο χώρο, αλλά πουλιά λιγότερο και άλλα περισσότερο, ανάλογα το είδος.

Επίσης θα υπάρξει πρόβλημα κατά την περίοδο αναπαραγωγής.

καταρχην παραμενη τρογμαμενη ακομα και οταν αλλαζω τροφη νερο δηλαδη βαζω το χερι μου φευγει τρεχοντας

Ε, ακόμα είναι νωρίς... άλλωστε οι ροζέλες δεν είναι κι απ' τα πιο διαχειρίσιμα πτηνά, είναι πιο δύσκολοι χαρακτήρες. Δώσε λίγο χρόνο στη ροζέλα σου να συνηθίσει το καινούριο της περιβάλλον, τους θορύβους του σπιτιού και την παρουσία σου.

Καθώς την πλησιάζεις μην κάνεις γρήγορες και απότομες κινήσεις. Θα βοηθούσε αν της μιλούσες γλυκά και ήρεμα και αν της έδινες καμιά λιχουδιά με το χέρι σου, το οποίο θα βρίσκεται εκτός κλουβιού και όχι εντός. 😉

Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει ο χαρακτήρας κι η προσωπικότητα του κάθε πτηνού.

της δινω φρουτα εχω δοκιμασει μπανανα, αχλαδι και μηλο μονο στο τελευταιο δειχνει προτιμησει τα αλλα τα αγνοει

Όντως, το μήλο είναι το αγαπημένο τους φρουτάκι. 😛 Το ότι δεν δείχνει προτίμηση στα υπόλοιπα φρούτα δεν πάει να πει ότι εσύ πρέπει να σταματήσεις να της τα δίνεις. Οι παπαγάλοι δεν είναι πολύ δεκτικοί σε νέα τρόφιμα, η κάθε αλλαγή στο διαιτολόγιό τους πρέπει να γίνεται σιγά σιγά. Μπορείς να προσθέσεις και σπόρους στο μπολάκι με τα φρούτα ή να πάρεις κι εσύ μια φέτα από κάποιο φρούτο και να την τρως μπροστά της δείχνοντας ότι σου αρέσει πολύ.

Υπομονή χρειάζεται...

με τα παχνιδια της δεν ασχοληται καθολου κανει βολτεσ στο κλουβι βλεπει τηλεοραση και ανεβαινει στην κουνια τιποτα αλλο.

Ίσως δεν ασχολείται γιατί δεν νιώθει ακόμα ασφαλής. Αλλά μπορεί να είναι κι ο χαρακτήρας της τέτοιος και να μη θέλει πολλά πολλά.

τα πρωινα εχω παρατηρησει οτι κανει βολτεσ σε μια πατηρθα σαν να παιζει πιανο περα δοθε συνεχεια για πολλη ωρα σταμαει τρωει και συνεχιζει ειναι φυσιολογικο αυτο

Και η δικιά μου έτσι κάνει. :D Δεν είναι τίποτα ανησυχητικό, απλά είναι ένας τρόπος για να εκτονώνεται και να περνάει την ώρα της.

καθημερινα αλλαζω τρωφει και νερο εχω την vitakraft τρωει μονο τα σπορια και τιποτα αλλο,της εχω βαλει σουπιοκοκκαλο vitakraft το οποιο ξυνεται και πρωσπαθει να το φαει ενα ματζουνι με μελι και διαφορα σπορια που κρεμεται αραια και που το τιμαει

Αυτή η τροφή τι περιέχει; Μόνο σπόρους ή και pellets? Γενικά καλό θα ήταν να υπάρχει μια γκάμα στην διατροφή της. Pellets, σπόροι, φρούτα, λαχανικά, αυγοτροφή (όχι συχνά και σε μεγάλη ποσότητα διότι είναι παχυντική τροφή) κάποια πηγή ασβεστίου και πολλές άλλες συμπληρωματικές τροφές θα μπορούσαν να εισαχθούν στη διατροφή της.

Τα στικ να μην τα δίνεις και πολύ συχνά διότι κι αυτά είναι παχυντικά.

Ρίξε μια ματιά κι εδώ: Διατροφή Παπαγάλων στο Παπαγάλοι PB

τραγουδι, τηλεοραση και οταν ειμαι εγω σε αποσταση 2 μετρα με παρακολουθει και κοιταει αν την προσεχω σε οτι κανει αλλα οταν την πλησιαζω παρεμενει ακινητη

Σε παρατηρεί για να δει τι σόι πράμα είσαι 😛 κι αν πρόκειται να της κάνεις κακό. Απλά να περνάς ποιοτικό χρόνο μαζί της και να μην κάνεις ο,τιδήποτε που μπορεί να την τρομάξει.

Θα δεις που όλα θα πάνε καλά!
 
Back
Top