Αναπαραγωγή Απορίες με ζευγάρωμα loverbird

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ROTATOR
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ROTATOR

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιουν 2008
Μηνύματα
8
Πόλη
Σέρρες
Εδώ και 2 χρόνια έχω ένα loverbird αρκετά φιλικό και μόνο. Σε κάποια φάση βρέθηκε στο ίδιο δωμάτιο με ένα καναρίνι και άρχισε να συμπεριφέρεται παράξενα. Άρχισε να τρίβει την κοιλιά του στο πάτωμα του κλουβιού (σε ένα συγκεκριμένο σημείο), να βγάζει τροφή την οποία στοίβαζε σε μια άκρη της φωλιάς και να κόβει την εφημερίδα σε στενόμακρες λωρίδες. Στο pet shop μου είπαν ότι θέλει να ζευγαρώσει. Έτσι αποφάσισα να πάρω και ένα ζευγάρι. Μου είπαν ότι είναι θυληκό και αγόρασα και έναν αρσενικό. Σε γενικές γραμμές τα πηγαίνουν καλά. Στην αρχή τους έβλεπα να ταϊζονται, η θυληκιά του καθάριζε τα φτερά και τους άκουγα να φωνάζουν συνέχεια. Η θυληκιά συνεχίζει να σκίζει τις εφημερίδες (και ο αρσενικός) και σταμάτησε να βγάζει τροφή και να τρίβεται στο πάτωμα. Ο αρσενικός (μάλλον επειδή δεν μας έχει συνηθίσει) μόλις καταλάβει την παρουσία μας τρέχει στην φωλιά και κρύβεται. Πολλές φορές μαλώνει με την θηλυκιά και προσπαθεί να την βάλει μέσα στη φωλιά. Μόλις το καταφέρει μπαίνει και αυτός και στέκεται στην τρύπα και κοιτάζει προς τα έξω. Έχει περάσει τουλάχιστον ένας μήνας από τότε που τα ζευγάρωσα. Από αυτά που σας αναφέρω, βρίσκομαι σε καλό δρόμο ή πρέπει να διορθώσω κάποια πράγματα;
Ευχαριστώ
ROTATOR
 
Συνηθως τα πουλια που βγαζουν τροφη για να ταισουν το ταιρι τους ειναι τα αρσενικα. Επισης το οτι τριβει την κοιλια του στο πατωμα ειναι αλλη μια ενδειξη οτι ισως προκειται περι αρσενικου. Τα θηλυκα οταν ζητουν ταιρι "παγωνουν" και ανασηκωνουν την ουρα και λιγο τις φτερουγες τους και κανουν καποιον ηχο. Πως ακριβως συμπερανατε οτι το πουλι που ειχες ηταν θηλυκο; Επειδη εσκιζε τις εφημεριδες;
 
Φοίβο,
πήγα το πουλί στο pet shop και αφού το ψηλάφισε αυτός μου είπε ότι είναι θηλυκό. Με ρώτησε βέβαια αν τα 2 προηγούμενα χρόνια έκανε αβγό (παρότι ήταν μόνο του - αγονιμοποίητο είπε), του είπα όχι και μου λέει τελικά δεν πειράζει! Και μου έδωσε ένα αρσενικό.
 
Back
Top