Αναπαραγωγή Απορίες πρωτάρας με τέσσερα μικρά καναρινάκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vagia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Vagia

PB New Member
Εγγραφή
28 Απρ 2008
Μηνύματα
12
Πόλη
Καβάλα
Χρόνια πολλά σε όλους, καλώς σας βρήκα.
Μπαίνω αμέσως στο θέμα για να μην σας κουράζω. Πριν 8 ημέρες βγήκε από το αυγό και το τελευταίο μας καναρινάκι κι έτσι η χαρά μου είναι 4απλή μιας και με την πρώτη γέννα του ζευγαριού μου, απέκτησα 4 μικρά. Όλα δείχνουν να πηγαίνουν καλά. Τρυφεροί και οι δύο γονείς, τα ταΐζουν και τα κρατούν ζεστά. Σήμερα επέστρεψα μετά από 3 μέρες απουσίας μου από το σπίτι. Έχουν μεγαλώσει αρκετά. Παρατήρησα όμως το εξής. Και τα 4 έχουν στο λαιμό τους κάτι που μοιάζει με κύστη, κίτρινου χρώματος και μέγεθος λίγο μικρότερο από το κεφάλι τους. Δεδομένου πως δεν έχουν ακόμα φτερά, αυτά φαίνονται καθαρά και διακρίνω κάτι σαν νεύρα μέσα τους. Φοβήθηκα γιατί δεν ξέρω εάν είναι φυσιολογικό!
Παρακαλώ πολύ τα φώτα σας!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Βάγια.
 
Καλησπέρα και χρόνια πολλά, μην φοβάσαι αυτό που βλέπεις στα μικρά είναι αυτό που λέμε η γούσα τους και όταν είναι γεμάτη είναι τα μικρά ταισμένα, αν είναι άδεια τότε είναι ατάιστα. Στην δική σου περίπτωση μάλλον τα είχαν ταίσει οι γονείς και όλα είναι οκ.
Φιλικά Γιάννης
 
Είναι το φαγητό που τους δίνουν οι γονείς και φαινεται επειδή δεν έχουν φτερά. Μην φοβάσαι. Να σου ζήσουν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vagia
Καλως μας ηρθες Βαγια απο την πανεμορφη Καβαλα και χρονια πολλα. Μην ανυσηχεις καθολου για τα μικρα σου ( να σου ζησουν ). Προφανος οι γονεις τους κανουν εξαιρετικη δουλεια γιατι αυτη η κιτρινη κυστη που βλεπεις ειναι η γουσα τους η οποια στους νεοσσους ειναι πολυ ευδιακριτη ιδιαιτερα δε οταν ειναι και γεματη ( κιτρινη & φουσκωμενη ). Βαλε και καμια φωτο αν μπορεις απο τα μικρα και τους γονεις τους
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vagia
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!
Τώρα ησύχασα…Προς στιγμήν φοβήθηκα μήπως ήταν κάποια αρρώστια.
Όλα πάνε καλά λοιπόν και περιμένουμε μέρα με τη μέρα τα μικρούλια να αρχίζουν να μοιάζουν με καναρίνια!
 
Να σου ζησουν Βαγια με το καλο να μεγαλωσουν και οσο για τις αποριες καλα θα κανεις να ρωτας γιατι μονο ετσι μαθαινεις!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vagia
Βάγια καλώς όρισες. Σχετικά με το ζευγάρι σου. Αυγοτροφή τους δίνεις; Επειδή από ότι κατάλαβα είναι η πρώτη σου προσπάθεια για αναπαραγωγή αν θες διάβασε λίγο τα σχετικά θέματα
Κοίτα και εδώ πιστεύω θα βοηθηθείς:
https://community.petbirds.gr/threa...υμε-αυγοτροφή-στο-ζευγάρι-αφού-κάνει-αυγά.95/
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vagia
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το καλωσόρισμα! Καλώς σας βρίσκω!
Βασίλη,
ναι τους δίνω αυγοτροφή και επιπλέον τώρα τους βάζω κι ένα βραστό αυγό κάθε μέρα. Να 'σαι καλα!

Εντός
 
... Εντός της ημέρας θα ανεβάσω και κάποιες φωτογραφίες.
 
Έφτασαν και οι φωτογραφίες:

1. Τα μικρά σήμερα (ημέρα 12η)
http://img209.imageshack.us/img209/7070/img0687ah9.jpg

2. Η μαμά
http://img222.imageshack.us/img222/3479/img0691oz1.jpg

3. Ο μπαμπάς
http://img222.imageshack.us/img222/6826/img0647we5.jpg


...όποιες πληροφορίες για την μαμά, τον μπαμπά (τύπος κλπ) και για οτιδήποτε άλλο, ευπρόσδεκτες!
 
Καλησπέρα και πάλι!
Πριν 23 μέρες έσκασε και το τελευταίο από τα 4 μικρά μας (όπως γράφω και στο πρώτο μου post). Ήρθε η ωρα να ζητήσω και πάλι τις συμβουλές σας. Πότε θα πρέπει να χωρίσω τα μικρά από τους γονείς; Εχουν βγει όλα από τη φωλιά (εδώ και 4 μέρες), κοιμούνται στα κλαράκια, καποια άρχισαν να τρώνε απο τις ταίστρες (δεν τα έχω δει όλα όμως). Φοβάμαι όμως να τα βγάλω. Δεν ξέρω εαν είναι έτοιμα. Δεν πετάνε ακόμα καλά, δεν ξέρω εαν τρώνε όλα μόνα τους...
Τα φωτα σας παρακαλώ!

Φιλικά,
Βάγια
 
Ευχαριστω πολυ Τάσο!
Θα τα αφησω κι΄άλλο λοιπον, να ειμαστε σιγουροι γιατι δεν θα αντεξω να κανω κάτι λάθος, τώρα που δείχνουν πως όλα πάνε καλά!

Να 'σαι καλα!
 
Αν δεν περάσει μια ακόμη εβδομάδα μη τα χωρήσεις.
Εκείνο που πρέπει να κάνεις είναι να καθαρήσεις καλά
το σημείο που είχες την φωλιά και να βάλεις μιά καινούργια
στην θέση της. Δώσε και κλωστές, για να μη υπάρξουν
τίποτε, απρόοπτα μαδήματα, των νεοσσών απο την θηλυκιά.
 
Back
Top