Φροντίδα Απορίες σχετικά με τη φροντίδα παπαγάλου Monk

Panoulidios

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιουλ 2019
Μηνύματα
6
Καλησπέρα,
είμαι πριν την αγορά ενός κλουβιού για παπαγάλο Monk 2 μηνών εξημερωμένο τον οποίο θα παραλάβω την ερχόμενη εβδομάδα. Έχω ψάξει αρκετά και μερικοί προτείνουν μεγάλα κλουβιά και άλλοι μικρά κλουβιά. Με τον εκτροφέα που μίλησα μου είπε ότι επειδή είναι εξημερωμένο, το μεγάλο κλουβί θα του κάνει κακό και θα εξαγριωθεί με αποτέλεσμα να μη με αφήνει να το πιάνω και να ασχολούμε μαζί του. Ισχύει κάτι τέτοιο; Ποια θα ήταν η ιδανική διάσταση για κλουβί με τη προϋπόθεση ότι στο κλουβί θα μπει κούνια, καθρέφτης, πατίθρες; Φωλιά και μπανιέρα χρειάζεται να του βάλω; Ο παπαγάλος θα βγαίνει έξω 1 ώρα τη μέρα περίπου, ίσως και παραπάνω αν δω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στο να τον κυνηγάω για να τον πιάσω.

Ευχαριστώ
 
Είτε ήμερος είτε άγριος όσο μεγαλύτερο κλουβί του πάρεις, τόσο το καλύτερο. Πρώτη φορά το ακούω αυτό που σου είπε. Αν εσύ το χειριστείς σωστά και έχετε καθημερινή επαφή με τον σωστό τρόπο (για παράδειγμα να μην τον κυνηγάς για να τον πιάσεις όταν βγαίνει έξω ή να μην τον πιάνεις με το χέρι σου για να τον επιστρέψεις) τότε δεν θα σταματήσει να είναι ήμερος.
Στο κλουβακι να βάλεις παιχνίδια για να παίζει, αλλά όχι καθρεφτακια. Επίσης η φωλιά χρειάζεται μόνο σε ζευγάρι ενηλίκων πουλιών που σκοπεύουμε να ζευγαρωσουμε και όχι σε ένα πουλάκι μόνο του. Μπανιέρα θα του βάζεις κάθε πρωί για 15-20 λεπτά και μετά θα την αφαιρεις είτε κάνει μπάνιο είτε όχι. Δεν θα την αφήνεις μόνιμα μέσα.
Να μην ξεχάσεις στο κλουβακι να βάλεις ένα σουπιοκοκκαλο και όχι αυτές τις "πέτρες ασβεστιου" ή όπως αλλιώς τις λένε και φυσικά τροφή να του παίρνεις πάντοτε συσκευασμένη και επώνυμη.
Με το καλό να τον δεχτείς 😊
 
Δεν το έχω ξανακούσει αυτό περί μεγάλης κλούβας και "εξαγρίωσης" του πτηνού. Εγώ έχω πάροτλετ 11 πόντων σε κλουβί 70Χ70Χ1.70 και μάλλον... "χαιδευτούλης" μου βγήκε.
Το αν το πουλί θα εξαγριωθεί ή όχι εξαρτάται 100% από τον ιδιοκτήτη του. Εάν του φερθείς σωστά θα σου φερθεί σωστά.
Μακριά από καθρέφτες, στικ του εμπορίου με ενα σωρο χαζομάρες επάνω. Πάρτου παιγνίδια που να εξασκείται και να δαγκώνει. Μπανιέρα συγκεκριμένες ώρες της ημέρας στο κλουβί.
Γενικά στα είπε απο πανω η Ζωή πολύ καλά.

1 ώρα την ημέρα δεν είναι ούτε κατα διάνοια αρκετό αλλά καλύτερα απ' το καθόλου. Πρέπει πριν τον βγαλεις έξω να ακολουθήσεις όλες τις συμβουλές που υπάρχουν στο φορουμ για εξοικείωση σου με το πουλάκι ώστε να αναπτυχθεί η απαραίτητη αμοιβαία σχέση εμπιστοσύνης.
 
@ζιζι, @ErnestoTheParrotlet, Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.
Είμαι μεταξύ των 2 παρακάτω κλουβιών. Αν μπορείτε να με βοηθήσεται να ήταν πολύ καλό.
Το 1 ώρα το αναφέρω για τώρα που θα είναι μικρό μέχρι να μεγαλώσει και να μπορούμε να έχουμε μια καλή σχέση ώστε μη μάθει μόνο έξω από το κλουβί. Σίγουρα θα διαβάσω συμβουλές και άρθα για το πως να του συμπεριφερθώ. Όσο αναφορά τη διατροφή σκεφτόμουν για συσκευασμένη τροφή, μπάρες από κεχρί και αρκετά φρούτα και λαχανικά.
 
Εγώ θα έπαιρνα το μεγαλύτερο δυνατό ασυζητητί. Φυσικά αυτό εξαρτάται και απο εσένα και απο την οικονομική σου δυνατότητα.

Οπως σου είπα η σχέση σας δεν έχει να κάνει με το μέγεθος του κλουβιού αλλά με το πως θα έρθετε κοντά. Με τη σωστή εκπαίδευση. Να ξεκαθαρίσω πως οταν εγώ λεω εκπαίδευση εννοώ του ανθρώπου, όχι του πουλιού. Τα πουλιά δε χρειάζονται εκπαίδευση.

Αλλωστε είναι καλό να μάθει απ' την αρχή στο μεγάλο κλουβί όπου θα νιώθει και περισσότερη ελευθερία και θα μπορεί να κινηθεί-πετάξει καλύτερα τις ώρες που θα είναι μέσα.

Κεχρί παρτου σε τσαμπί (αν εννοείς αυτό). τα υπόλοιπα της διατροφής, σωστά.Απαραιτήτως σουπιοκόκκαλο βεβαια.
 
@Panoulidios, Το δεύτερο κλουβί που έβαλες είναι πάρα πολύ μικρό. Εγώ δεν θα έβαζα ούτε παρροτλετ που είναι μια σταλιά. Δεν θα μπορεί ούτε καν τα φτερά του να ανοίξει.
Το πρώτο είναι πολύ καλό. Το έχω στα κοκατιλ μου.
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ για της απαντήσεις. Οικονομικό θέμα δε τίθεται μιας και τον παπαγάλο τον παίρνω για να έχουμε μια καλή σχέση μεταξύ μας και να νιώθει χαρούμενος στο σπίτι του. Σε αναζήτηση που έβαλα Monk δε μου έβγαλε κάτι για εκπαίδευση, οπότε λογικά θα είναι κοινό για όλες τις ράτσες; Σουπιοκόκκαλο μπορώ να του βάζω φρέσκο ή να παίρνω από μαγαζί; Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω να το πάρω και να ναι έτοιμα όλα, μη ξεκινήσουμε λάθος.
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ για της απαντήσεις. Οικονομικό θέμα δε τίθεται μιας και τον παπαγάλο τον παίρνω για να έχουμε μια καλή σχέση μεταξύ μας και να νιώθει χαρούμενος στο σπίτι του. Σε αναζήτηση που έβαλα Monk δε μου έβγαλε κάτι για εκπαίδευση, οπότε λογικά θα είναι κοινό για όλες τις ράτσες; Σουπιοκόκκαλο μπορώ να του βάζω φρέσκο ή να παίρνω από μαγαζί; Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω να το πάρω και να ναι έτοιμα όλα, μη ξεκινήσουμε λάθος.

Κατ' αρχήν να ξέρεις πως οσο περισσότερες ερωτήσεις κανεις τοσο περισσότερο χαιρόμαστε να απανταμε. Κάνε κι άλλες, όσες περισσοτερες μπορεις. Κύριο μέλημα όλων μας ειναι το καλύτερο για το πουλάκι και απαντάμε με χαρά.

Αν έχεις φρέσκο και σωστα καθαρισμένο είναι ότι καλύτερο. Αν όχι θα παίρνεις απο το μαγαζί.
Η εκπαίδευση θα γίνει κι αυτή σιγά σιγά με τις ερωτήσεις εδώ (υπάρχουν και αρκετά άρθρα στο φορουμ, είμαι λίγο "κακός" με το search αλλά θα τα βρω να σου βαλω).
Ανοιξε κι ένα νέο θέμα αν θες για να μιλήσουμε για ότι θες για το πουλάκι σου αφού τώρα ειδα οτι αυτό είναι ανοιγμένο απο αλλο μέλος.
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ για της απαντήσεις. Οικονομικό θέμα δε τίθεται μιας και τον παπαγάλο τον παίρνω για να έχουμε μια καλή σχέση μεταξύ μας και να νιώθει χαρούμενος στο σπίτι του. Σε αναζήτηση που έβαλα Monk δε μου έβγαλε κάτι για εκπαίδευση, οπότε λογικά θα είναι κοινό για όλες τις ράτσες; Σουπιοκόκκαλο μπορώ να του βάζω φρέσκο ή να παίρνω από μαγαζί; Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω να το πάρω και να ναι έτοιμα όλα, μη ξεκινήσουμε λάθος.
Γράψε λάθος! Το δεύτερο κλουβί δεν είναι αυτό που φαντάστηκα, αλλά και πάλι νομιζω ότι ειναι αρκετα μικρο για μονκ. Η εκπαιδευση πανω κατω ειναι ιδια για όλους τους παπαγαλους μια και οι βασικες αρχες ειναι ιδιες: υπομονη και σεβασμος! Σουπιοκοκκαλο μπορεις να βρεις συσκευασμενο στα πετ σοπ αλλα και αν τυχει να φατε ποτε σουπιες κρατας τα κοκκαλα, ακολουθεις μια συγκεκριμενη διαδικασια και τα δινεις.
 
Καλησπέρα,
την επόμενη εβδομάδα θα αγοράσω έναν εξημερωμένο παπαγάλο Μονκ 2 μηνών και τώρα είμαι στην αναζήτηση κλουβιού καθώς και αξεσουάρ που θα του βάλω για να περνάει την ώρα του όσο λείπω.
Οι παπαγάλοι επηρεάζονται από τη παρουσία των σκύλων στο χώρο; Μπορεί να τρομάξουν από κάποιο γάβγισμα ή να ενοχληθούν από τη παρουσία τους;

Το θέμα το άνοιξα σε συνέχεια της συζήτησης που ξεκίνησα σε άλλο άρθρο που είχε ανοίξει άλλο μέλος.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις πληροφορίες που μου δίνεται.
 
Στην αρχή μάλλον σίγουρα θα τρομάξει το παπαγαλάκι. Εχε υπ' οψιν οτι θα πρόκειται για ένα φοβισμένο πλασματάκι που δεν θα ξέρει που βρίσκεται. Ισως να μην τρώει και να μην πινει στην αρχή και θα πρεπει να του φερθείς με σεβασμό και υπομονή.
Το σκυλάκι καλό θα είναι στην αρχή να μην είναι στον ίδιο χώρο όσο αυτό είναι δυνατόν. Η γνωριμία τους πρέπει να γίνει σταδιακά και υπο συνεχή επίβλεψη καθώς ποτέ δεν ξέρεις ποια θα είναι η αντίδραση του καθενός. Αυτό όμως μπορούμε να το σκεφτούμε αργότερα αφού γίνει η "εγκατάσταση" του νέου σου φίλου στο σπιτι σου.
Αν στη συνέχεια "δεν τα βρουν" θα βρεθεί μια λύση ώστε να διαβιούν στο ίδιο σπίτι. Σίγουρα όμως (και το ξαναγραφω για σιγουρια) θα πρέπει να υπάρχει άπειρη προσοχή, και το καλύτερο για μένα να μη μένει το παπαγαλακι ούτε έξω μαζί με το σκυλάκι, ούτε μόνο του στο κλουβί με το σκυλάκι παρον, στην αρχή τουλάχιστον.
 
Φυσικά ο παπαγάλος όταν είναι έξω από το κλουβί, οι σκύλοι θα είναι σε άλλο μέρος. Περιμένω να μου στείλει ο εκτροφέας φωτογραφία του παπαγάλου και να κλείσουμε ραντεβού για να πάω να τον προμηθευτώ. Οι πατήθρες υπάρχει πρόβλημα αν είναι από φυσικό ξύλο ελιάς; Έλεγα να κάτσω να του φτιάξω εγώ μερικές πατήθρες ( όχι λόγο κόστους μιας και είναι σχεδόν τσάμπα, αλλά επείδη μαρέσει η ενασχόληση με κατασκευές ) από ξύλο ελιάς μιας και έχω μερικά δέντρα που θέλουν κλάδεμα.
 
Όλα εξαρτώνται από το πόσο εμπιστεύεσαι τον σκύλο σου, τι χαρακτήρα έχει κτλ. Εγώ έχω ένα ροτβάιλερ που δεν θα μπορούσε να κάνει κακό ούτε σε μύγα. Παρόλα αυτά, όπως είπε και ο κύριος Διονύσης, ποτέ ο σκύλος μόνος στο δωμάτιο με τον παπαγάλο και σίγουρα ΠΟΤΕ ο σκύλος στο δωμάτιο όταν το πουλί είναι εκτός κλουβιου.
Τις πρώτες μέρες που θα έρθει ο παπαγάλος στο σπίτι μπορειτε να πλησιάσετε μαζί με τον σκύλο να μυρίσει το κλουβί για λίγο. Το πιο πιθανό είναι ότι μετά από αυτό ο σκύλος δεν θα ξαναασχοληθει.
Εννοείται ότι το κλουβί θα είναι σε ψηλό σε σημείο πάντα και όχι στο πάτωμα.
 
Φυσικά ο παπαγάλος όταν είναι έξω από το κλουβί, οι σκύλοι θα είναι σε άλλο μέρος. Περιμένω να μου στείλει ο εκτροφέας φωτογραφία του παπαγάλου και να κλείσουμε ραντεβού για να πάω να τον προμηθευτώ. Οι πατήθρες υπάρχει πρόβλημα αν είναι από φυσικό ξύλο ελιάς; Έλεγα να κάτσω να του φτιάξω εγώ μερικές πατήθρες ( όχι λόγο κόστους μιας και είναι σχεδόν τσάμπα, αλλά επείδη μαρέσει η ενασχόληση με κατασκευές ) από ξύλο ελιάς μιας και έχω μερικά δέντρα που θέλουν κλάδεμα.


Οι πατήθρες είναι ΙΔΑΝΙΚΟ να είναι απο φυσικο ξύλο. Τέτοιες εχω φτιάξει κι εγώ για τα μικρά μου. Την καλύτερη δουλειά και το καλύτερο δώρο θα του κάνεις αν του φτιάξεις τέτοιες. Οι πλαστικές είναι επιβαρυντικές για τα ποδαράκια τους ενώ με τις φυσικές παίζουν κιόλας.

Εδώ ένα άρθρο με τα τοξικά και μη ξύλα για κατασκευές.

 
Συμφωνώ ασυζητητί με το μεγάλο κλουβί. Το μικρότερο δεν κάνει για μονκ. Οι πατήθρες απο φυσικό ξύλο ελιάς είναι πολύ καλές, τις είχα κι εγώ. https://community.petbirds.gr/threads/Πατήθρες-από-φυσικό-ξύλο-ελιάς.18223/ Σου έδωσαν ήδη πολύ καλές συμβουλές για τη φροντίδα του πουλιού, εύχομαι να τις ακολουθήσεις. :)

Οι συμβουλές του εκτροφέα είναι αυτές που με προβληματίζουν λίγο. Από που το περιμένεις; Επιτρέπεται να πεις.
 
Με το καλο να το αποκτησεις! τι ηλικια εχει τωρα το πουλακι;οπως σου ειπαν κ τα παιδια οσο μεγαλυτερο κλουβι τοσο το καλυτερο! Ουτε εγω εχω ξανακουσει κατι τετοιο για το μεγαλο κλουβι!Φυσικα τροφη να παρεις επωνυμη συσκευασμενη,ρωτα κ τον εκτροφεα ποια τροφη δινει κ τι διατροφη ακολουθει γενικα; Εχει δαχτυλιδι στο ποδι; οι πατηθρες ειναι οτι καλυτερο να τις φτιαξεις απο φυσικο ξυλο!
 
Καλημερα και απο μενα! Για το κλουβακι σου ειπαν ηδη, για τις τροφες να συμπληρωσω πως υπαρχουν πολλες συνταγες στο φορουμ που μπορεις να βρεις και να του κανεις "γλυκακια" μονος σου, αντι να παρεις στικς, με απλα και υγειηνα υλικα για τον παπαγαλο.
Η εκπαιδευση ειναι η ιδια σε ολα τα ειδη νομιζω. Τα Μονκακια ειναι πανεξυπνα πουλια και θα εκπλαγεις με τις ικανοτητες του. Υπομονη, χρονο και μπολικη αγαπη χρειαζεται και ολα θα πανε καλα.
Οπως ειπε και ο Φοιβος ο εκτροφεας που θα τον παρεις με προβληματισε λιγο.
Καλως να δεχτεις το μικρουλη σου!
 
Καλημερα,
τον εκτροφεα τον βρηκα σε αγγελια και σας παραθετω το λινκ.

xe.gr/zoa/papagaloi%7Cad-96183333.html

Δαχτυλιδι απο το λιγο που φαινεται στη φωτογραφια που μου εστειλε, δεν εχει.
Περα απο μαγαζια δε βρηκα καποιον αλλον που να εκτρεφει παπαγαλους, κν γνωριζεται καποιον απο Αθηνα και θελετε πειτε μου να δω και αλλου.
Η πατηθρα πρεπει να ειναι σε μεγεθος να την αγκαλιαζει το ποδι του παπαγαλου η μπορει να ειναι και μεγαλη;

Ευχαριστω
 
Με το καλό να τον δεχτείς!
Η πατηθρα πρεπει να ειναι σε μεγεθος να την αγκαλιαζει το ποδι του παπαγαλου η μπορει να ειναι και μεγαλη;
Οι πατήθρες θα πρέπει να είναι διαφορετικών μεγεθών, ώστε να προσφέρουν την δυνατότητα στις πατούσες του ν΄ανοιγοκλείνουν. :)
 
Back
Top