Γενικά Απορίες σχετικά με τον Ολλανδό μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vag990
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vag990

PB Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
227
Πόλη
Πύλος
Καλημέρα,

Έχω δυο τρεις απορίες που θέλω να με βοηθήσετε.

Το καναρίνι μου έχει δαχτυλίδι από Ολλανδία (ΑΒ)
Ο κωδικός του εκτροφέα είναι 4172 και ο αριθμός του πουλιού 098 γεννημένο το 2008.
Πως μπορώ να μάθω εάν είναι όντως malinois όπως νομίζω;
Η φωνή του μοιάζει αρκετά με αυτά που έχω ακούσει στο ιντερνετ.

"Πρέπει" να ζευγαρώνει με θηλυκά του ίδιου είδους για να διατηρηθεί η όμορφη αυτή φωνή του και στους απογόνους ή μπορεί να ζευγαρώσει και με άλλες κανάρες και αρκεί που θα τον έχουν για δάσκαλο;
Δεν ρωτάω για την εκτροφή κάποιου συγκεκριμένου τύπου και τη διατήρηση των χαρακτηριστικών του σώματος, όσο ρωτάω για την διατήρηση του όμορφου κελαϊδίσματος.
 

Συνημμένα

  • Birdsin (26).webp
    Birdsin (26).webp
    25,1 KB · Προβολές: 90
  • Birdsin (27).webp
    Birdsin (27).webp
    19,7 KB · Προβολές: 78
Άλλες δύο που μπορεί να βοηθήσουν στην αναγνώριση
 

Συνημμένα

  • Birdsin.webp
    Birdsin.webp
    21,5 KB · Προβολές: 74
  • Birds (25).webp
    Birds (25).webp
    59,6 KB · Προβολές: 75
Καλημέρα,

Έχω δυο τρεις απορίες που θέλω να με βοηθήσετε.

Το καναρίνι μου έχει δαχτυλίδι από Ολλανδία (ΑΒ)
Ο κωδικός του εκτροφέα είναι 4172 και ο αριθμός του πουλιού 098 γεννημένο το 2008.
Πως μπορώ να μάθω εάν είναι όντως malinois όπως νομίζω;
Η φωνή του μοιάζει αρκετά με αυτά που έχω ακούσει στο ιντερνετ.

"Πρέπει" να ζευγαρώνει με θηλυκά του ίδιου είδους για να διατηρηθεί η όμορφη αυτή φωνή του και στους απογόνους ή μπορεί να ζευγαρώσει και με άλλες κανάρες και αρκεί που θα τον έχουν για δάσκαλο;
Δεν ρωτάω για την εκτροφή κάποιου συγκεκριμένου τύπου και τη διατήρηση των χαρακτηριστικών του σώματος, όσο ρωτάω για την διατήρηση του όμορφου κελαϊδίσματος.

Επικοινώνησε με τον αρμόδιο σύλλογο στην Ολλανδία και ζήτα τα στοιχεία επικοινωνίας του εκτροφέα να δείς αν όντως είναι μαλινουα. Το κελάισμα στα μαλινουα αποκτάτε μέσω δασκάλου μιας και το χαρακτηριστικό των φωνών δεν έχει περάσει ακόμα στο αίμα τους και ''σηκώνουν'' εύκολα φωνές απο άλλα πουλιά, οπότε ο δάσκαλος χρειάζεται για την εκπαίδευση των νεοσσών. Αν όντως είναι μαλινουα τότε θα πρέπει να ζευγαρώσεις με το αντίστοιχο θηλυκο για την διαιώνιση της ράτσας. Αν μπορείς ανέβασε ένα δείγμα του κελαιδίσματος του να το ακούσουμε.
 
Αν δε το ακουσεις δε μπορεις να καταλαβεις αν ειναι μαλινουα. Εμφανισιακα ενα κοινο καναρινι μπορει να ειναι ομοιο με το μαλινουα οποτε δε μπορουμε απο μια φωτο μονο να σου πουμε αν ειναι οντως μαλινουα.
 
Αν η φωνη του μοιαζει, δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι. Οπως επισης δεν σημαινει και οτι δεν ειναι. Μπορει να ειναι ενα πουλι που δεν ολοκληρωσε το ''μαθημα'' με τον δασκαλο του..
Συνηθως τα πουλια εισαγωγης συνοδευοντε απο χαρτια(πιστοποιητικα). Συμφερει τους εμπορους να εχουν πουλια τα οποια εχουν περασει απο διαγωνισμους(ανεβαινει η τιμη). Δεν συνοδευοταν απο καποιο αλλο στοιχειο εκτος του δαχτυλιδιου;Επικοινωνησε αρχικα με τον μαγαζατορα μηπως και εχει ''συνοδευτικα'' του πουλιου. Και αν δεν βγαλεις ακρη κανε οτι σου λεει ο Γρηγορης.
πχ.
 

Συνημμένα

  • IMG_0001.webp
    IMG_0001.webp
    74,4 KB · Προβολές: 96
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, όμως πραγματικά δεν καίγομαι να μάθω εάν είναι "γνήσιο" ή όχι.
Περισσότερο με ενδιαφέρει η άποψή σας για το εάν θα έχει καλύτερους φωνητικά απογόνους εάν ζευγαρώσει με ένα θηλυκό μαλινουά ή αν αρκεί τα μικρά να μεγαλώσουν σε ένα περιβάλλον με καλές φωνές. Δεν μιλάω για διαγωνισμούς ούτε για εκθέσεις.
 
Τα ακουσματα δεν ειναι το παν.. Αν υπαρχει κληρονομια δυνατης φωνης.. Κτλ. Κτλ. Το καλυτερο θα ηταν να ζευγαρωσει με θηλυκια μαλινουα. Ετσι οποια ιδιαιτερα φωνητικα χαρακτηριστικα εχει το ζευγαρι θα περασει στους απογονους.Αυτο σε συνδιασμο με τα ακουσματα τους(πατερας) θα εχει σαν αποτελεσμα να εχεις πουλια με καθαρες φωνες. Μπορει φωνητικα να μην ειναι αψογα.. Αλλα το αποτελεσμα θα ειναι ιδανικο για σενα.
Σε αντιθετη περιπτωση με μια καναρα κοινη..ή αλλη ρατσα θα εχεις απογονους με μιξ..χαρακτηριστικα.
 
Θα ηθελα να ρωτησω και εγω κατι τα μωρα απο μανα μαλινουα καθαρη και απο πατερα τιμπραντο καθαρο θα εχουν καλη φωνη;
 
Το θεμα των φωνων με ειχε προβληματισει των τελευταιο καιρο. Επειτα απο αναζητηση σε διαφορες σελιδες του εξωτερικου αλλα και δικες μας καθως και μεσω των γνωσεων του Σταυρoυ,Μακη και Alexandros μπορω να σου πω οτι:
-Οι φωνες στα καναρινια φωνης μαθονται στα νεαρα πουλια αλλα και κληρονομουνται.
-Στη φωνη παιζει μεγαλο ρολο το θυληκο πουλι.Αν το θυληκο προερχεται απο καλη οικογενεια δηλαδη ειναι αδερφακι με πουλι μεγαλης βαθμολογιας εχει πολλες πιθανοτητες οι νεοσσοι της να αποκτησουν καλες φωνες
-Το πουλι που θελουμε να χρησιμοποιησουμε για δασκαλο και εχει μεγαλη βαθμολογια δε το ζευγαρωνουμε αλλα ζευγαρωνουμε τα αδερφια του
-Για σωστα αποτελεσματα χρησιμοποιουμε δασκαλο και οχι cd. Τα νεαρα πουλια πρεπει να μαθουν και το στησιμο του δασκαλου οχι μονο τη φωνη.
Αυτα τα ολιγα προς το παρων. Το μαλινουα ειναι χαμηλοφωνο ενω το τιμπρανος βροντοφωνο. Τι αποτελεσμα πιστευεις θα βγαλει ο συνδιασμος τους; Τετοια πειραματα φωνης μπορεις Αρη να τα κανεις για παρτυ σου αλλα δεν αποτελουν εκτροφικο στοχο. Το τι ειναι ωραια φωνη για το καθενα απο μας ειναι αντικειμενικο.Ζευγαρωσε τιμπρανος με τιμπρανος και μαλινουα με μαλινουα και μη κανεις πειραματα τα οποια θα εχουν πολυ μακροπροθεσμα αποτελεσματα. Να καταλαβεις μονο οτι απο το κλασσικο μαλινουα δημιουργηθηκε και το λευκο μαλινουα και παρολου που εχουν περασει πολλα χρονια και μπορουμε να πουμε ιοτι εχει σταθεροποιηθει σαν ρατσα δεν ειναι ακομα απολυτα αναγνωρισμενη κατα COM
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, όμως πραγματικά δεν καίγομαι να μάθω εάν είναι "γνήσιο" ή όχι.
Περισσότερο με ενδιαφέρει η άποψή σας για το εάν θα έχει καλύτερους φωνητικά απογόνους εάν ζευγαρώσει με ένα θηλυκό μαλινουά ή αν αρκεί τα μικρά να μεγαλώσουν σε ένα περιβάλλον με καλές φωνές. Δεν μιλάω για διαγωνισμούς ούτε για εκθέσεις.

Ολα ωραία, μέχρι που ρωτάς, αν και πότε θα έχει καλύτερους φωνητικά απογόνους.
Τώρα μας βάζεις σε περιπέτειες :D (όχι πως δεν το θέλαμε).
Αν ωραίο για σένα είναι το άκουσμα της φωνής σε χαμηλό τόνο, με κλειστό ράμφος
με συγκεκρημένη χρειά και δομή, αυτό το προσφέρει ένα γνήσιο Μαλινουά.
Προυπόθεση για την απόκτησή τέτοιων απογόνων είναι ένα θηλυκό Μαλινουά.
ΑΡΚΕΊ ΑΥΤΌ; Θα σου έλεγα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ αλλά και δεν είναι αρκετό αυτό.
Οσα λένε τα παιδιά πιο πρίν, αλλά και πάρα πολλά ακόμα "μυστικά", αποτελούν τον
μελωδικό κόσμο των Μαλινουά. Δύσκολος αλλά πολύ όμορφος, που σπάνια ξεφεύγει κανείς αν τον επισκεφθεί. 😉
 
Η αλήθεια είναι κε Μάκη ότι τον επισκέφθηκα τον κόσμο των μαλινουά και μπορώ να πώ ότι με τράβηξε 😉.

Τελικά κατάλαβα γιατί ο κούκλος δεν είναι μαλινουά, αλλά δεν με πειράζει καθόλου. Είναι ο αγαπημένος μου άλλωστε.

Καταλαβαίνω τώρα τι εννοούσαν οι φίλοι παραπάνω για τις φωνές. Ευχαριστώ !
 
Back
Top