Φροντίδα Απορίες σχετικά με το κλουβί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lost
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lost

PB New Member
Εγγραφή
27 Απρ 2012
Μηνύματα
39
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα, έχω μερικές απορίες σχετικά με την διάταξη των πατήθρων στο κλουβι, οι διαστάσεις του κλουβιού είναι 34Χ28Χ54CM.
WP_20160630_17_33_48_Pro.jpg
WP_20160630_17_38_56_Pro.jpg

Επίσης, η πλαστική σχάρα που υπάρχει στον πάτο του κλουβιού έχει σπάσει, υπάρχει περίπτώση να βρω στο εμπόριο; ή πρέπει να φτιάξω;
 
Και να βρεις ανταλλακτικό θα το πληρώσεις περισσότερο από το κλουβί.
Να σου προτείνω με 10-15 ευρώ να πάρεις κάποιο κλουβί με σχάρα και το σωστό μήκος που θα είναι καταλληλότερο για καναρίνια.
Το 54 εκατοστά που έχει το κλουβί σου είναι σε ύψος κάτι που στα καναρίνια είναι "άχρηστο". Το 34cm για το μήκος πολύ λίγο. Το κλουβί αυτό ίσως ήταν καταλληλότερο για μικρό παπαγαλάκι.
 
Το κλουβί αυτό ίσως ήταν καταλληλότερο για μικρό παπαγαλάκι.
Δεν κάνει για κανένα είδος παπαγάλου αυτό.
Τα παπαγαλάκια χρειάζονται μεγαλύτερα κλουβιά από τα καναρίνια.
 
Και να βρεις ανταλλακτικό θα το πληρώσεις περισσότερο από το κλουβί.
Να σου προτείνω με 10-15 ευρώ να πάρεις κάποιο κλουβί με σχάρα και το σωστό μήκος που θα είναι καταλληλότερο για καναρίνια.
Το 54 εκατοστά που έχει το κλουβί σου είναι σε ύψος κάτι που στα καναρίνια είναι "άχρηστο". Το 34cm για το μήκος πολύ λίγο. Το κλουβί αυτό ίσως ήταν καταλληλότερο για μικρό παπαγαλάκι.
με αυτή τη λογική και η ζευγαρώστρα οι 60αρα δεν κάνει για δυο πουλιά όταν έχεις το χώρισμα. σωστά;
 
με αυτή τη λογική και η ζευγαρώστρα οι 60αρα δεν κάνει για δυο πουλιά όταν έχεις το χώρισμα. σωστά;
Σωστά!
Δεν κάνει για μόνιμη διαμονή πουλιών που έχουν ανάγκη το φτερούγισμα για να παραμένουν ακμαία...
 
ωραία! άρα οι ελάχιστες διαστάσεις κλουβιού για 1 καναρίνι ποιές είναι; και τα ξυλάκια πως να τα έχω (σε αυτό το κλουβί προς το παρόν).
 
ωραία! άρα οι ελάχιστες διαστάσεις κλουβιού για 1 καναρίνι ποιές είναι;
Απαραίτητο μήκος κατά την άποψή μου είναι το 45-50cm πλάτοςm ελάχιστο 25cm και ύψος 35cm.
και τα ξυλάκια πως να τα έχω (σε αυτό το κλουβί προς το παρόν).
Μια σωστή τοποθέτηση στις πατήθρες μπορείς να εκμαιεύσεις από το άρθρο του @mgerom https://community.petbirds.gr/threads/Πως-να-τοποθετήσετε-τις-πατήθρες-στο-κλουβί.430/.
 
Εγώ προσωπικά τα αρσενικά μου τα έχω σε ατομικά κλουβιά και συγκεκριμένα σε αυτά:
images

Μου το έχει πει και πτηνίατρος πως αυτό το κλουβί είναι ιδανικό για ένα καναρινάκι! Και εγώ προσωπικά το θεωρώ ιδανικό σαν διαστάσεις, είναι οικονομικό και εύκολο στο καθάρισμα και στο να βάζεις φαγητό. Και το καναρινάκι μένει σε άνετο κλουβί και εσύ θα καθαρίζεις και θα ταίζεις πιο εύκολα τον φτερωτό σου φίλο. Εγώ το έχω πει και το ξαναλέω, όλα μου τα κλουβιά από δω και στο εξής τέτοια θα είναι! Και αισθητικά μ αρέσουν πολύ το ένα πάνω στο άλλο!
Φυσικά χωρίς το χώρισμα που φαίνεται στη φώτο και μόνο 2 πατήθρες αρκούν. Η μία ψηλά ή άλλη χαμηλά.
Και με εξωτερική φωλιά θα μπορούσε να γίνει και ζευγαρώστρα, αλλά δεν το συνιστώ.. Καλύτερα να πάμε στην μεγαλύτερη κατηγορία.

Εδώ: https://www.pet4u.gr/pet-camelot-9671.html θα το βρεις πιο οικονομικά και αν μένεις εντός Αττικής δεν έχει μεταφορικά! Αν αγοράσεις νέο κλουβί πάρε και πατήθρες από φυσικό ξύλο! Ξέρεις! 😉

*μια φιλική συμβουλή! Την ποτίστρα να την βάζεις κοντά στην πατήθρα ώστε να πηγαίνει και να πίνει εύκολα!
 
ok παιδιά ευχαριστώ πολύ! Με κατατοπίσατε... μιας και το κλουβί που έχω ανήκει στην κατηγορία "μεσαίο" αλλά απ ότι κατάλαβα είναι ακατάλληλο, πόσο μάλλον τα μικρά κλουβιά...
έχετε βρει πουθενά πατήθρες μικρότερες από 1εκ. Διάμετρο; ή τζάμπα ψάχνω; Μόνο στο Praktiker έχω βρει ξύλινες βέργες σε διάφορες διαμέτρους αλλά δεν ξέρω αν είναι κατάλληλες...
 
έχετε βρει πουθενά πατήθρες μικρότερες από 1εκ. Διάμετρο; ή τζάμπα ψάχνω; Μόνο στο Praktiker έχω βρει ξύλινες βέργες σε διάφορες διαμέτρους αλλά δεν ξέρω αν είναι κατάλληλες...

Κατι παραπανω απο καταληλες...
Και σαν τιμη, και τις κοβεις στο μηκος που θελεις και σε βολευει, ενα καλο πλυσιμο και ειναι ετοιμες
 
μόνο στο Praktiker έχω βρει ξύλινες βέργες σε διάφορες διαμέτρους αλλά δεν ξέρω αν είναι κατάλληλες...
Κατάλληλες πατήθρες είναι αυτές:
_________________4e7e2107d1caf.jpg


Και για να σε βοηθήσω και άλλο εγώ τις αγοράζω από εδώ:
 
Back
Top