Γενικά Απορίες σχετικά με το νέο μου budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης johngex
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

johngex

PB New Member
Εγγραφή
23 Οκτ 2008
Μηνύματα
11
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα εγινα μελος μολις τωρα για να σας ενημερωσω και να με βοηθησετε με το Budgerigar μου... Μολις το πηρα και ειναι 4 μηνων. Θελω να μαθω αν υπαρχει περιπτωση να προσαρμοστει και να με αγαπησει. Επισης μου ειπαν να του ψαλιδισω τα φτερα ωστε να μην πεταει, ετσι θα ειναι πιο ευκολη η εξημερωση του. Τωρα εχει γύρει πολύ χαμηλα το κεφαλι και ειναι μια ευθεια^^. Ειναι ετσι κανα μισαωρο τωρα. Μπορειτε να μου δωσετε απαντησεις;
 
Και βεβαια θα σε αγαπησει εαν του δωσεις τα απαραιτητα κινητρα!
Αρχικα να του μιλας ηρεμα και να καθεσαι πολλες ωρες μαζι του, μπορεις να παιρνεις το κλουβι του κοντα σου ωστε να εχει παρεα οσο εισαι στο σπιτι. Σιγα σιγα δοκιμαζοντας θα βρεις τι του αρεσει πολυ να τρωει και με αυτο θα μπορεις να τον δελεασεις, ακομη και με τα σπορακια του. 😉 Οταν αρχισει να παιρνει τροφη απο το χερι σου τοτε βαλε το χερι σου μεσα ανοιχτο με λιγους σπορους στην παλαμη σου. Με λιγη υπομονη θα καθισει στο χερι σου. 😉 Σε λιγο καιρο μπορεις να το βγαλεις απο το κλουβι αφου εχεις απομακρυνει αιχμηρα αντικειμενα απο το δωματιο και εχεις τραβηξει τις κουρτινες για να μην πεσει στα τζαμια. Δεν χρειαζεται αρχικα να του ψαλιδισεις τα φτερα, θα χαρεις πολυ οταν το δεις να πεταει!

Υ. Γ. καλως ηρθες στο φορουμ!
 
Σε ευχαριστω για τις ευστοχες απαντηεις. Οσον αφορα 45 λεπτα που ειναι σκιμενος;☹
 
Ισως εχει νυσταξει. Η σταση υπνου δεν ειναι αυτη συνηθως στα πουλια αλλα μπορει να κοιμηθουνε και ετσι εαν πανε σε καινουριο περιβαλλον η αν τρομαξουνε απο κατι. Μην τον ξαγρυπνας. Χρειαζεται ενα δεκαωρο υπνο σε ησυχο και σκοτεινο δωματιο. :)

Στο φορουμ των παπαγαλων εχει πολλα θεματα να διαβασεις που θα σε βοηθησουν αρκετα πιστευω, οσων αφορα τη διατροφη τους και τη γενικοτερη φροντιδα τους. 😉
 
Φιλε μου ειναι 4 μηνων κι απο οτι μου ειπαν ειναι μεγαλος για να εξημερωθει...Αν τον αφησω στο δωματιο σιγουρα θα πεταξει. ΤΙ λες;Θα μαθει οπως ενα νεογνο;
 
Φιλε μου ειναι 4 μηνων κι απο οτι μου ειπαν ειναι μεγαλος για να εξημερωθει...Αν τον αφησω στο δωματιο σιγουρα θα πεταξει. ΤΙ λες;Θα μαθει οπως ενα νεογνο;

4 μηνων ειναι σχεδον μωρο (και το σχεδον κακως το εβαλα)! Ποιος σου το ειπε αυτο;

να μην το πιεσεις να κανει πραγματα που δεν ειναι ετοιμο διοτι θα το τρομαξεις! Ησυχα, ηρεμα και αργα και ολα θα ερθουν! 😉
 
Να μην το πιανω με το ζορι να το χαιδευω στο κεφαλακι;
 
Να μην το πιανω με το ζορι να το χαιδευω στο κεφαλακι;

Σαφως και Οχι! Με το ζορι δεν προκειται να βγει τιποτα. Μονο θα το τρομαξεις και θα σε βλεπει και θα κολλαει στις γωνιες απο το φοβο του. Τα πουλια εχουν ευαισθητη ψυχοσυνθεση και θελουν χρονο να σε εμπιστευθουν. Εαν το πιεσεις θα εχεις αντιθετα αποτελεσματα. Εαν νιωσει ανετα μαζι σου και σε εμπιστευθει εως και να μαθει να μιλαει γινεται. 😉
 
Σχετικά με το σκύψιμο είναι κάτι σύνηθες μην ανησυχείς. Και ο Πετράκης μου και η νέα μας φίλη Χλόη (Budgies) το κάνουν. Η Χλόη επειδή είναι κι αυτή μωρό ακόμα και δεν έχει συνηθίσει το νέο περιβάλλον κοιμάται σκυμμένη. Όταν θα νιώσουν ασφάλεια θα βάλουν το κεφαλάκι στα φτερά για να κοιμηθούν 🙂
Αυτό που εφαρμόζω στην Χλόη για να με συνηθίσει είναι με πολύ αργές κινήσεις τις χαϊδευω τα ποδαράκια και λίγο την κοιλίτσα. Όμως εξ'αρχής δεν δείχνει να φοβάται και με αφήνει. Ο δικός σου οταν πλησιάζεις δείχνει φόβο με πεταρίσματα και τα σχετικά;
 
Ναι, δειχνει πολυ φοβο.
Τωρα 4 μηνων μηνων ειναι πως θα μαθει να μιλαει το Budgerigar?εγω ξερω αυτα δεν μιλανε... Πως το μαθαινω;
 
Μιλανε κυριως τα αρσενικα. Εαν κανεις μια αναζητηση στο φορουμ θα διαβασεις για τετοιες περιπτωσεις. Πρεπει να του λες συγκεκριμενα πραγματα που εσυ θελεις να μαθει "παιζοντας" με τον τονο της φωνης σου για να του τραβας το ενδιαφερον. 😉 Αρχικο σου μελημα νομιζω ομως πως πρεπει να ειναι η σωστη εξημερωση και φρντιδα του και εννοω χωρις να το τρομαξεις πιανοντας το χωρις τη θεληση του χωρις λογο.
 
Δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι θυληκο η αρσενικο διοτι ι μυτη του ειναι απαλο γαλαζιο στα ακρα και στη μεση απαλο ροζ.
 
Αρσενικο πρεπει να ειναι αφου λες οτι εχει μπλε. Μαλλον αρχισε να δειχνει τωρα το φυλλο του.Λογικα και το ροζ θα γινει μπλε.:)
 
Το εχω 2 μερες και ανεβαινει στο χερι μου λιγο δυσταγμο και σημερα εφαγε κι ολας απο το χερι μου...Αυτα ειναι καλα δειγματα αλλα πως θα καταφερω να βαζω το δαχτυλο μου στο κλουβι και να ερχεται να το χαιδευω καθως και οταν ειναι ελευθερο να ερχεται σε μενα για χαιδεμα;
 
το εχεις 2 μερες κ εχει φαει απο το χερι σου! Αυτο ειναι πολυ σημαντικο, εισαι σε καλο δρομο!
Μη βιαζεσαι, θελει χρονο, ακολουθησε τις συμβουλες που σου εδωσε ο Ανεστης (Φοιβος), το πιο σημαντικο ειναι να σε εμπιστευτει κ να μη σε φοβαται, αυτο δεν μπορει να γινει απο τη μια στιγμη στην αλλη, θελει υπομονη κ χρονο
Καλη επιτυχια
 
Το εχω 2 μερες και ανεβαινει στο χερι μου λιγο δυσταγμο και σημερα εφαγε κι ολας απο το χερι μου...Αυτα ειναι καλα δειγματα αλλα πως θα καταφερω να βαζω το δαχτυλο μου στο κλουβι και να ερχεται να το χαιδευω καθως και οταν ειναι ελευθερο να ερχεται σε μενα για χαιδεμα;

Με τον καιρο οταν σε εμπιστευτει θα ερχεται σε σενα οταν ειναι ελευθερο και πεταει στο δωματιο. Οσο για το χαιδεμα, μην το περιμενεις. Ετσι οπως το λες καλυτερα να επαιρνες γατα που της αρεσουν τα χαδια, γιατι σε ενα παπαγαλακι δεν αρεσουν.
 
Καλησπερα.. Τελευταια φουντωνει πολυ τα φτερα της. Για πιο λογο το κανει αυτο;(οταν ειναι ακινητη)
 
Καλησπερα.. Τελευταια φουντωνει πολυ τα φτερα της. Για πιο λογο το κανει αυτο;(οταν ειναι ακινητη)

Ειναι ετσι συνεχεια και κοιμαται παραπανω απο το φυσιολογικο στη διαρκεια της ημερας; Η το κανει οταν κουρνιασει στη θεση που της αρεσει για να χαλαρωσει; Παρατηρησες τις κουτσουλιες της;
 
Χουρνιαζει συνεχεια, τριζει το ραμφος και κουναει την ουρα λες και εχει ψιλο, επισης ξινεται τωρα. Δεν ξερω αν κοιμαται πολυ γιατι δεν βαζει μεσα το κεφαλι ποτε...Φοβαται. Τις κουτσουλιες τι να κοιταξω ακριβως;
 
Χουρνιαζει συνεχεια, τριζει το ραμφος και κουναει την ουρα λες και εχει ψιλο, επισης ξινεται τωρα. Δεν ξερω αν κοιμαται πολυ γιατι δεν βαζει μεσα το κεφαλι ποτε...Φοβαται. Τις κουτσουλιες τι να κοιταξω ακριβως;

Ειναι λογικο να κανει ετσι τωρα. Ειναι 23.35 και δεν ειναι ωρα να ειναι ξυπνια τα πουλια. 😉 Συμπληρωνει δεκα ωρες ησυχο υπνο; Εαν οχι μαλλον ειναι σημαδι κουρασης αυτη η συμπεριφορα. Επισης μπορει να εχει και εκνευρισμο οταν βαζεις το χερι σου μεσα. Ο καλος υπνος τους δινει ισσοροπια. :)
 
Back
Top