Αναπαραγωγή Απορια για απομακρυνση αρσενικου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marinis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

marinis

PB New Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2014
Μηνύματα
168
Πόλη
Θεσσαλονίκη
ειναι καλο αν εχουμε ζεβγαρι καρδερινα με καναρινη κ βγαλουμε μικρα πχ 2 εως 3 να απομακρυνουμε τον αρσενικο μιπωσ η θυλικια τα παρατηση για να θελει να ξανα ζευγαρωσει; Εχει παρατιρηθει κατι τετοιο;
 
Δεν τα παρατάει..

Καλό είναι να διώξεις την καρδερίνα γιατί μπορεί να δεις τα μικρά να βοσκάνε στον πάτο
 
καταλαβα φιλε μου!

παντωσ για να τα παρατηση λογο οτι θα θελει να ξαναζευγαρωσει δεν τιθετε θεμα;
 
Αν το πουλάκι δεν είναι άρρωστο δεν θα τα παρατήσει.

Ακολουθουμε την ίδια ακριβώς τακτική όπως με ένα ζευγάρι κανάρια... Με την διαφορά ότι την καρδερίνα την θέλουμε μόνο επιβήτορα... Και τίποτε άλλο.

Μόνο για βάτεμα... (τυχερές οι άτιμες 😉
 
αντε να δουμε η πρωτη μου φορα ειναι που δοκιμαζω τα χω ακομα χωριστα μακαρι κατι να κανουμε με τα λιγα που εμαθα κ ξερω!
 
Μέχρι και αυγά θα σου σπάει και την καναρα θα ξεμαλιασει, την βάζεις κάνει την δουλειά της τέρμα αυτό ήταν.
 
Εγώ θα έλεγα να τα μαζεύει μέχρι το τέταρτο και μετά γιοκ να είναι 100%σίγουρος για ενσπορα.
 
Δεν υπάρχει λόγος Γιάννη να έχει την καρδερίνα μεσα μεχρι να κάνει όλα τ αυγά η κανάρα.

Ποιος ο λόγος;
 
καθε μερα δεν ζευγαρονουν παιδια ι κανω λαθοσ;να τα μαζεβω εννοεισ φιλε μου να τα αλλαζω με πλαστικα κ στο 4ρτο να βαζω τα αλληθινα κ να απομακρυνο κ τιν καρδερινα
 
Απλά να την βατευει κάθε μέρα να το ευχαριστηθεί και η καρδερίνα 😀. Όχι απλά να έχει περισσότερες πιθανότητες για ενσπορα αν τις πρώτες φορές βαραγε στον αέρα.
 
Αν απομακρύνεις την θηλυκια ποιος θα κλωσσαει τα αυγά βρε; Απλά έλεγα να τα μαζεύεις όλα να βάλεις πλαστικά και μετά να έβγαζες τον αρσενικό. Ο Βασίλης είπε πως με το που σου κάνει το αυγό την βγάζεις την καρδερίνα. Ο καθένας είπε την γνώμη του εσύ θα κάνεις ότι νομίζεις.
 
να ρωτησω κατι γιατι μπερδεφτικα δεν πρεπει να τιν βατευει καθε μερα για να ειναι με σπορο τα αυγα;δηλαδη απο το πρωτο αυγο αν τιν βγαλω παιζει να ειναι με σπορο κ τα επομενα 3;
 
Δεν υπάρχει αέρας...
Με τόσο καυσαέριο σωστά δεν υπάρχει... Να μην είχε επιτυχία αυτό εννοώ.

να ρωτησω κατι γιατι μπερδεφτικα δεν πρεπει να τιν βατευει καθε μερα για να ειναι με σπορο τα αυγα;δηλαδη απο το πρωτο αυγο αν τιν βγαλω παιζει να ειναι με σπορο κ τα επομενα 3;
Πιθανόν ναι, πιθανόν και όχι. Ανάλογα την καναρα αν έχει κρατήσει σπέρμα.
 
Back
Top