Γενικά Αποριες και στεναχωριες για το μικρο μου Lovebird

kinhtomania

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2011
Μηνύματα
23
Πόλη
Καβάλα
Καλησπερα σε ολους σας...
εχω μερικες αποριες και στεναχωριες για ενα μικρο peachfaced Lovebird που εχω περιπου 4 μηνων

1) Γιατι ριχνει τοσα πολλα μικρα και οσο μπορω να καταλαβω λευκα πουπουλακια; Εχει καποιο προβλημα η απλα επειδη μεγαλωνει αλλαζει φτερα;

2) Μια φορα την βδομαδα μπανακι ειναι καλα;

3) Οτι παιχνιδακι του βαζω το καταστρεφει; Το κανει νευρικο;

4) Δαγκωνει τα παντα μεσα στο κλουβι του ειναι λογικο; Ενω στην αγγαλια μου ειναι πιο χαδιαρης


Σας ευχαριστω πολυ
 
Γεια σου, πόσον καιρό το έχεις εσύ το πουλάκι;
Όχι δεν είναι φυσικό στην ηλικία του να χάνει πούπουλα και μάλιστα αυτή την εποχή. Αφού είναι ήμερο, το κοίταξες μήπως έχει ψείρες; Δες στις μασχάλες κυρίως, στον λαιμό και την αμάρα.
Πάντως αγόρασε ένα σπρέι pinex και ψέκασε το πουλάκι και το κλουβί. Μπορείς να διαπιστώσεις αν έχεις ψείρες, αν σκεπάσεις το βράδυ το κλουβί με ένα λευκό πανί και κοιτάξεις το πρωί για σημαδάκια πάνω του.
Μερικά πουλιά αυτή την εποχή δεν κάνουν μπάνιο παρ' όλο που τους βάζεις το δοχείο.
Ναι τώρα είναι εντάξει. Αργότερα να το βάζεις καθημερινά αν μπορείς.
Ναι λογικό είναι να τα καταστρέφει τα παιχνίδια του γι' αυτό βάζουμε χειροποίητα από χαρτιά, καλαμάκια νερού κτλ
Η γενικότερη νευρικότητά του ίσως οφείλεται στις ψείρες. Κοίταξε αυτό πρώτα και βλέπουμε και τα υπόλοιπα.
Πες μας δυο λόγια και για την διατροφή του αν μπορείς.
 
στεναχωρεθηκα τωρα που μου ειπατε οτι μπορει να εχει ψειρες γιατι δεν πιστευω οτι μπορω να τις εντοπισω...
στο περιπου το εχω... 3 μηνες και το πηρα οταν ηταν 1 μηνα

απο τροφη εκτος απο τα σπορακια και την παπαγαλινη δεν καταφερα να τον κανω να φαει ακομα φρουτα
μηπως απο διατροφη δεν ειμαι σωστος;
 
Σποράκι εννοείς ηλιόσπορα; Και παπαγαλίνη το ανοικτό κίτρινο βόρι; (φωτο)165-papagalini-aspro.webp
 
σπορακια εννοω ειναι ανακατεμενα διαφορα... σαν ποικιλια απο μικρα σπορακια μεχρι ηλιοσπορα

και παπαγαλινη μαλλον δεν το εθεσα σωστα... σαν αυγο κιτρινο. σαν αυγο σε σκονη πως να το πω
 
Υποθέτω ότι του δίνεις κάποια χύμα τροφή και δεν κάνεις καλά, ιδίως που είναι μικρό ακόμα και τώρα χτίζει τον οργανισμό του, Χύμα ή συσκευασμένη τροφή για το πουλάκι μας; .
Το κίτρινο μαλακής υφής σκεύασμα που αποκαλούν "βιταμίνη" είναι άχρηστο και μπορείς από εκεί να κάνεις περικοπή ώστε να παίρνεις μια συσκευασμένη τροφή.
Η πλήρης διατροφή του πρέπει να περιλαμβάνει:
  • συσκευασμένους σπόρους για μεσαίους παπαγάλους
  • αυγό ή αυγοτροφή με το τσόφλι κατά προτίμηση δικής σου παρασκευής έχουμε πολλές συνταγές εδώ Αρθρα για τη Διατροφή των Πουλιών . Μια απλή λύση τώρα που είσαι "αρχάριος" είναι να βράσεις για 15 λεπτά ένα αυγό. Να χτυπήσεις στο multi το τσόφλι με λίγο τρίμμα φρυγανιάς (250 ml ), 2 κ.σούπας κουάκερ, 1 κ. Γλυκού ρίγανη.Όταν χτυπήσεις τα ξερά στοιχεία, βάζεις και το αυγό ψιλοκομμένο και 1 κ. Γλυκού μέλι αραιωμένο σε 25 ml. χλιαρό νερό και ξαναχτυπάς. Το μείγμα πρέπει να είναι στεγνής μορφής και φυλάσσεται μία εβδομάδα στην ψύξη. Αν βρεις την ποσότητα μεγάλη, βάλε το μισό στην κατάψυξη αεροστεγώς κλεισμένο.
  • Χόρτα εποχής μεγάλη σημασίας στην διατροφή του, σπανάκι, βλίτα, κοκ
  • Φρέσκα αρωματικά βότανα, ρίγανη, δυόσμο, βασιλικό, δενδρολίβανο, θυμάρι κτλ
  • Λαχανικά με πρώτο το μπρόκολο ιδίως τα φύλλα του, καρότο, αγγούρι, αρακά κτλ πάντα εποχής.
  • Φρούτα εποχής.
  • Ως λιχουδιά μόνο το κεχρί σενεγάλης της φωτογραφίας
  • Σουπιοκόκαλο πάντα στο κλουβί για το ασβέστιο.
Παιχνίδια προτίμησε απλά δικά σου χειροποίητα. Τα έτοιμα είναι ακριβά, ογκώδη και πολλές φορές τα φοβούνται. Δες εδώ κάποιες ιδέες με απλά υλικά που έχουμε σπίτι μαςΧειροποίητα παιχνίδια παπαγάλων (ιδέες και κατασκευές μου) .

Σου έβαλα πολλά το ξέρω αλλά διάβασε όσα μπορείς και δες και την κατηγορία των άρθρων όπου θα βρεις απαντήσεις για τα πάντα Άρθρα για Ωδικά, Κατοικίδια Πτηνά .
Όσο για τις ψείρες, μην ανησυχήσεις, δεν κολλάνε στον άνθρωπο αλλά κάνε αυτό το βράδυ και μία εξέταση του μικρού το πρωί. Πάντως ένα σπρέι καλό είναι να το έχεις τώρα που θα ζεστάνει ο καιρός.
kehri.jpg
 
σε χιλιοευχαριστω για τις πληροφοριες...

κεχρι καθε ποτε να βαζω;
 
Δεν έχει κάποια υποχρεωτικότητα, μία δύο το πολύ την εβδομάδα. Κατά καιρούς παρουσιάζεται έλλειψη στο κεχρί οπότε ίσως το στερείται κατά διαστήματα.
 
λοιπον ειπα να σας ακουσω και αγορασα αυτο : http://beaphar.gr/products/bird/bird-food/xtr-parkiet-groot-1kg

Για ασβεστιο καλυτερα σουπιοκοκκαλο η κατι σαν καρδουλες που πουλανε τα πετσοπ?
 
Ναι αυγοτροφή είναι αυτή και καλή μάρκα. Σουπιοκόκκαλο, έχει και στα μαγαζιά.
 
Ναι συγγνώμη δεν είχα προσέξει το πρώτο link , μια χαρά είναι από τις πολύ καλές μάρκες.

Επειδή αν θυμάμαι καλά αυτές δεν κλείνουν καλά αφού τις ανοίξεις, θα πρότεινα να τις έβαζες σε κάποιο δοχείο με καλό κλείσιμο. Και να κοιτάς πάντα τις ημερομηνίες λήξης να είναι όσο γίνεται μακρινές.
 
θα παω να ψαξω στην μανα μου αν εχει γυαλινα βαζα... ειναι καλα;
 
Και γυάλινα και πλαστικά με καπάκι είναι μια χαρά. Δεν είναι μεγάλες ποσότητες να πρέπει να πάρεις δραστικά μέτρα από υγρασίες κτλ , απλά να είναι καλά κλειστό.
 
εγινε ηδη... Βρηκα σπιτι μου καλα κλειστα γυαλινα βαζακια! α ρε μαρια μου εδειξες τον σωστο δρομο!
και αδικα τοσο καιρο του εδινα χυμα τροφη
 
Το οτι ριχνει λευκα πουπουλα εγω πιθανολογω πως οφειλεται στην επερχομενη πρωτη πτερορροια του η οποια μπορει να ερθει μεταξυ 4-8 μηνων. Παρολα αυτα δεν ειναι κακο να κοιταξεις και για εξωτερικα παρασιτα στα φτερα του οπως προτεινε η Μαρια. :)
 
και αφου μαλλων σε ηρεμησαν και σε συμβουλεψαν ολοι εδω εγω θα σου ζητησω να μας βγαλεις και μια φωτο να τον δουμε το φιλαρακι σου... Περημενουμε!
 

Σχετικά θέματα

Back
Top