Διατροφή Αποριες με την διατροφη των πουλιων

Εγγραφή
24 Φεβ 2016
Μηνύματα
611
Πόλη
Ηράκλειο
Ρωτα οτι θες! Στην διαθεση σου!
εχω καποιες αποριες με την διατροφη τον πουλιων εχω κανει καποιες παραγγελιες απο καποιο μαγαζι μεσω ιντερνετ και καποια αλλα πραγματα να μου πεις την αποψι σου αν εκανα σωστα και αν κανουν για τα πουλια αυτα που εχω σκοπω να παραγγειλω
 

Τα πουλια πρεπει να δεχονται τα απαρετητα στοιχεια μεσα απο τις τροφες, οι τροφες που εχεις παραγγηλει πρεπει να καλυπτουν διατροφικα τα πουλια αλλα δεν πρεπει να αρεσκομαστε σε μια τροφη, διαβασε και τα παρακατω θεματα και θα σου λυθουν οι αποριες!

Διατροφη καναρινιων:
https://community.petbirds.gr/threa...και-το-Ω-στη-διαχείριση-των-καναρινιών.25918/


Επισης και η Διατροφη των Πτηνων:
https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-καναρινιών.17688/

K. Μισαλουρη @misalouris εσεις τι προτεινετε περι διατροφης;
 
K. Μισαλουρη @misalouris εσεις τι προτεινετε περι διατροφης;
Ας μας πει ο @δημητρις113 τι υλικά, τροφές κλπ έχει παραγγείλει και να δούμε μέσα από τη συζήτηση αν λείπει κάτι και τι είναι αυτό...
 
Ας μας πει ο @δημητρις113 τι υλικά, τροφές κλπ έχει παραγγείλει και να δούμε μέσα από τη συζήτηση αν λείπει κάτι και τι είναι αυτό...
Το Jungle Shower ειναι ενα σπρέυ για πτηνα με Αλόε Βέρα για γυαλιστερο πτέρωμα και υγιες δερμα. Καθαριζει τα φτερα, επαναφερει την σωστη ισορροπια υγρασιας του δερματος και των φτερων, περιοριζει την απωλεια σκονης των φτερων και βοηθα στην διατηρηση ενος υγιους δερματος.

Beaphar XtraVital Premium Canary

Πλήρης τροφη για καναρίνια με 26 ειδη σπορων, φρουτα, μελι (2,3%), αυγό και Echinacea. 500gr

Nutribird c15 για καναρινια, τροπικα πουλια και ευρωπαικα finches. Πληρης τροφη σε σβολους που περιεχουν 50% επιλεγμενους αριστης ποιοτητας σπορους, 5%τουλαχιστον φρουτα(νωποι καρποι) και δημητριακα. Εμπλουτισμενο με βιταμινες, ασβεστιο, φωσφορο, μεταλλα, ιχνοστοιχια και fructo-ολιγοσακχαριτες. Επισης περιεχει frorastimul το οποιο προστατευει απο εντερικες διαταραχες

Αυγοτροφη για ολα τα σποροφαγα πτηνα, οπως καναρινια, ευρωπαικα τροπικα πτηνα και αλλα. Περιεχει φυτικες και ζωικες πρωτεινες, βιταμινες και ανοργανα μεταλλα, ιχνοστοιχεια και ολα τα αλλα συστατικα που ειναι απαραιτητα για την αναπαραγωγη, την αναπτυξη και την αλλαγη πτερωματος. 1kg

Το Meezana για καναρινια και τροπικα πουλια δινει ομορφο κελαηδισμα και φτερωμα. Ειναι αποδοτικο για την ταχυτερη αλλαγη του πτερωματος καθως και για την καλη κατασταση των πτηνων. 90gr

Beaphar Κάρβουνο πτηνών 220gr
Αυτά παρήγγειλα, πες μου την άποψή σου
 
Το Meezana μην το χρησιμοποιησεις τωρα αλλα χρησιμοποιησε το οταν θα ερθει η περιοδος πτεροροιας αλλα αν και πιστευω πως δεν θα οφελησει σε κατι... Πιστευω επισης πως ολα αυτα ειναι αρκετα και ικανοποιητικα για τα πουλια, αλλα στην διατροφη τους μην ξεχνας να την εμπλουτιζεις με φρουτα και λαχανικα!
 
Πλούσια η διατροφή και χρήσιμα τα σκευάσματα.
Αν βάλεις φρέσκα φρούτα και λαχανικά και ίσως αραιά και λίγο αυγό καλά βρασμένο έχουμε ένα καλό σιτηρέσιο...
Για το κάρβουνο ας περιοριστεί η χρήση του σε δυο τρεις φορές το χρόνο...
 
Το Meezana μην το χρησιμοποιησεις τωρα αλλα χρησιμοποιησε το οταν θα ερθει η περιοδος πτεροροιας αλλα αν και πιστευω πως δεν θα οφελησει σε κατι... Πιστευω επισης πως ολα αυτα ειναι αρκετα και ικανοποιητικα για τα πουλια, αλλα στην διατροφη τους μην ξεχνας να την εμπλουτιζεις με φρουτα και λαχανικα!
ναι τους βαζω φρουτα μηλο πορτοκαλι τους δινω τσοχους μαρουλακι προκολο μπατζαροφυλλο σπανακι καροτο και ολα δικια μους παραγωγης βιολογικα τους δινω και βραστο αυγο
 
Πλούσια η διατροφή και χρήσιμα τα σκευάσματα.
Αν βάλεις φρέσκα φρούτα και λαχανικά και ίσως αραιά και λίγο αυγό καλά βρασμένο έχουμε ένα καλό σιτηρέσιο...
Για το κάρβουνο ας περιοριστεί η χρήση του σε δυο τρεις φορές το χρόνο...

Κ. Μισαλουρη αν χορηγει αυγοτροφη θα χρειαστει να χορηγει και αυγο; Επισης καλο θα ητανε να φτιαξει και ενα πλουσιο σε ασβεστιο μειγμα για τα πουλια με τα υλικα να ειναι σουπιοκοκαλο τριμενο και τσοφλι αυγου και σουσαμι... Με αυτα πιστευω πως θα ειναι υπερκαλημενος!
 
Πλούσια η διατροφή και χρήσιμα τα σκευάσματα.
Αν βάλεις φρέσκα φρούτα και λαχανικά και ίσως αραιά και λίγο αυγό καλά βρασμένο έχουμε ένα καλό σιτηρέσιο...
Για το κάρβουνο ας περιοριστεί η χρήση του σε δυο τρεις φορές το χρόνο...
σε ευχαριστω τους βαζω μηλο πορτοκαλι μπανανα και λαχανικα σπανακι μπατζαροφυλο καροτακι προκολο τσοχους καθε μερα τους δινω και αυγο βραστο

Τέλεια..
Καλή συνέχεια.
επισης σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου

Κ. Μισαλουρη αν χορηγει αυγοτροφη θα χρειαστει να χορηγει και αυγο; Επισης καλο θα ητανε να φτιαξει και ενα πλουσιο σε ασβεστιο μειγμα για τα πουλια με τα υλικα να ειναι σουπιοκοκαλο τριμενο και τσοφλι αυγου και σουσαμι... Με αυτα πιστευω πως θα ειναι υπερκαλημενος!
τους εχω και σουπιοκοκαλο αλλα δεν βλεπω να πηγαινουν το εχω κρεμαση στο κλουβι αλλα δεν πανε
 
τους εχω και σουπιοκοκαλο αλλα δεν βλεπω να πηγαινουν το εχω κρεμαση στο κλουβι αλλα δεν πανε
Δεν πηγαίνουν πάντα. Πολλές φορές δεν ασχολούνται μαζί του ούτε από περιέργεια. Εάν θέλεις σώνει και καλά να φάει, μπορείς να ξύνεις την επιφάνεια του με ένα μαχαίρι και να βάζεις τη σκόνη που βγαίνει μέσα στην αυγοτροφή του.
 
Προσοχή Δημήτρη μου! Όταν είμαστε σε περίοδο αναπαραγωγής δεν δίνουμε σπανάκι γιατί εμποδίζει τα θηλυκά να απορροφήσουν το ασβέστιο και έτσι έχουν θέματα στην ωοτοκία!
 
Back
Top