Αναπαραγωγή Αποριες περιμένοντας την εκκόλαψη των αυγών των budgies μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Gigas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Gigas

PB New Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2014
Μηνύματα
115
Πόλη
Καβάλα
Καλησπερα σε ολους. Μετα απο αναμονη που βρισκομαι μιας και περιμενω απο το ζευγαρι μου 6 αυγα θα ηθελα να μου απαντησετε οσοι γνωριζουν και μπορουν σε μερικες αποριες μου. (ωοσκοπηση δεν εκανα επειδη θελω να μεινω! Με την περιεργεια ποσα θα ερθουν. )

1)Απο διαφορα ποστ εδω μεσα διαβασα για δαχτυλιδια στα παπαγαλακια. Μιας και εγω απο το πετ που τα πηρα δεν ειχαν αλλα θελω να το ξεκινησω σωστα χρειαζεται να βαλω εγω ;Και αν ναι απο ποια ημερα μπορω να το τοποθετησω. . ;

2)Επειδη θελω να ασχοληθουν οι γονεις τους αποκλειστικα με το μεγαλωμα και να μην επεμβαινω εγω μετα απο ποσο καιρο μπορω να τα περνω στο χερι μου ωστε απο μικρα να με μαθαινουν.;

Ευχαριστω και περιμενω της συμβουλες σας.
 
Καλησπερα, να χαιρεσαι το ζευγαρακι σου :)
Τα δαχτυλιδια τα περνανε οι εκτροφεις γυρω στην 6η μερα. Πανω αναγραφεται ενας "κωδικος" που αντιστοιχει στον συγκεκριμενο εκτροφεα και αλλες πληροφοριες σχετικα με το πουλι.Αυτη ειναι μια διαδικασια που ακολουθουν οι επαγγελματιες εκτροφεις, για τυπικους λογους. Στην περιπτωση σου πιστευω δεν χρειαζεται, αλλωστε,ισως αθελα σου τα τραυματισεις.

Την πρωτη βδομαδα οι νεοσσοι ταιζονται συστηματικα και αποκτουν τα καταλληλα αντισωματα, οποτε θα σου ελεγα να μην επεμβεις. Μετα τις πρωτες εφτα μερες θα μπορουσες με προσοχη οταν οι γονεις θα βγενουν απ τη φωλια, να παρεις τα μικρα στα χερια σου. Μην διωξεις ποτε το ζευγαρι απ τη φωλια για να παρεις τα πουλακια,ισως ενοχληθει και δεν ξαναμπει να ταισει. Επισης, μην αποπειρανθεις να τα ταισεις ο ιδιος. Εχοντας τα στο χερι σου μερικα λεπτα τη μερα, θα συνηθισουν τους ανθρωπινους χειρισμους και δεν θα σε φοβουνται :)
 
Για τα δαχτυλίδια ισχύει αυτό που σου είπε η Ειρήνη. Για να έχεις δικά σου δαχτυλίδια κλειστού τύπου πρέπει να είσαι πιστοποιημένος εκτροφέας. Βέβαια μπορείς να προμηθευτείς από κάποιον ήδη εκτροφέα αν τον γνωρίζεις.

Διάβασε αυτά
Σε τι χρησιμευει το δαχτυλιδι στα πουλια;
Πως διαβάζουμε τα δαχτυλίδια των πουλιών;

Εσύ αν σκέφτεσαι να κάνεις και άλλες γέννες και για ν' αποφύγεις αιμομειξίες κτλ αλλά και για να θυμάσαι το έτος γέννησης του καθενός, μπορείς να πάρεις πλαστικά ανοικτού τύπου δαχτυλίδια από petshop και να κρατήσεις βιβλίο γεννήσεων με τα χρώματα ανά γέννα.

Εφόσον γεννηθούν στο σπίτι σου και κοντά στις 20 μέρες αν αρχίσεις να τα πιάνεις, θα είναι πολύ ήμερα μην σε απασχολεί αυτό προς το παρόν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Gigas
αλλά και για να θυμάσαι το έτος γέννησης του καθενός, μπορείς να πάρεις πλαστικά ανοικτού τύπου δαχτυλίδια από petshop και να κρατήσεις βιβλίο γεννήσεων με τα χρώματα ανά γέννα.

Εφόσον γεννηθούν στο σπίτι σου και κοντά στις 20 μέρες αν αρχίσεις να τα πιάνεις, θα είναι πολύ ήμερα μην σε απασχολεί αυτό προς το παρόν.

Ο λόγος αυτός είναι ο ποιο κύριος μαρια που με ενδιαφέρει και απλώς να γνωρίζω τι μου γίνεται ώστε να έχω και εγώ για έμενα μια βάση δεδομένων και να ξέρω τι μου γίνεται...Άρα θα πρέπει να προμηθευτω δαχτυλιδια πλαστικά ανοικτού τύπου και να τα περάσω την 6 μέρα όπως είπατε... Κάλως... Να στε καλα...
 
Ο λόγος αυτός είναι ο ποιο κύριος μαρια που με ενδιαφέρει και απλώς να γνωρίζω τι μου γίνεται ώστε να έχω και εγώ για έμενα μια βάση δεδομένων και να ξέρω τι μου γίνεται...Άρα θα πρέπει να προμηθευτω δαχτυλιδια πλαστικά ανοικτού τύπου και να τα περάσω την 6 μέρα όπως είπατε... Κάλως... Να στε καλα...
Κλειστου τυπου εννοεις μαλλον.
 
Οχι φοιβο απο οτι με ενημερωσε και η μαρια πιο πανω αν δεις το ποστ λεει ανοικτο πλαστικο... Απλως τα θελω για να ξερω τα βασικα φυλλο /ημερομηνια γεννησεως και να εχω μια βαση για εμενα...
 
Back
Top