Διατροφή Απορώ γιατί τα budgies μου δεν δοκίμασαν καν το κεχρί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Gigas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Gigas

PB New Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2014
Μηνύματα
115
Πόλη
Καβάλα
Καλησπερα σε ολους νεος να μην το λεμε συνεχεια! στο φορουμ και αφου πηρα και εγω της laga το κεχρι εβαλα ενα τσαμπι ολοκληρο απο εχτες στο κλουβι ωστε να το φανε και να αρχισω σιγα σιγα την εκπαυδευση τους αλλα απο οτι βλεπω δεν το εχουν ακουμπησει καθολου...; Καμμια απορια. Γιατι απο οτι διαβασα το κεχρι το επιλεγουν...
 
Η αλήθεια είναι πως είναι μια εκλεκτή λιχουδιά για όλα τα πουλάκια κάθε είδους.
Δεν νομίζω να δοκίμασαν και να μην τους αρέσει. Η πιθανότερη εξήγηση να μην δοκίμασαν καθόλου και να φοβήθηκαν την παρουσία του. Επίσης άλλη περίπτωση να το κρέμασες σε άβολο σημείο για να το τσιμπήσουν.
Τα δικά μου budgies π.χ τρώνε όσο τους βολεύει σε σχέση με την πατήθρα και αφήνουν άθικτα τα σημεία με δύσκολη πρόσβαση με αποτέλεσμα την επομένη να ανεβάζω ή κατεβάζω το τσαμπί, ανάλογα ώστε να φάνε το υπόλοιπο.
 
Ειναι ακριβως διπλα στην πατηθρα με μανταλακι απο επανω για αυτο τον λογο και το εβαλα το φτανουν ανετα δεν ξερω ...
 
Μάλλον δεν το γνωρίζουν σαν τροφή. Βάζε κάθε μέρα μέχρι να το συνηθίσουν. Κάποια στιγμή θα δοκιμάσουν.
 
Kαθε μέρα;Να μην αφήσω το ίδιο μέχρι να το δοκιμάσουν εξαλου το εχω με μανταλακι κρεμασμενο ολο το τσαμπι...
 
Ναι μπορείς να το αφήσεις. Αν ειναι πολύ μεγάλο το τσαμπί ίσως να το φοβούνται, όπως λέει η Μαρία.
 
Back
Top