Αναπαραγωγή Αποτροπή δεύτερης γέννας σε κανάρα με 20μερών νεοσσούς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stfns

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2014
Μηνύματα
2.052
Πόλη
Καλλιθέα
Καλησπέρα σας,
Θηλυκό καναρίνι με δύο μικρά 20 ημερών ξεκίνησε δεύτερο κύκλο ωοτοκίας. Σήμερα βρήκα το πρώτο αυγό, το οποίο ήταν λερωμένο από τις κουτσουλιές των μικρών, που έχουν αρχίσει να μετακινούνται κανονικά στην ζευγαρώστρα. Επειδή δεν σχεδιάζω δεύτερη γέννα, με ποιο τρόπο να αφαιρώ τα αυγά, ώστε να μην διαταραχθεί ο βιολογικός κύκλος και κατ' επέκταση το αναπαραγωγικό της ένστικτο;
Να αντικαθιστώ κάθε φυσικό αυγό με ομοίωμα και να την αφήσω να επωάσει τα ομοιώματα, μέχρι να εγκαταλείψει μόνη της;
ή
Να αφαιρώ κάθε φυσικό αυγό, ΧΩΡΙΣ να το αντικαθιστώ με ψεύτικο και μόλις τελειώσει η ωοτοκία να βγάλω τελείως τις φωλιές κτλ; Σε αυτή την περίπτωση θα στρεσαριστεί αντιλαμβανόμενη την σταδιακή εξαφάνιση των αυγών;
 
Στέφανε, προφανώς τα αβγά είναι γόνιμα. Είσαι εντελώς σίγουρος / αποφασισμένος ότι δε θα την αφήσεις να τα επωάσει;
 
Πρότασή μου είναι να αφήσεις τη φωλιά όπως είναι... Αν δεν τα θέλεις τα "πετάς" μετά από 5-6 μέρες επώασης.
Νομίζω όμως πως και βιολογικά είναι λάθος να περιορίζουμε τα πουλιά στην πρώτη γέννα... όπως το ίδιο λάθος είναι να οδηγούμαστε σε περισσότερες από τρεις...
Ο καθένας βέβαια ενεργεί κατά συνείδηση...
 
Καλησπέρα και απο εμένα
Σαν νέος και αρχάριος ζήτω την βοήθεια σας στο εξής :

Τα πέντε μικρά μου τιμπραντο απο την δεύτερη γεννα ειναι εννιά ημερών και όλα πηγαίνουν μια χαρά.
Επειδή δεν θέλω να κάνω τριτη γεννά με τον ίδιο αρσενικό πρέπει να τον χωρίσω απο τώρα στην ζευγαρωστρα η όχι;
Μπορώ να προχωρήσω σε τριτη γεννά με την ίδια καναρα και άλλο αρσενικό;

*Η καναρα μοιάζει ακμαιοτατη και δυνατή
** Στην πρώτη γεννά αφαίρεσα τα ασπορα στις εννιά ημέρες

Ευχαριστώ πολυ για κάθε απάντηση!

*** αν βρίσκομαι σε λάθος συζήτηση παρακαλώ τους διαχειριστές να μεταφέρουν την ερώτηση μου σε σχετική συζήτηση
 
Καλησπέρα και απο εμένα
Σαν νέος και αρχάριος ζήτω την βοήθεια σας στο εξής :

Τα πέντε μικρά μου τιμπραντο απο την δεύτερη γεννα ειναι εννιά ημερών και όλα πηγαίνουν μια χαρά.
Επειδή δεν θέλω να κάνω τριτη γεννά με τον ίδιο αρσενικό πρέπει να τον χωρίσω απο τώρα στην ζευγαρωστρα η όχι;
Μπορώ να προχωρήσω σε τριτη γεννά με την ίδια καναρα και άλλο αρσενικό;

*Η καναρα μοιάζει ακμαιοτατη και δυνατή
** Στην πρώτη γεννά αφαίρεσα τα ασπορα στις εννιά ημέρες

Ευχαριστώ πολυ για κάθε απάντηση!

*** αν βρίσκομαι σε λάθος συζήτηση παρακαλώ τους διαχειριστές να μεταφέρουν την ερώτηση μου σε σχετική συζήτηση
Γνώμη μου μια και υπάρχει αρκετός αναπαραγωγικός χρόνος... είναι να αφήσεις να μεγαλώσουν τα μικρά και μετά να πάρεις το θηλυκό να το βάλεις με όποιο αρσενικό σχεδιάζεις.
 
Γνώμη μου μια και υπάρχει αρκετός αναπαραγωγικός χρόνος... είναι να αφήσεις να μεγαλώσουν τα μικρά και μετά να πάρεις το θηλυκό να το βάλεις με όποιο αρσενικό σχεδιάζεις.

Καλησπέρα Γιάννη
Αν και περασμένη ώρα σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Εννοείς μετά τις 20 ημέρες περίπου να βάλω την καναρα σε άλλη ζευγαρωστρα με το νέο αρσενικό αφήνοντας τα μικρά στην ίδια ζευγαρωστρα με τον πατέρα;
 
Στέφανε εγώ θα σου έλεγα να τα αντικαταστήσεις αμέσως με ομοιώματα γιατί όταν θα περάσουν οι μέρες και θα τα κλωσάει η κανάρα το έμβρυο μέσα θα αναπτυχθεί και έστω και λίγο δεν είναι κρίμα; Καλύτερα με το που κάνει τα αυγά να τα πετάξεις! Που ακόμα δεν έχουν τίποτα μέσα.. Εγώ τουλάχιστον έτσι θα έκανα..
 
συμφωνω με την Αλικη, αν οντως αποφασισεις να μην πας σε αλλη φουρνια νεοσσων, αλλαζε τα με πλαστικα καθε πρωι και τα κανονικα πεταζε τα να μην αναπτυχθει το εμβρυο καθολου γιατι κατα πασα πιθανοτητα καποια ή ολα θα ναι ενσπορα.. Αστη να κλωσσαει κανονικα τα πλαστικα να ηρεμησει καπως(αν και δυσκολο γιατι ειναι πολυ νωρις ακομα χρονικα) και παραλληλα να απογαλακτιστουν τα τωρινα μικρα σου.. Πολυ πιθανο και στη συνεχεια που και που να πεταει ασπορα..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
... Ή φύλαξέ τα αφού συνεννοηθείς με κάποιον να τα πάρει και να τα βάλει σε παρένθετης μητέρα. Άλλωστε τόσες άπορες γέννες διαβάζουμε καθημερινά και έξω εχει καλή θερμοκρασία για να διατηρηθούν για λίγες μερες
 
Καλησπέρα Γιάννη
Αν και περασμένη ώρα σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Εννοείς μετά τις 20 ημέρες περίπου να βάλω την καναρα σε άλλη ζευγαρωστρα με το νέο αρσενικό αφήνοντας τα μικρά στην ίδια ζευγαρωστρα με τον πατέρα;
Ακριβώς...
Μετά την ωοτοκία της, θα τοποθετήσεις το χώρισμα και θα βάλεις τη μητέρα από τη μία και τον πατέρα με τα μικρά από την άλλη.
Φυσικά για τα γόνιμα αυγά της όπως σωστά λέει και η Αλίκη ή θα τα βάλεις σε άλλη κανάρα... ή δεν θα τα βάλεις καθόλου και θα την αφήσεις να κλωσά τα ομοιώματα αυγών.
Θα μείνει στη φωλιά μέχρι τα μικρά να γίνου 20-25 ημερών (θα κρίνεις από την κατάστασή τους) και στη συνέχεια θα την βάλεις με το άλλο αρσενικό για το χρόνο προσαρμογής (χώρισμα κλπ) ώστε να προετοιμαστούν.
 
Back
Top