Αναπαραγωγή Αποτυχία εκκόλαψης αυγών πάπιας

ΧΡΗΣΤΟΣ 117

PB New Member
Εγγραφή
24 Μαρ 2020
Μηνύματα
6
Πόλη
Πύργος
Έβαλα στην κλωσομηχανή 20 αυγά πάπιας. Κάθε μέρα τα ράντιζα με χλιαρό νερό 2 φορές την ημέρα. Η θερμοκρασία τους ήταν 37,5 έως 38,5 βαθμούς, και η υγρασία τους στους 70 έως 80% Τα αυγά είχαν δέσει κανονικά, και η εκκόλαψη πήγαινε πολύ καλά. Την 26 ημέρα τα κατέβασα απο τις θήκες τους, τα άφησα ακίνητα και αύξησα την υγρασία στους 85% ενώ συνέχιζα το ψέκασμα 2 φορές την ημέρα. Τελικά την 27 ημέρα βγήκαν μόνον 2 παπάκια. Περίμενα μέχρι την 32 ημέρα, αλλά δεν βγήκε κανένα άλλο. Στο τέλος την 33 ημέρα σταμάτησα την μηχανή. Σπάζοντας τα αυγά, είδα ότι ήταν όλα και τα 18 δημιουργημένα -δεμένα πουλάκια αλλά ψόφια. Τι έφταιξε και ψόφησαν τα πουλιά μέσα στο αυγό; Ξέρει κανείς να μου πει; Σας ευχαριστώ πολύ.
 
Πολλά μπορεί να είναι τα αίτια μιας αποτυχημένης εκκόλαψης. Εγώ προσωπικά δεν έχω εμπειρία με κλωσσομηχανη. Αν τα αυγά δεν γυρίζονται όταν πρέπει η δεν τηρείται η απαιτούμενη θερμοκρασία τα έμβρυα νεκρώνουν. Ακόμη, πολύ νεοσσοι δεν εκκολάπτονται ποτέ λόγω γενικότερων προβλημάτων που έχουν.
 
Φίλε μου Γιάννη 17, Δεν είναι θέμα γυρίσματος ή θερμοκρασίας. Εγώ τα γύριζα 3 φορές την ημέρα. Μόνον όταν τα κατέβασα τις 3 τελευταίες μέρες δεν τα πείραξα καθόλου. Η θερμοκρασία κια η υγρασία ήταν κανονική. Μήπως θέλανε να κάνω κάτι ακόμη που δεν το έκανα; Η λεπτομέρια είναι σημαντική.
 
Καλησπερα! Πρώτη φορά έβαλα μηχανή κι εγώ και έβαλα κ διάφορα αυγά! Νομίζω πως η υγρασία σου ήταν Πολύ υψηλή εγω μιλώντας με γνώστη μου ειπε να την κρατάω στους 50 με 55 .. Την θερμοκρασία την έχω σταθερή στους 37.7 το ψεκασμα μου είπαν ότι δεν είναι κ απαραίτητο (έβαλα χήνας πάπιας και νανακια κότας ) θα σου πω νέα αν θες..
 
Δεν είμαι και εγώ καθόλου ειδικός στο θέμα κλωσσομηχανής, αλλά γκουγκλάροντας για πάπιες διάβασα πιο χαμηλές υγρασίες. Η κλωσσομηχανή σου δεν έχει οδηγίες; Τι μάρκα / μοντέλο είναι;
Έχει ειδικό περιέκτη για την τοποθέτηση των αυγών; Όταν τα άφησες σταθερά τις 3 τελευταίες ημέρες, ο αεροθάλαμος ήταν σχετικά ελεύθερος;
 
Από τι υλικό αποτελείται το εσωτερικό της κλωσσομηχανής; έκανες απολύμανση πριν βάλεις τα αυγά;
Ρωτάω γιατί εφόσον το πρόβλημα δεν είναι στις θερμοκρασίες και την υγρασία, πιθανόν να οφείλεται σε κάποιο μικρόβιο που μπορεί να βλάψει τα μικρά όσο είναι μέσα στο αυγό. Αυτό είναι συχνό φαινόμενο αν η κλωσσομηχανή δεν απολυμανθεί κατάλληλα πριν τη χρήση, αφού οι συνθήκες που επικρατούν στο εσωτερικό της είναι ιδιαίτερα ευνοϊκές για την ανάπτυξη τέτοιων μικροοργανισμών.
 
Τι να σου πω, το βρίσκω λίγο απίθανο να είχαν όλοι από κάποιο πρόβλημα. Ξέρεις αν οι γονείς τους είναι αδέρφια;
Όχι δεν το ξέρω. Μπορεί και ναι μπορεί και όχι. Τα αυγά μου τα έδωσε ένας γνωστός μου.
[automerge]1585072950[/automerge]
User23658 είπε:
Καλησπερα! Πρώτη φορά έβαλα μηχανή κι εγώ και έβαλα κ διάφορα αυγά! Νομίζω πως η υγρασία σου ήταν Πολύ υψηλή εγω μιλώντας με γνώστη μου ειπε να την κρατάω στους 50 με 55 .. Την θερμοκρασία την έχω σταθερή στους 37.7 το ψεκασμα μου είπαν ότι δεν είναι κ απαραίτητο (έβαλα χήνας πάπιας και νανακια κότας ) θα σου πω νέα αν θες..
Δεν νομίζω να είναι θέμα υγρασίας. Διάβασα σε πολλά σάιτ για την εκόλαψη αυγών πάπιας κια γράφουν όλα αυτή την υγρασία που είχα. Λυπάμαι αλλά η φίλη σου δεν το ξέρει καλά το θέμα. Τα υδρόβια πουλιά τα αυγά τους θέλουν περισσότερη υγρασία απο αυτήν που λες εσύ και η φίλη σου. Για ξανακοίταξέ το πάλι μην πάθεις καμία ζημιά. Επίσης καλό είναι να αποφεύγεις να βάζεις διαφορετικών πουλιών αυγά. Είναι διαφορετικός ο τρόπος εκκόλαψης σε κάποια πουλιά.
[automerge]1585073105[/automerge]
Από τι υλικό αποτελείται το εσωτερικό της κλωσσομηχανής; έκανες απολύμανση πριν βάλεις τα αυγά;
Ρωτάω γιατί εφόσον το πρόβλημα δεν είναι στις θερμοκρασίες και την υγρασία, πιθανόν να οφείλεται σε κάποιο μικρόβιο που μπορεί να βλάψει τα μικρά όσο είναι μέσα στο αυγό. Αυτό είναι συχνό φαινόμενο αν η κλωσσομηχανή δεν απολυμανθεί κατάλληλα πριν τη χρήση, αφού οι συνθήκες που επικρατούν στο εσωτερικό της είναι ιδιαίτερα ευνοϊκές για την ανάπτυξη τέτοιων μικροοργανισμών.
Την μηχανή την είχα απολυμάνει απο την τελευταία χρήση με σόδα και ξύδι. Τώρα αν τα αυγά είχαν κάποιο μικρόβια απο το κοτέτσι αυτό δεν το ξέρω. Το εσωτερικό της είναι όλο απο πλαστικό.
[automerge]1585073238[/automerge]
Δεν είμαι και εγώ καθόλου ειδικός στο θέμα κλωσσομηχανής, αλλά γκουγκλάροντας για πάπιες διάβασα πιο χαμηλές υγρασίες. Η κλωσσομηχανή σου δεν έχει οδηγίες; Τι μάρκα / μοντέλο είναι;
Έχει ειδικό περιέκτη για την τοποθέτηση των αυγών; Όταν τα άφησες σταθερά τις 3 τελευταίες ημέρες, ο αεροθάλαμος ήταν σχετικά ελεύθερος;
Ναι όλα αυτά ήταν εντάξι. Η μηχανή μου είναι η cleo 5
 
Τελευταία επεξεργασία:
@ΧΡΗΣΤΟΣ 117 δε μίλησα με φίλη αλλά με γνώστη πάνω στο είδος. Προς το παρών ολα έτσι όπως την έχω έχουν φλέβες και αναμένω ..στην ωοσκοπηση βλεπω κινηση στα εμβρυα. Επίσης γνωρίζω πολύ καλά ότι έχουν διαφορετικές μέρες εκκόλαψης και το έκανα είς γνώση μου! Δουλευοντας της θηκες και τη σιτα. Και στην τελική είπα την δική μου γνώμη στην ερώτηση σου μήπως σε βοηθήσουμε. Τώρα αν ξέρει ο φίλος η φιλη η εγώ θα δείξει στο τέλος. 😊
 
User23658 είπε:
@ΧΡΗΣΤΟΣ 117 δε μίλησα με φίλη αλλά με γνώστη πάνω στο είδος. Προς το παρών ολα έτσι όπως την έχω έχουν φλέβες και αναμένω ..στην ωοσκοπηση βλεπω κινηση στα εμβρυα. Επίσης γνωρίζω πολύ καλά ότι έχουν διαφορετικές μέρες εκκόλαψης και το έκανα είς γνώση μου! Δουλευοντας της θηκες και τη σιτα. Και στην τελική είπα την δική μου γνώμη στην ερώτηση σου μήπως σε βοηθήσουμε. Τώρα αν ξέρει ο φίλος η φιλη η εγώ θα δείξει στο τέλος. 😊
Σε ευχαριστώ πολύ.
 
Back
Top