Αναπαραγωγή Αποτυχημένες γέννες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stra.tsa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stra.tsa

PB New Member
Εγγραφή
7 Αυγ 2019
Μηνύματα
172
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα! Έπειτα από τρεις προσπάθειες που έκανε το ζευγάρι των καναρινιών, φαίνεται πως δεν ήταν της μοίρας του να κάνει πουλάκια. Ίσως βέβαια, φταίω κι εγώ. Πρώτα το θηλυκό γέννησε τέσσερα κλούβια αυγά, έπειτα δύο και την τελευταία, πριν από 15 μέρες ακριβώς γέννησε πέντε. Δυστυχώς όμως, ούτε αυτή τη φορά φαίνεται να γεννιέται κάποιο πουλάκι. Η ωοσκόπηση δείχνει ότι μάλλον και αυτά είναι κλούβια.
Σκέφτομαι λοιπόν, να πάρω τα αυγά αύριο (16η μέρα) και να χωρίσω το ζευγάρι, για να ξεκουραστεί. Θα ήταν σωστό να ζευγαρώσω πάλι το θηλυκό κι έπειτα από πόσο καιρό ή μήπως μια τέταρτη φορά για φέτος βλάψει ανεπανόρθωτα την υγεία του;
 
Σαφώς και να τα χωρίσεις φίλε μου.
Του χρόνου πάλι, δεν πειράζει συμβαίνει σε όλους αυτό που περιέγραψες.
Ίσως τον επόμενο χρόνο να ξεκινήσεις τέτοια εποχή αντί να τελειώνεις.
 
Έπειτα από τρεις προσπάθειες που έκανε το ζευγάρι των καναρινιών, φαίνεται πως δεν ήταν της μοίρας του να κάνει πουλάκια

Καλησπέρα. Μήπως ξεκίνησες πολύ νωρίς; Αρχικά συμμερίζομαι την ανησυχία σου για καταπόνηση του θηλυκού, αλλά ίσως ο αρσενικός σου δεν πρόλαβε να πυρώσει. Να υποθέσω ότι οι προσπάθειες έγιναν σε εσωτερικό χώρο; Γιατί αν μιλάμε για εξωτερικό χώρο, ότι έγινε είναι απόλυτα φυσιολογικό. Άν έχεις άλλο θηλυκό, χρησιμοποίησε εκείνο, ώστε να αποκλείσεις παράλληλα κάποιο πρόβλημα υγείας από πλευράς του αρσενικού. Μολονότι δεν τασσομαι υπέρ των πολλών γεννών, επειδή στην περίπτωσή σου δεν ήταν ολοκληρωμένες, θα έκανα μια τέταρτη και τελευταία προσπάθεια. Φυσικά με γνώμονα την κλινική εικόνα και των 2(πυρωμένο αρσενικο-εύρωστη θηλυκιά). Εξάλλου η αναπαραγωγική τώρα ξεκινάει. Καλή επιτυχία.
 
Το ζευγάρωμα έγινε σε κλειστό χώρο καλά φυλασσόμενο και με εξαιρετικές συνθήκες. Ίσως προσπαθήσω ένα τέταρτο ζευγάρωμα, αλλά θα αφήσω μερικές μέρες να περάσουν. Ίσως έτσι είναι καλύτερα.
 
Ίσως βέβαια, φταίω κι εγώ.
Μη δίνοντας περισσότερες πληροφορίες,θα έχεις μόνο σκόρπιες σκέψεις και απαντήσεις.
πχ εγώ πιστεύω ότι ταΐζεις με το κουτάλι ασβέστιο στο αρσενικό.
Ποια η διατροφή, ποια τα σκευάσματα, ποια η διαρρύθμιση του κλουβιού,το πτέρωμα των πτηνών, η ανατομία των αυγών,το ιστορικό τους πριν από εσένα, η τύχη σου γενικά και πολλά άλλα.

Εγώ προσωπικά στην πρώτη μου αναπαραγωγή,ζευγάρωσα ένα θηλυκό που τελικά έκανε αυγά με σπασμένο αεροθάλαμο. Το δε "αρσενικό" ήταν Σατινέ κίτρινο μωσαικό με μια μάσκα για παγκόσμιο, μόνο που μου βγήκε θηλυκό, δεν έκανε αυγά,τσιτσίριζε και μάλιστα τάιζε το άλλο πουλάκι στην φωλιά.
 
Σκέφτομαι να αλλάξω τον αρσενικό με άλλον αρσενικό. Έχω έναν ακόμη πολύ καλό και δραστήριο. Το ερώτημα μου είναι : πρέπει να ξεκουραστώ τη θηλυκιά ή να την ζευγαρωσω αμέσως με άλλο αρσενικό;
 
Σκέφτομαι να αλλάξω τον αρσενικό με άλλον αρσενικό. Έχω έναν ακόμη πολύ καλό και δραστήριο
Νομίζω ότι πολύ καλά θα πράξεις.
ο ερώτημα μου είναι : πρέπει να ξεκουραστώ τη θηλυκιά ή να την ζευγαρωσω αμέσως με άλλο αρσενικό;
Θα έλεγα να την ξεκουράσεις κανένα μήνα ακόμα, αν όμως αυτό είναι εφικτό, διότι στην πορεία θα πρέπει να την παρατηρείς πολύ προσεκτικά (και τις κουτσουλιές της και το πόσο νερό πίνει) ώστε αν καταλάβεις ότι πάει για νέα γέννα, να την ενώσεις αμέσως με το νέο αρσενικό, το οποίο στο μεταξύ θα ενισχύσεις διατροφικά.
 
Back
Top