Αναπαραγωγή Αποτυχημενες γεννες παραδεισιων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Alekosti
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Alekosti

PB Member
Εγγραφή
16 Μαϊ 2009
Μηνύματα
78
Πόλη
Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Οπως ξερεται οι περισσοτεροι απο εδω εκτος απο καναρινια εχω και ενα ζευγαρακι ΠΑΡΑΔΕΙΣΙΑ!
Το αρσενικο μου το δωρισε η RIA και το θυληκο με εστειλε ο GIANN και το πιρα απο ενα γνωστο του με pet shop!
Τα πουλακια ειναι μια χαρα με το χωρο τους και με το ολο κλιμα αλλα...
Εκαναν τι πρωτη γεννα και εβγαλαν ενα μικρο πουλακι το οποιο μετα απο το πρωτο του πεταγμα πεθανε!
Το θεμα ομως δεν ειναι μονο αυτο, συνεχισαν να κανουν γεννες αλλα πουλακι τιποτα! Ολα τα αυγα ηταν κλουβια και μερικα ακομα τα εσπαγαν απο μονα τους και τα πεταγαν!
Μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι γινεται αυτο;
 
Αλεκαρα μην ανησυχεις... λοιπον οταν στα πουλακια δε κανουμε διατροφικη προετοιμασια δεν αρκει να εχουν ωραιο κλιμα και χωρο.. Βοηθουν και αυτα απο μόνα τους αλλα δεν αρκουν... Το οτι κάποια τα εσπαγαν μου έχει τυχει και μενα (πιγκουινακια) να τα σπανε και να τα πετουν απο τη φωλια οταν εβγαιναν τα πρωτα μικρα απο τα ενσπορα αυγα τους, συνηθως αντιλαμβανονται οτι είνια ασπορα και κανουν χωρο στη φωλια για να είνια ανετα τα μικρα τους... Τ παραδεισια φημιζονται οτι εινια καλοι γονεις και χρησιμοποιουνται και ως ντανταδες παραμανες για δυσκολα πουλια οπως είνια τα gouldians...
τωρα για το μικρο που πεθανε οταν πεταξε... Δε μπορω να σου πω τον λόγο... Τ μικρα εινια ευαισθητα και μπορει... ενω το προσεχες να σου πεθανει...
 
Η θηλυκιά κλωσσούσε; Τι τύπο φωλιάς έχουν; Τα πουλιά ζευγαρώνουν; Είναι αρκετοί οι παράγοντες που μπορεί να φταίνε για τα άσπορα αυγά.
 
Back
Top