Φροντίδα Αποφάσισα να βγάλω τη σχάρα για να έχει πρόσβαση στην άμμο το πουλί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MrNek36
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MrNek36

PB Member
Εγγραφή
28 Απρ 2018
Μηνύματα
539
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα, σήμερα αποφάσισα να δοκιμάσω να βγάλω τη σχάρα για να έχει πρόσβαση στην άμμο το πουλί. Πρώτη φορά το δοκίμασα. Έπεσε με τα μούτρα και έτρωγε συνέχεια. Βέβαια την έχω πάνω σε απορροφητικό χαρτί κουζίνας για να τραβάει περισσότερο τα υγρά της μπανιέρας κτλ. Πιστεύω για να έτρωγε έτσι ο οργανισμός του έιχε ανάγκη τα ιχνοστοιχεία και το ασβέστιο των κοχυλιών. Η άμμος ήταν της deli nature
 
Παιδιά μόνο προσοχή και παρατήρηση είτε με την άμμο είτε οποιαδήποτε πετρώδες υπόστρωμα.χωρις σχάρα.
Έχοντας σουπιοκόκκαλο μόνιμα, γκριντ , mineral , καρβουνακι σε κύπελλακια συν την άμμο λαμβάνοντας υπόψη την ανία που νιώθουν πολλές φορές τα πουλιά μας στο κλουβί, μπορεί να οδηγήσει ορισμένα από αυτά σε υπερκατανάλωση όλων των παραπάνω με επικίνδυνα αποτελέσματα...
Το έχω πάθει και ευτυχώς ο πτηνιατρος μας έσωσε και μας συμβούλεψε κατάλληλα..
Παν μέτρον άριστον λοιπόν...
 
@MrNek36 αν και θα σου απαντήσει ο Γιάννης που το ανέφερε, λογικά η υπερβολική πρόσληψη ασβεστίου θα προκάλεσε κάποιο πρόβλημα στα πουλάκια, πχ στη νεφρική λειτουργία.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@MrNek36 αν και θα σου απαντήσει ο Γιάννης που το ανέφερε, λογικά η υπερβολική πρόσληψη ασβεστίου θα προκάλεσε κάποιο πρόβλημα στα πουλάκια, πχ στη νεφρική λειτουργία.
Ακριβώς έτσι...
[automerge]1544988474[/automerge]
Πως κατάλαβες την υπερκαταναλωση; Εγώ γκριτ μινεραλ και καρβουνακι δεν έχω μόνο το σουπιοκοκκαλο

Η κοιλιά μιας θηλυκης φούσκωσε και απέκτησε ένα τέτοιο μαύρο χρώμα που αν το έβγαζα φωτογραφία και σας το εδειχνα θα νομίζατε ότι έχει λίγες ώρες ζωής..
Τέλος πάντων όλα καλά στο τέλος.
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι όλα χρειάζονται με μέτρο.
Το πουλί στην φύση έχει την δυνατότητα να ζει και να τρώει όπου και ότι το ένστικτο του προστάζει..
Όταν όμως είναι εγκλωβισμένο ορισμένες φορές καταπιάνεται υπερβολικά με ότι του αρέσει και το βρίσκει καθημερινά στο κλουβί...
Είναι κάτι που συμβαίνει όχι συχνά αλλά συμβαίνει..
Έτσι σε μας εναπόκειται σε ένα βαθμό να παίξουμε τον ρόλο της φύσης όσο αναφορά την υγεία την διαμονή και την τροφή των πουλιών μας...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Επειδή δεν είμαι ο ειδικός θα σου δώσω την απάντηση που μου έδωσε ο ειδικός στην ίδια ερώτηση που του έκανα..
Μου είπε λοιπόν : επειδή δεν γνωρίζω και δεν είμαι σίγουρος για κανένα πέτρωμα ή άμμο κατά πόσο είναι καθαρή και θα βοηθήσει τα πουλιά μας, καλύτερα έχε σουπιοκόκκαλο μετά από π.χ 10 μέρες βγάλε και βάλε γκριντ μετά μινεραλ με όστρακα και ούτω καθεξής...
Αν πάλι θες όταν καθαρίζεις και βάλεις καθαρή άμμο ή ότι άλλο να το αφήσεις να παίξει με την άμμο μια δύο ωρίτσες όλα καλά.
Εξάλλου πόσο χρόνο από τις 12 ώρες της ημέρας περνά στο χώμα ένα τέτοιου είδους πουλί;
Αν πάλι θες να λειτουργήσεις διαφορετικά δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα έχεις πρόβλημα απλά αυξάνεις τις οποίες πιθανότητες να δημιουργηθεί μια άσχημη κατάσταση.
Σημείωση: ο άνθρωπος είναι πτηνιατρος και έχει καναρίνια σπίτι του ενώ παλαιότερα είχε πολύ μεγάλο κοπάδι..
Καλά έκανες και έβγαλες την σχάρα καθάριζε πιο συχνά και μην έχεις τίποτα άλλο στο κλουβί αν νομίζεις ότι η άμμος σου είναι ειδικη και σε καλύπτει.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Eγω νομιζω οτι καποιες φορες η προθεση μας στο να δωσουμε στο πουλια το κατι παραπανω (που εμεις νομιζουμε οτι ειναι ετσι) δημιουργουμε προβληματα παρα λυνουμε προβληματα
 
Καλημέρα, Γιάννη πάνω ανέφερες το γκριτ και τα μινεραλς αλλά και το κάρβουνο, αυτα σε ποια συχνότητα και ποσότητα εφ όσων υπάρχει η άμμος;
 
MrNek36 να ξαναβάλεις την σχάρα. Δεν ωφελεί σε τίποτα όλο αυτό, όπως γράφεις στην παρουσίασή σου αφορά καναρίνια! Τα καναρίνια δεν χρειάζονται γκριτ κλπ άμμους, παλιά έβαζα και εγώ ως υλικό πάτου. Μερικές φορές τα άφηνα λίγο να παίξουν και μετά τους απέκλεια την πρόσβαση.Κάτι παθαίνουν, τα τρελαίνει και την τρώνε μετά μανίας. Ανώφελο όμως, τα κανάρια δεν τρώνες ολόκληρα σπόρια όπως τα περιστέρια, οι κότες κλπ πουλιά ώστε να τα βοηθά η άμμος στην πέψη.Είναι και επικίνδυνο.
 
Καλημέρα, Γιάννη πάνω ανέφερες το γκριτ και τα μινεραλς αλλά και το κάρβουνο, αυτα σε ποια συχνότητα και ποσότητα εφ όσων υπάρχει η άμμος;
Εφόσον έχουν ελεύθερη πρόσβαση στην άμμο μόνιμα είναι πλεονασμός τα παραπάνω.
 
Εφ όσων δεν έχουν;
συχνή αλλαγή όποιου υλικού αποφασίσεις να χρησιμοποιήσεις. Το πόσο συχνά θα εξαρτηθεί από το πόσο
τσιμπολογάνε. Δεν πρέπει όμως να "ξεχνιέσαι". Καλή συνέχεια.
 
Back
Top