Γενικά Αποφάσισα να πάρω ringneck, θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης davide
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

davide

PB Member
Εγγραφή
9 Φεβ 2009
Μηνύματα
81
Πόλη
Θεσσαλονίκη
χαιρετω το φορουμ. Αποφασισα μετα απο πολλες ωρες σκεψης και διαβασματος ολες τις σελιδες για ολα τα ειδη παπαγαλων να παρω ενα ringneck. Και θελω να ρωτησω μερικα πραγματα.
1) να το παρω απο pet shop με παραγγελια ή κατευθειαν απο εκτροφεα(δεν ξερω κανεναν στην Θεσσαλονίκη ισως τηλεφωνισω σε αυτων στη ροδο)
2)με το κλουβι τι διαστασεις και τι σχημα να εχει περιπου
3)με την τροφη πανω κατω καταλαβα απο τα topic τι γινεται
4)να παρω δυο ή θα αντεξει και μονο του εννοηται θα ασχολουμαι αρκετες ωρες μαζι του

υ. Γ. αν ειναι περιτο το τοπικ να με συνχωτηται ενωστε το οπου εσεις κρινεται
 
Σίγουρα είναι καλύτερα να το πάρεις από εκτροφέα! Θα έχεις και βοήθεια μετά για όποιες απορείες σου προκύψουν, ενώ στο Petshop είναι εντελώς εμπορικά τα πράγματα.. Οι διαστάσεις του κλουβιού πρέπει να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερο γίνεται για να έχει και χώρο αρκετό να κινείται μέσα σε αυτό όταν θα το αφήνεις μόνο του και να υπάρχει χώρος να μπουν αρκετά παιχνίδια ώστε να μη βαριέται! Αν έχεις χρόνο να ασχολείσαι μαζί του αρκετό, τότε μπορείς να πάρεις μόνο ένα και θα είναι και περισσότερο αφοσιομένο σε εσένα. Σκοπεύεις να πάρεις ταισμένο στο χέρι; Είναι πολύ καλύτερο και πραγματικά αξίζει.
 
πηρα τηλεφωνο στην ροδο και με ειπε οτι σε 6 βδομαδες περιπου θα εχει ταισμενα στο χερι αλλιως εχει και τωρα αν θελω; το σκεφτομαι να το παρω και τωρα.σε pet shop και αυτος θα το παρει απο εκτροφεα με παραγγελεια. Εχει διαφορα αυτο αραγε. Αφου και οι δυο θα το παρουμε απο εκτροφεα;
 
Το καλύτερο είναι να βρεις από εκτροφεα θα έχεις και επιλογή να διαλέξεις όποιο σου αρέσει, αν βρεις να πάρεις αρσενικό (δεν φωνάζει και πόλη).
Το κλουβί να είναι μεγάλο για να χωράει αρκετά παιχνίδια και να μην σπάσει την ουρά του(είναι άσχημο χωρίς ουρά) 80Υ Χ 70Μ Χ 50Π
 
πηρα τηλεφωνο στην ροδο και με ειπε οτι σε 6 βδομαδες περιπου θα εχει ταισμενα στο χερι αλλιως εχει και τωρα αν θελω; το σκεφτομαι να το παρω και τωρα.σε pet shop και αυτος θα το παρει απο εκτροφεα με παραγγελεια. Εχει διαφορα αυτο αραγε. Αφου και οι δυο θα το παρουμε απο εκτροφεα;


Συνήθως τα πετ τα κάνουν εισαγωγή απο ξένους εκτροφείς οπότε αν κάποτε χρειαστείς κάτι για να ρωτήσεις, δεν θα πάρεις σαφή απάντηση απο το πετ. Επίσης τα ξένα εκτροφεία λόγο πληθώρας πουλιών δεν έχουν χρόνο να ασχοληθούν με την κοινωνικοποίηση του παπαγάλου, ενώ κάποιος ''μικρότερος'' εκτροφέας έχει τον χρόνο να το κάνει. Καλύτερα να κάνεις υπομονή και να πάρεις απο κάποιον εκτροφέα (εντός Ελλάδος) παρά απο κάποιον εκτός χώρας. Διαφορά μπορεί να βρείς ακόμα και στην τιμή αν και δεν θα είναι τόσο τρομακτική.
 
Η διαφορά θα είναι στην τιμή αν το παραγγείλεις εσύ θα το πάρεις ποιο φτηνό
 
ευχαριστω ολους μεσα απο την καρδια μου για την αμεση απαντηση των ερωτηματων. Μηπως γνωριζετε εστω και σε ερασιτεχνικο επιπεδο αν οχι επαγγελματια εκτροφεα εδω στην Θεσσαλονίκη;
 
μετα απο πολλες μερες ερευνας αγορας βρηκα το μαγαζι οπου θα αγορασω το μπλε ringneck γυρω στα 160 ευρο.
θελω να ρωτησω γιατι ολοι οι πετ-σοπαδες με λενε οτι ειναι αγριο πουλι, δεν ημερευεικαι με λιγα λογια ερχονται σε αντιθεση με τα γραφομενα στο φορουμ?μια απλη ερωτηση κανω δεν θελω να ερθω σε αντιθεση προς Θεου αν θεωρηθει κατι τετοιο
 
Ανάλογα με την προσπάθεια που εσύ κάνεις, θα ημερέψει. Αλλά θέλει πολλή δουλειά για να το καταφέρεις. Το πουλί αυτό δεν είναι ταισμένο στο χέρι. Αν το έπαιρνες από εκτροφέα και ταισμένο τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο εύκολα. Δική μου γνώμη, αφού τα δίνεις τα 160 γιατί δεν παίρνεις από Ρόδο ένα ήμερο που κάνει 150 και ας είναι πράσινο; Εγώ πάντως έτσι θα έκανα. Η απόφαση δική σου.
 
Ειναι ταισμενο στο χερι το συγκεκριμενο πουλι; Αν οχι μου φαινεται καπως ακριβο. Θα σε συμβουλευα να το παρεις ταισμενο στο χερι απο τον εκτροφεα στη Ροδο αφου ρωτησες. Κανε λιγο υπομονη και παρτο τοτε. Πιστευω αξιζει η αναμονη και ο κοπος.
 
Δεν είναι ακριβό Μαρία γιατί πουλιά με αυτή την μετάλλαξη (γαλάζιο) τόσο κοστίζουν. Άρα, σίγουρα δεν είναι ταισμένο στο χέρι.
 
Αυτο λεω και εγω! 🙂αφου δεν ειναι ταισμενο στο χερι και απο πετ σοπ μου φαινεται ακριβο. Δινει οσο ειπες 150 παιρνει πρασινο αλλα ταισμενο στο χερι. 😉
 
δεν ειναι ταισμενο στο χερι. Θα ειναι περιπου 8 μηνων (ετσι με ειπε).στην ροδο που τηλ. με ειπε οτι δεν εχει μπλε τωρα μονο πρασινο και αγριο και αν ειναι σε 6 εβδομαδες περιμενει τις γεννες. Θελω μπλε λογω του οτι με αρεσει το χρωμα πιο πολυ. Ευχαριστώ ολους-ολες για τις απαντησεις
 
Davide επικρατούν κάποιοι που συμφωνα με ενα site ειναι μυθοι... Επείδη είμαι και συντοπίτης και ψάχνω κι εγώ για ringneck... Δεν έχω βρεί κάτι αξιόλογο ούτε κάποιον πετσοπά που να μου λέει την αλήθεια τοσο για τη συμπεριφορά του πουλιού όσο και για την ηλικία του ολοι έιναι μωρα... Και όλοι είναι πέραν του ενός έτους γι αυτο πρόσεχε...Απλά οι πετσοπάδες δεν το προτιμούν γιατί δεν έχουν τρελλό κέρδος απο αυτόν άρα δεν ασχολούνται.. Στο site που σου είπα, δε θυμάμαι ποιο ήταν, έγραφε οτι τα rιngneck περνούν μια φάση εφειβίας μια φάση ανεξαρτιτοποίησης και γίνονται κάπως επιθετίκα! Σκέψου το σαν τα παιδιά που στην εφηβεία κάνουν την επανάσταση τους...Αλλα κάποια στιγμή αυτό περνάει.. Ειτε σε μερες είτε σε μήνες.. Ανάλογα πάντα με εσενα και το χαρακτήρα του κάθε πουλιού!Γι αυτό και σε αυτή τη φάση σου λεεί τι επαθε το πουλί; Δεν προκειται να γίνει καλα.. Τα θεωρουν δύσκολα και τα παρατούν! Πάντως έχω γυρήσει παρα πολλα πετ κάποιο μωρό και ήμερο δε βρηκα... Αν βρείς κάτι ενημέρωσε με να πάμε και μαζί!
Τσέκαρε λίγο και εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/ringneck-φθηνό-αλλα-δεν-είναι-ήμερο.8787/
 
Back
Top