Αναπαραγωγή Αποφυγή αιμομιξίας σε καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fersis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fersis

PB Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
118
Πόλη
Δράμα
Kαλημέρα θα ήθελα να μου λύσετε κάποιες απορίες σχετικά με την επιλογή ζευγαριών.
Aν έχουμε ένα ζευγάρι το 2007 μας δώσει απογόνους μετά το 2008 βάζουμε τον πατέρα με την κόρη και την μάνα με τον γιο
μετά πως συνεχίζουμε;
Το ίδιο και αν αρχικά αρχίσεις με δυο διαφορετικά ζευγάρια που δεν έχουνε καμια συγγένεια μεταξύ τους;
Και αν ζευγαροσω δυο θηλυκά με τον ιδιο αρσενικό?
Συγγνώμη αν σας κούρασα με τοις ερωτήσεις μου.
Ευχαριστώ.
 
...Aν έχουμε ένα ζευγάρι το 2007 μας δώσει απογόνους μετά το 2008 βάζουμε τον πατέρα με την κόρη και την μάνα με τον γιο
μετά πως συνεχίζουμε;

Kαταρχην ξεκινησες λαθος αν εκανες αυτο που ειπες παραπανω. Αυτο δε λεγεται αποφυγή αιμομιξίας αλλα καθαρή αιμομιξία. Τι να συνεχίσεις, τις διασταυρώσεις μεταξύ τους; Καποια στιγμη δεν θα γεννιουνται μωρα και αν γεννιουνται θα πεθαινουν η θα εχουν αρκετα γεννετικα προβληματα υγειας. Ηδη αν πηρες απογονους απο τις παραπανω διασταυρωσεις το πιθανοτερο ειναι να εμφανισουν προβληματα.
 
Ελπίζω να μην φανεί κουραστικό και να διαβαστεί προσεκτικά.
Αξίζει, απο κάθε πλευρά, τον κόπο.
 

Συνημμένα

Δεν έβαλα ακόμη τέτοιο ζευγάρι απλός το διάβασα κάπου.
 
Καλησπερα φιλε μου Βασιλη, εγω εχω κανει αυτου του τυπου την ενδοδιασταυρωση σε πουλια σπανια και ποιοτικα 90 βαθμων και ανω, πχ αχατες ευμος κιτρινα μωσαικα,ιζαμπελ κοκκινα μωσαικα, με σκοπο την σταθεροποιηση των γονιδιων.Αυτος ο τροπος επιτρεπεται μονο για μια φορα, στην επομενη σαιζον οπωσδηποτε νεο αιμα.Φιλικα Τεο
 
Όπως λέει και ο Θοδωρής πιο πάνω χρησιμοποιείται σπάνια και μόνο όταν υπάρχει ανάγκη αυτός ο τρόπος. Είναι περισσότερα τα προβλήματα που θα δημιουργήσεις από αυτά που θα λύσεις με τις ενδοδιασταυρώσεις.
 
Back
Top