Γενικά Απο ισια πουπουλα σγουρά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gioko
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gioko

PB Member
Εγγραφή
29 Νοε 2007
Μηνύματα
234
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Το μαλινουά στην φωτογραφία οταν γεννήθηκε και έβγαλε πούπουλα ήταν όλα κανονικά, μετά πτερόρροια η ουρά και λίγα πούπουλα στο σώμα του έγιναν σγουρά. Τα τράβηξα μήπως και ακουμπούσαν πουθενά και στράβωσαν αλλα πάλι τα ίδια. Να σημειωθεί οτι τα αδέρφια και οι γονείς δεν έχουν κανένα πούπουλο σγουρό πάνω τους. Πού μπορεί να οφείλεται αυτό;
 

Συνημμένα

  • DSC00160.webp
    DSC00160.webp
    27,9 KB · Προβολές: 131
  • DSC00161.webp
    DSC00161.webp
    29,7 KB · Προβολές: 132
Ok το ματι.Απλα δε φαινεται καλα στη φοτο
Παρατηρησες μηπως αν τσιμπιοταν το πουλι οταν ηταν μικρο;
Υπαρχει μια πιθανοτητα να το κληρονομησε
Πιστευω οτι θα βγαλουμε καλυτερα συμπερασματα μετα την πτερορια που θα κανει το καλοκαιρι. Προσωπικα δεν εχω δει καποιο μαλινουα με στραβο πτερωμα. Καλυτερα να σου απαντησει καποιος που εκτρεφει χρονια τη ρατσα
 
Παρατηρησες μηπως αν τσιμπιοταν το πουλι οταν ηταν μικρο;
Υπαρχει μια πιθανοτητα να το κληρονομησε
Προσωπικα δεν εχω δει καποιο μαλινουα με στραβο πτερωμα. Καλυτερα να σου απαντησει καποιος που εκτρεφει χρονια τη ρατσα
Ολα ηταν φυσιολογικα οταν ηταν μικρο. Και εγω δεν εχω δει μαλινουα με στραβο πτερωμα και ειχα απορια αν υπαρχει εξηγηση περα της κληρονομικοτητας.
 
Απο ότι κατάλαβα εννοείς το στράβωμα της ουράς και των φτερών πτήσης;
 
νομίζω οτι το πουλί μάλλον έχει διατροφικές ανάγκες, περισσότερες απο ότι του προσφέρεις.
Το στράβωμα των φτερών, δηλώνει έλλειψη αμινοξέων και βασικών βιταμινών.
Εμπλούτισε, λοιπόν τη διατροφή τουκαι όλα θα πάνε καλά!
 
Αν δεν τρεφοταν σωστα νομιζω θα ηταν ακατεμμενο ολο το φτερωμα. Στη φωτογραφια φαινεται μονο οτι το τελειωμα στα φτερα πτησης ειναι κυρτο προς τα πανω
 
Τρεφετε κανονικοτατα παιδια με τις βιταμινες του τα φρουτακια του την αυγοτροφη του. Ολα αυτα τα βαζω σε ολο το κοπαδι γιατι τα αλλα να ειναι ενταξει;
 
Φιλε μου ειναι οζος και μαλιστα στο ξεκινημα, δεν ειναι κληρονομικο μην φοβασαι το πουλακι δεν παθαινει τιποτα, ασε να ωριμασει πρωτα και μετα με ενα τσιμπιδακι αφαιρεσε το,το ποτε συμβαινει ειναι σχετικο γιατι μπορει να παρουσιαστει και μετα απο 5 αλλαγες πτερωματος,τιποτα δεν ειναι απολυτο.
 
Θόδωρε πρώτη φορά το διαβάζω αυτό το πράγμα. Τι είναι ο όζος; Απο τι προέρχεται.
 
νομίζω οτι το πουλί μάλλον έχει διατροφικές ανάγκες, περισσότερες απο ότι του προσφέρεις.
Το στράβωμα των φτερών, δηλώνει έλλειψη αμινοξέων και βασικών βιταμινών.
Εμπλούτισε, λοιπόν τη διατροφή τουκαι όλα θα πάνε καλά!

Νομίζω η βασική αιτία είναι αυτή που περιγράφει η Σοφία. Στην επόμενη πτερόρροια δώσε σκεύασμα πλούσιο σε αμινοξέα και ιχνοστοιχία.
 
Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Το πουλι ειναι οπως το επιασα χθες λιγο παχυ στο χωρο της κοιλιας. Το καλοκαιρι που εριξε φτερα εβαζα το σκευασμα της orlux και χρησιμοποιω καο calci lux για ασβεστιο. Η τροφη μου ειναι πλουσια σε σπορους και τα φρουτα μπαινουν στο κλουβι πολυ συχνα. Τι να πω μακαρι να ειναι απο αυτα που λετε.
 
Back
Top