Αναπαραγωγή Απο ποια ηλικία μπορεί να ζευγαρώσουν τα green cheecked conures;

Christos1964

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2016
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα στη παρεα,
εχω ενα αρσενικο green cheek conure 9 μηνων και πηρα και ενα θηλυκο το οποιο ειναι τωρα 5 μηνων.
ξερω οτι αυτα τα πουλια ενηλικιωνονται γυρω στον εναμισυ χρονο, οπου και τοτε θα ηθελα να ζευγαρωσουν.
ειναι ασφαλες να τα εχω μαζι στο ιδιο κλουβι ή υπαρχει περιπτωση να ζευγαρωσουν τοσο μικρα?
σαν συμπεριφορα τα πανε μια χαρα. οταν τα εχω ελευθερα -υπο επιβλεψη βεβαια- φερονται σαν ερωτευμενο ζευγαρι.
μεχρι στιγμης τα εχω χωρια βεβαια.
περιμενω τις συμβουλες σας
 
Για να ζευγαρώσουν και να γεννήσουν προϋπόθεση είναι να υπάρχει κάποιο αντικείμενο που να φέρνει σε φωλιά. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις γιατί μπορεί και να γεννήσουν στη ταϊστρα ή στη σχάρα αλλά είναι εξαίρεση.
Πόσες μέρες είναι μαζί στο σπίτι; Τα κλουβιά είναι δίπλα δίπλα;
Αν τα πηγαίνουν καλά εκτός κλουβιου καλό θα είναι να συνεχίσουν για 2 βδομάδες έτσι, να βρίσκονται δηλαδή εκτός κλουβιου, και μετά σταδιακά να τα βάλεις μαζί στο μεγαλύτερο κλουβί.
 
@Christos1964 Μπορείς να τα βάλεις εφόσον τα πηγαίνουν καλά. Εάν τα δεις να ζευγαρώνουν χώρισε τα καθώς η θηλυκια είναι πολύ μικρή και υπάρχει μεγάλος κίνδυνος δυστοκιας. Να ξέρεις πως κάποια πουλια του είδους είναι κτητικα στο κλουβί (ιδίως αρσενικά) τους και η διαδικασία πρέπει να γίνει ως εξής.
Ένωσε τα δίπλα δίπλα εάν παρατηρήσεις οποιαδήποτε επιθετική συμπεριφορά σημαίνει πως δεν μπορούν να συμβιώσουν ειρηνικά μαζί.
Μπορείς να στείλεις μια φωτογραφία του κλουβιού?
 
@Geokilkis μια χαρα τα πηγαινουν. το κοριτσι το εχω απο δυο μηνων. αφου περασε η καραντινα τα εχω σε διπλανα κλουβια, ομως περνανε παρα πολλη ωρα εξω μαζι. επισης το ενα μπαινει στο κλουβι του αλλου- μιας και εχω ανοιχτες τις πορτες- χωρις προβλημα. τα προβληματα της πρωιμης γεννας τα γνωριζω και ουσιαστικα αυτο θελω να αποφυγω. υπαρχει περιπτωση να ζευγαρωσουν τοσο μικρα?
[automerge]1661782718[/automerge]
@Ledagcc προβλημα δεν φαινεται να υπαρχει γιατι το ενα μπαινοβγαινει στο κλουβι του αλλου γιατι εχω τις πορτες ανοιχτες οταν ειμαι παρων. η ερωτηση μου ειναι εαν υπαρχει περιπτωση να ζευγαρωσουν τοσο μικρα κατι που δεν θελω βεβαια
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Δεν είναι ώριμα για να ζευγαρώσουν γιατί ουσιαστικά το κορίτσι είναι ακόμα μωρό και το αρσενικό τώρα μπαίνει στη εφηβεία. Δεν νομίζω ότι θα ζευγαρώσουν. Από την ηλικία του 1 έτους και μετά το αρσενικό θα χρειάζεται μια αυξημένη επιτήρηση..αν και το θηλυκό είναι το κυρίαρχο αλλά ποτέ δεν ξέρεις..
 
@Ledagcc εχω αλλο ενα ιδιο με ενηλικα πουλια στο μπαλκονι. ειναι αρκετα μεγαλο, ειναι ουσιαστικα κλουβα.
Νομιζω ομως οτι ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα μας.
[automerge]1661799567[/automerge]
@Niva99 δεν γινομαι αγενης αλλα το αρχικο θεμα δεν ηταν το κλουβι
[automerge]1661799713[/automerge]
Σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια σας. Εκτιμω τις αποψεις και τις γνωσεις ολων σας
 
Back
Top