Αναπαραγωγή Απο 23/01 ως σήμερα δέν έσκασε ακόμα κανένα αυγό

alexandr0ss

PB Member
Εγγραφή
1 Ιαν 2009
Μηνύματα
138
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα παιδιά
Απο τις 23/01 η κανάρα μου έκανε το πρώτο της αυγό, αλλά μέχρι σήμερα (06/02) δέν έσκασε ακόμα κανένα. Έκανε συνολικά τρία αυγά...
Δέ θέλω να την ενοχλώ, και δέν έκανα κάποια ωοσκόπηση για να δώ αν είναι άσπορα τα αυγά... Πάντως μέχρι και σήμερα κλωσσάει συνέχεια.
Αύριο πάμε για τη 15η μέρα... Δέν έπρεπε να είχε σκάσει ήδη το πρώτο τουλάχιστον;
 
Φιλε τι να ενοχλησεις παρε εναν φακο και μολις σηκωθει η καναρα δες τα αυγα αμα ειναι σπορωμενα παντως επρεπε να ειχαν βγει πριν δυο μερες.
 
Τα αυγά της κανάρας τα οποία έχουν σπόρο βγαίνουν κανονικά στις 13 με 14 μέρες. Μόλις η κανάρα κάνει το πρώτο αυγό το αποσύρης από την φωλιά και το αντικαθιστάς με ένα ψεύτικο. Το ίδιο και στο δεύτερο και στο τρίτο. Στο τέταρτο αυγό αφού το πάρεις για λίγες ώρες αντικαθιστάς τα ψεύτικα με τα κανονικά.Αποσύρης τα αυγά και τα τοποθετεπις όλα μαζί για να βγουν και όλα τα μικρά την ίδια μέρα.
Στην 7η μέρα κάνεις ωοσκόπηση για να δεις αν είναι γόνιμα. Τώρα η γνώμη μου είναι να τα αφήσεις μία δύο μέρες ακόμα μήπως και το τελαιυτίο είναι γόνιμο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: johnny
Τα πήρα και τα κοίταξα, στα δύο ένιωσα κάτι να χτυπάει στο δάχτυλό μου, σαν κίνηση... και η πίσω πλευρά του αυγού φαίνεται να είναι σαν να την έξυσαν απο μέσα, έχει σκούρο χρώμα απο τη μέσα πλευρά :D
 
Λοιπόν. Πλένεις πολύ καλά τα χέρια σου με σαπούνι για να απολυμανθούν πλήρως, στη συνέχεια τα στεγνώνεις και τότε παίρνεις με προσοχή ένα ένα αυγό από τη φωλιά της κανάρας και τα κοιτάζεις σε μία λάμπα.Άν δείς ότι μέσα στο αυγό δε βλέπεις τον κροκό και το ασπράδι(όπως δηλαδή όταν το γέννησε), αλλά παρατηρείς μια σκιά, δηλαδή το φως να μη διαπερνά, τότε είσαι σε καλό δρόμο
φιλαράκο.Άν όμως βλέπεις κροκό και λοιπά, Άστα να πάνε(...)

*Σημείωση: Προσοχή!-> Εφαρμόζοντας ακόμη και μια μικρή πίεση με τα δάκτυλά σου, είναι πιθανό να σπάσεις τον εύθραυστο φλοιό.
 
Καταρχάς, εννοείται ότι με το πρώτο πιτσιρίκι που θα σκάσει μύτη, στέλνεις σε αυτό το θέμα που σου γράφω τώρα μήνυμα και μου λές όλα τα σχετικά-κινήσεις τους, συμπεριφορά τους, αν ταΐζουν και λοιπά...
ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ολοψυχα φίλε!
 
αν ειναι σαν το πρωτο τοτε εχει μεσα πουλακι αν ειναι σαν το δευτερο τοτε δεν εχει...
 

Συνημμένα

  • οωσκοπισ.webp
    οωσκοπισ.webp
    29,6 KB · Προβολές: 121
  • οωσκοπιση.webp
    οωσκοπιση.webp
    29,8 KB · Προβολές: 120
Νομίζω οτι τα πιτσιρίκια μου είναι έτοιμα να βγούνε... Τα αυγά είναι σκούρα, δέ διακρίνεις φώς μέσα, και μάλιστα επειδή τα αναποδογύρισα λίγο για να τα βάλω μπροστά στη λάμπα, τα ανησύχησα φαίνεται και "κλώτσησαν" τα δύο :D ..
Απο την πίσω πλευρά βγαίνουνε, έτσι δέν είναι; συγνώμη για τις χαζές ερωτήσεις, αλλά είναι πρώτη φορά που θα έχω μωρά... Την επόμενη φορά θα ξέρω περισσότερα :D
 
Πολύ καλές οι εικόνες σου Άγγελε. Αυτά είναι από παραδείσια (τα αυγά);
 
το πρωτο αυγο δεν ξερω ακομα αν εχει μεσα μωρο γιατι χθες γεννιθηκε αλλα ετσι ειναι και τα σπορα...
τα αυγα ειναι απο κοκατιλ...

με το καλο να βγουν και να μεγαλωσουν τα μωρα φιλε!
 
Ναί!
Όλα σου κυλούν ομαλά και ωραία. Θυμήσουμε: Αύριο μέχρι το μεσημέρι θα έχεις 1 πιτσιρίκι και στη συνέχεια έχει καλώς.
ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.
 
Καλημέρα... λοιπόν σήμερα βγήκε ο πρώτος μπέμπης απο το αυγό του :D... Μπορεί να είναι και μπέμπα, δέν ξέρω... Πάντως όλα πήγαν καλά τελικά, δόξα τω θεώ...
Περιμένω τον δεύτερο να σκάσει μύτη αύριο :D
 
Καλορίζικο Αλέξανδρε,
άντε με το καλό και τα υπόλοιπα
και να τα δεις γερά στο κλαρί

Υ. Γ. και τα δικά μου την 16η, 17η ημέρα βγήκαν
 
Δεν υπάρχουν πουλιά που βγαίνουν την 16 ή την 17 ημέρα.
Λίγα λεπτά να περάσουν απο την ημέρα τους τα μικρά πεθαίνουν απο ασφυξία.
Απλά συνήθως η σωστές κανάρες δεν κάθοντε απο το πρώτο αυγό αλλά απο το τρίτο. Τότε αρχιζει η εκκόλαψη και εμείς το μέτρημα.
 
γειά σας παιδιά! Εχω κ εγω το ίδιο πρόβλημα...η κανάρα μου έκανε το τελευταίο αυγό στις 24/1 και μέχρι σήμερα 7/2 δεν έχει σκάσει κανένα. Είναι η πρώτη της φορα.φοβάμαι ομως να πιάσω τα αυγά για να δω αν έχουν πουλάκια μήπως τα σπάσω. Τί να κάνω;κανονικά επρεπε να έχουν βγει έτσι;
 
Εμένα πάντως το πρώτο βγήκε σήμερα το πρωϊ και το είδα πριν ξεκινήσω για τη δουλειά... Και η κανάρα μου κάθησε απο την πρώτη στιγμή που έκανε το πρώτο της αυγό.
Μή σου πω οτι καθόταν και απο πιό πριν... Τέλος πάντων, η φύση πάντα κρύβει εκπλήξεις, αρκεί να είναι υγιή και να μεγαλώσουν όσο καλύτερα γίνεται :D
 
Αποφάσισα σήμερα να κοιτάξω τα αυγά αλλά τα νέα δεν είναι καλά, δεν είχαν τίποτα μέσα. Πότε μπορώ να την ξαναβάλω να γεννήσει;
 
Βγάλε την φωλιά και βάλτην πάλι σε μια βδομάδα, 10 μέρες μαζί με νέο νήμα πάλι, και φρόντισε λίγο την διατροφή τους.
 
Εμένα η δικιά μου χθες εβγαλέ το πρώτο και σήμερα το δεύτερο.Αύριο πάμε για το 3 στα 3:D... Έκανε ακριβώς 14 μέρες από τη μέρα που γέννησε το πρώτο αβγό...
 
Back
Top