Φροντίδα Απρόσκλητος επισκέπτης

ζιζι

PB Known Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.160
Πόλη
Κωνσταντινούπολη
Και απροσκλητη δεν τη λες, αφού όλο τον χειμώνα της έβαζα νερό και φαγητό στο παράθυρο κάτι που συνεχίζω να κάνω. Έχουμε συνηθίσει η μία την άλλη και έρχεται συχνά, κάθεται δίπλα μου στο παράθυρο και μου κάνει παρέα οταν διαβάζω . Πριν 4 μέρες ειδα ότι στην φωλιτσα της που έχει κάνει στην είσοδο της πολυκατοικίας έχει 2 μπαλιτσες. Σήμερα από το πρωί ήρθε και έφαγε σιτάρι, ήπιε νερό, μετά έφαγε κολοκυθι και έτρεξε να ταισει τα ζουζούνια. Όμως νιώθω ότι από εχθές κάτι έχει. Ερχεται όλη την ημέρα κάθε 5 λεπτά. Από εχθές επίσης μπαίνει μέσα στο σπιτι. Κάθεται πάνω στην ντουλαπα με κοιτάζει και μετά φεύγει. Τι να της έδινα να φαει;

IMG_20180720_192059_600x800.webp

Τη συγκεκριμένη φωτογραφία μόλις την τράβηξα. Σηκώθηκα να μαγειρέψω και ήρθε και κάθισε πάνω στα ντουλάπια της κουζίνας και με κοιτάζει.

IMG_20180720_200710_600x800.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το καναρίνι βρίσκεται σε άλλο δωμάτιο. Μέχρι τώρα μόνο στο παράθυρο καθόταν, όπως στην πρώτη φωτογραφία, από εχθές άρχισε να μπαίνει μέσα. Σήμερα το απόγευμα ερχόταν κάθε 5 λεπτά. Έφευγε και ξαναερχοταν. Τώρα που έβγαλα τον σκύλο βόλτα είδα ότι είχε πέσει κάτω το ένα από τα μωράκια της. Το έβαλα πίσω στη φωλιά και πήγε και κάθισε και αυτή.
Αρσενικό δεν βλέπω 👎
Εγώ θυμάμαι παλιά που ένα ζευγάρι είχε γεννήσει στο σπίτι μου και ο πατέρας συμμετείχε στην ανατροφή των νεοσσών. Φαίνεται πως οι τουρκαλες είναι πιο ανεξάρτητες 😛
Τι να ταισω; Να δώσω αυγουλακι; Μέχρι τώρα σιτάρι, ρύζι και λαχανικά της έδινα.
 
Καλύτερα να μην δίνεις λαχανικά μέχρι να μεγαλώσουν λίγο τα μικρούλια όπως κάνουμε και στους παπαγάλους και στα καναρίνια.
Δεν ξέρω αν ισχύει βέβαια για τα περιστέρια αυτό.
Βάλτης αυγουλάκι που έχει πρωτείνη να μεγαλώσει τα μικρά, ρυζάκι και σιτάρι μου ακούγονται μια χαρά και ίσως να δώσεις και λίγη αυγοτροφή;
Μπορεί να έρχεται συχνά σε εσένα γιατί ξέρει ότι την φροντίζεις για να φάει :)
 
Εδώ και 3 μέρες της δίνω κάθε μέρα αυγουλακι αλλά δεν το πολυτρωει. Σήμερα της έκανα αυγοτροφη με βρώμη, φρυγανιά και τριμμένο καρότο και φάνηκε να της αρέσει περισσότερο. Λαχανικά της δίνω γιατί πηγαίνει και ψάχνει χορταράκια και επειδή αρσενικός δεν υπάρχει πηγαινοερχεται πολύ βιαστικά για να μην μείνουν μόνα τα μικρά. Τις τελευταίες μέρες που της πηγαίνω φαγητό έχει σταματήσει να είναι νευρική και να πηγαινοερχεται στο σπίτι μου. Ξέρει ότι θα πάω εγω κι έτσι δεν αφήνει μόνα τα μικρά. Έρχεται μια δυο φορές τη μέρα μόνο για βόλτα :D
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Έχετε πολύ όμορφη σχέση και μπράβο σου που την βοηθάς στο δύσκολο έργο της "single mom".
Νομίζω τα περιστέρια εκτιμάνε πιο πολύ αυτά που κάνουμε γι αυτά.
Τον Σελίμ όσο και να τον φροντίσεις ποτέ δεν θα σε εμπιστευτεί όπως αυτή η μικρούλα.
Το βλέπω και στα budgie μου σε σχέση με το περιστέρι που φροντίζουμε στο γραφείο.
Εκείνα τα έχουν όλα δεδομένα, σε αντίθεση με τον Fluffy που ξέρει πότε θα φάει και κάνει χαρές σαν σκυλάκι και όποτε βρέχει ή φοβάται έρχεται και κουρνιάζει δίπλα μας.
Το μόνο που μπορώ να εξηγήσω είναι γιατί έχουν μεγαλώσει δίπλα μας πάρα πολλά χρόνια, σε αντίθεση με τα καναρινάκια και τους παπαγάλους.

Αφού την βλέπεις και ψάχνει χορταράκια, τότε σίγουρα κάτι θα ξέρει καλύτερα.
Να της δίνεις λοιπόν πρασινάδα και αυτή την ωραία αυγοτροφή που έδωσες, ίσως καλαμπόκι και σιτάρι :)

Απλά έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι μετά ίσως έρχονται και τα μικρά για φαγητό και εν συνεχεία μαζευτούν και άλλα αφού θα δούν ότι υπάρχει φαγητό :)
 
Έχεις απόλυτο δίκιο. Ο Σελιμ ενδιαφέρεται μόνο για την τετράποδη αδερφούλα του, εμένα με έχει γραμμένη.
Λες να έρχονται μετά οικογενειακως; :D
Πωπω ποιος θα καθαρίζει τα τζάμια
Το καλαμπόκι να το βράσω ;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δυστυχώς δεν γνωρίζω . Φοβάμαι μην μείνει κανά σκληρό κομμάτι και υπάρξει πνιγμός των νεοσσών.
Ίσως λέω και βλακείες.
Προσωπικά ίσως το έβραζα, αλλά γενικά το δίνουν ωμό!
 
Καλησπέρα Ζωή! Παρακολουθώ μέρες το θέμα σου και πραγματικά είσαι πολύ τυχερή που το βιώνεις δίπλα σου! Σε ζηλεύω, με την καλή έννοια εννοείται! Μπράβο σου που βοηθάς τόσο έμπρακτα αυτή την οικογένεια πτηνών να ακμάζει και να μεγαλώσει καλά! Να πάνε όλα καλά!
 
Σε ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν πράγματι βοηθάω, αλλά προσπαθώ. Δεν ξέρω πως να το διαχειριστω και τις περισσότερες φορές δρώ βάσει ενστικτου και μετά το μετανιώνω. Για παράδειγμα επειδή δεν υπάρχει αρσενικός και τις τελευταίες μέρες την έβλεπα πολύ νευρική και ανησυχη άρχισα να της πηγαίνω φαγητό κοντά στην είσοδο της πολυκατοικίας όπου έχει και τη φωλιά αντί να τη βάζω στο παράθυρο μου όπως έκανα όλους αυτούς τους μήνες. Το πουλάκι είναι πολύ πιο ήρεμο τώρα αλλά από εχθές σκέφτομαι μήπως η μυρωδιά της αυγοτροφης οδηγήσει εκεί γάτες, και δυστυχώς εδώ έχουμε αμέτρητες. Νομίζω πως εγώ έχω αγχωθει περισσότερο και από την ίδια τη μάνα :D
Ελπίζω στο τέλος όλα να πάνε καλά!
 
Μπα μην το λες. Αυτή τη φορά θα είναι διαφορετικά. Εχθές μπήκε μέσα στο σπίτι με ένα κλαδάκι στο ράμφος. Μάλλον ψάχνει εσωτερικό χώρο για τη νέα φαμίλια
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
😀... Τι άλλο θα κάνεις; :D
Επειδή έχω και γω πάντως δέντρο με περιστέρια και φωλιά δίπλα στο μπαλκόνι, φοβάμαι για παράσιτα κτλ, οπότε δε βγάζω τον Σπύρο καθόλου... Αλλά και τις δύο φορές που έκανε η περιστέρα αυγά, ο Έλληνας μπαμπάς ήταν εκεί :)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλά κάνεις. Κι εγώ φοβάμαι πολύ αλλά ευτυχώς ο Σελιμ βρίσκεται σε άλλο δωμάτιο. Τραβάω την κουρτίνα για να μην μπαίνει μέσα και αυτή έρχεται και την τσιμπάει. Τώρα βέβαια που βρήκε καινούριο αίσθημα μια με δύο φορές την ημέρα με θυμάται μόνο.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δύο εβδομάδες έχει που τα μικρά έφυγαν από τη φωλιά και η κυρία βρήκε καινούριο αγαπητικο!
View attachment 57412
Ερωτικά τα νέα σας! Μια χαρά! Ελπίζω το νέο της ταίρι να αποδειχθεί πιο υπεύθυνο και συνεργάσιμο!
 
Ε, φίλες γίνατε τοσο καιρό, φτιαχτης ένα καφεδάκι να κάτσει να τα πείτε για τον νέο φιλαράκο. Να σου πει τα κλασικα "αχ οι άντρες" και να περάσει η ώρα σας :D
Μπράβο Ζωή για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια
 
Tα περιστεροειδή είναι μονογαμικά. Δέσε σε ένα κάγκελο εκεί κοντά κανένα ματσάκι κλωστές βαμβακερές- λινάτσας ή ότι άλλο έχεις εκτός απο συνθετικές. Θα σταματήσει να πειράζει την κουρτίνα τουλάχιστον 🙂
 
Ε, φίλες γίνατε τοσο καιρό, φτιαχτης ένα καφεδάκι να κάτσει να τα πείτε για τον νέο φιλαράκο. Να σου πει τα κλασικα "αχ οι άντρες" και να περάσει η ώρα σας :D
Μπράβο Ζωή για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια
Κύριε Διονύση, έχω συνηθίσει τόσο καιρό να διαβάζω και εκείνη να με κοιτάζει από τα καγκελα και τώρα που πέρασα σε δεύτερη μοίρα, αν σας πω ότι μου λείπει θα με πιστέψετε;
 
Back
Top