Γενικά Απόδραση καναρινιου (?)

Αναστάσης

PB New Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2015
Μηνύματα
2
Πόλη
Βόλος
Χαιρετώ το φόρουμ! Παιδιά συγχαρητηρια ειλικρινά έχω πάρει πολλά πράγματα απο εσας! Σας διαβαζω καιρό αλλά ποτέ δεν έτυχε να γράψω μιας και οι απορίες-θέματα με έχουν καλύψει πλήρως! Στο θέμα μας τωρα... Θέλω να μοιραστώ μαζί σας ένα παράξενο περιστατικό που συνέβη προχθες το πρωί και ενω έβγαλα τον μικρό Μενέλαο (γκλοκστερ) να του κόψω τα νυχάκια του. Πρώτη φορά τόσο ανήσυχος... Μου έφυγε από το χέρι και πέταξε έξω από το μπαλκόνι! Έμεινα με το στόμα ανοιχτό! Ένιωσα τόσο ηλίθιος που συνέβη κατι τετοιο! Μάταια βγαινω εξω να κοιταξω αλλά τίποτα.. Πηρα απόφαση ότι παει χάθηκε για πάντα θα τον φάει καποιο άλλο αρπακτικο.. Όλα αυτά περιπου 11μιση το πρωι.. Μετα απο 3 ωρες και ενω είμαστε με την γυναικα μου και τρώμε στην κουζίνα συζητώντας για το περιστατικό... Βλέπουμε έκπληκτοι τον Μενέλαο να έρχεται και να καθεται στην απλώστρα με τα ρούχα! Μην τα πολυλογω αφού με χίλια ζόρια περασε την μπαλκονόπορτα την κλείσαμε και τον είχαμε και πάλι στα χέρια μας! Ρε παιδιά δεν ξέρω τι να πω δεν με πιστευει κανεις.. Τι έχετε να πείτε εσείς;
 
Καλώς τον Αναστάση.
τι έχετε να πείτε εσείς;
Στα καναρίνια δεν είναι εντελώς ασυνήθιστο. το πρώτο πράγμα που κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να αφήνουμε το κλουβί έξω με την πόρτα ανοιχτή και πολλές φορές μόλις πεινάσει το βρίσκουμε μέσα.

Τυχερός αυτή τη φορά.
 
Καλως τον! Να εισαι προσεκτικος γιατι αυτα γινονται... εισαι τυχερος αλλα να προσεχεις.

Και εμενα μου εφυγε ενα καναρνι οταν τους αλλαζα κλουβια για το ταξιδι.. Μετα απο μια ωρα μπηκε μονο του μεσα στ κλουβι. Ετυχε. Απο τοτε οτι κανω το κανω μεσα στο σπιτι με κλειστες πορτες.
 
👍Τυχερό το πουλάκι, τυχεροί κι εσείς! Πάντα κλειστά πόρτες και παράθυρα όταν τα βγάζουμε από το κλουβί τους!
 
Καλώς ορίζω στην παρέα μας... Τόσο τον Αναστάση όσο και το φτερωτό "δραπέτη"... Που ευτυχώς επέστρεψε.
Στα καναρίνια δεν είναι εντελώς ασυνήθιστο. το πρώτο πράγμα που κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να αφήνουμε το κλουβί έξω με την πόρτα ανοιχτή και πολλές φορές μόλις πεινάσει το βρίσκουμε μέσα.
Συμφωνώ απόλυτα... απλά να προσθέσω πως δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να το κυνηγήσουμε χωρίς εξοπλισμό, γιατί θα το τρομάξουμε και δεν θα υπάρξει μετά επιστροφή.
 
Και εμενα μου εφυγε ενα καναρνι οταν τους αλλαζα κλουβια
απλά να προσθέσω πως δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να το κυνηγήσουμε χωρίς εξοπλισμό, γιατί θα το τρομάξουμε και δεν θα υπάρξει μετά επιστροφή.
και εμένα πρίν δυο μήνες μου είχε φύγει το καρδερινοκάναρο (που μετα σκότωσε η κουκουβάγια) και έψαξα και το βρήκα σε ένα δέντρο, το δέντρο δεν ήταν πολύ ψηλό έτσι πήδηξα και το έπιασα (απο το φόβο που είχε πάρει αυτο δεν κουνιόταν) και το ξαναέβαλα μέσα.
ίσος ήμουν τυχερός βέβαια...
 
Κλασσική περίπτωση επιστροφής καναρινιού. Φιλοθέη το 93 φεύγει o tibrandakos φίλου από μονοκατοικία, Απαρηγόρητος ο ιδιοκτήτης. Μετά από 4 - 5 ώρες τον ξαναβρίσκει μέσα στο κλουβί να τρώει σποράκια...
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά! Απο χειμώνα σκέφτομαι για θυληκο timprado! Όποιος απο εσάς έχει ας μου στείλει πμ να ρωτήσω μερικές πληροφορίες που θέλω..
 
τυχερος ησουν μεσα στο λαθος σου. το πιθανοτερο ηταν να τον φαι γατα
οταν τα βγαζετε απο κλουβια να τα εχετε σε κλειστο χωρο
 
Συμμερίζομαι απόλυτα τον ενθουσιασμό σου, μετά από μια απροσδόκητη επιστροφή ενός αρσενικού λευκού υποχωρητικού, που δραπέτευσε ανοίγοντας το πορτάκι της ταίστρας. Όλα έγιναν την ώρα του καθαρισμού. Ακόμη θυμάμαι το θέαμα της ολόλευκης σιλουέτας του στα καλώδια της ΔΕΗ και στη συνέχεια πετώντας, χάθηκε πίσω από την απέναντι πολυκατοικία. Εκεί λοιπόν που συνέχισα με βαριά καρδιά τον καθαρισμό των υπολοίπων, άκουσα το χαρακτηριστικό του τιτίβισμα και κοιτώντας με συγκρατημένη έκπληξη προς τα πάνω, τον είδα να κάθεται στην κορυφή της κατασκευής και να κοιτάει απαθής. Η χαρά μου απερίγραπτη, αλλά πρυτάνευσε η ψυχραιμία. Άφησα το πορτάκι του κλουβιού ανοιχτό και εξαφανίστηκα. Λίγα λεπτά χρειάστηκαν για να τον έχω πάλι κοντά μου...
 
Καλώς ορίζω στην παρέα μας... Τόσο τον Αναστάση όσο και το φτερωτό "δραπέτη"... Που ευτυχώς επέστρεψε.

Συμφωνώ απόλυτα... απλά να προσθέσω πως δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να το κυνηγήσουμε χωρίς εξοπλισμό, γιατί θα το τρομάξουμε και δεν θα υπάρξει μετά επιστροφή.
Όταν λέτε εξοπλισμό?Βρέξιμο και απόχη ή κάτι άλλο;
 
Μήπως αντί για Μενέλαο να τον λέτε Lucky ή Ρούλη από το Τυχερούλη; 😛
 
Όταν λέτε εξοπλισμό?Βρέξιμο και απόχη ή κάτι άλλο;

για τα καναρινια σε μενα δουλεψε το να βαζω το κλουβι σε εμφανες σημειο με ανοιχτη πορτα.
αν δεν εχει απομακρυνθει γυριζει μονο του στο κλουβι(αν δε μπορει να βρει την πορτα με σεντονι η κατι αλλο σκεπαζεις κλουβι και το πιανεις)
 
2 φορές μου έχουν δραπετεύσει καναρίνια από το χέρι και πέταξαν στο αναρριχώμενο του κήπου αλλά με μια μπλούζα τα επανέφερα στο σπίτι τους άμεσα.
Μετά τη δεύτερη φορά αποφάσισα ότι κάθε περιποίηση θα γίνεται σε ζευγαρώστρα βάζοντας το ένα χέρι από την κεντρική πόρτα και το άλλο από την πλαϊνή.
 
2 φορές μου έχουν δραπετεύσει καναρίνια από το χέρι και πέταξαν στο αναρριχώμενο του κήπου αλλά με μια μπλούζα τα επανέφερα στο σπίτι τους άμεσα.
Μετά τη δεύτερη φορά αποφάσισα ότι κάθε περιποίηση θα γίνεται σε ζευγαρώστρα βάζοντας το ένα χέρι από την κεντρική πόρτα και το άλλο από την πλαϊνή.


και εγω εκει εχω καταληξει πλεον..
το κυνηγα για ωρες...2 φορες εφτασα παρα πολυ κοντα που παραλιγο να το πιασω...
η απογοητευση τεραστια, δεν σας κρυβω πως ακομη και σημερα οικογενειακος
κοιταμε και ψαχνουμε μηπως ξαναγυρησει...
πραγματικα τραυματικη εμπειρια
 
Αχ ρε παιδια να πω και γω την εμπειρια μου με τις αποδρασεις, γιατι το ελεγα και δεν με πιστευαν! Περισυ το καλοκαιρι, ετσι οπως καθαριζα το κλουβι, ανεβηκε η θηλυκια γκλοστερινα στο χερι μου και τσουυυπ πεταξε εξω! Να σημειωσω πως κατω απο το σπιτι μου υπαρχει μεγαλος κηπος με ψηλα δεντρα, πυκνη βλαστηση καθως και... Πολλες, παρα πολλες γατες! Με ολα αυτα αποθαρρυνθηκα τελειως και πιστεψα οτι η καναρα μου σε λιγο θα γινει μεζεδακι.. Μαλιστα παλαιοτερα ειχα χασει παπαγαλο κατασπροκαι δεν καταφερα ποτε να τον εντοπισω, οποτε το να βρω πανω στα δεντρα ενα gloster καναρινι που ευκολα μπερδευεις με σπουργιτι μου εμοιαζε απιθανο. Ενας απο τους κατοικους της οικοδομης που με ειδε να τρεχω στον κηπο σαν τρελη, ο οποιος μαλιστα ασχολειται με τα πουλια, εριξε με το λαστιχο νερο στα δεντρα μηπως το πουλακι πεσει και καταφερω να το πιασω. Τιποτα. Εψαχνα εψαχνα, τιποτα. Μονο γατες να περιτρυγιριζουν τα δεντρα λες και περιμεναν να τους ερθει η καναρα μου φαι ουρανοκατεβατο. Τελικα μετα απο ωρες αποφασισα να γυρισω σπιτι. Περνουσα κατω απ τα πευκα σφυριζοντας, μπας και.Ωσπου καποιος αρχισε να απανταει στο σφυριγμα μου! Καθισα κατω απο το δεντρο οπου ειχα ακουσει το σφυριγμα. Σφυριζα εγω, απαντουσε το πουλακι σφυριζοντας. Κουνησα ενα κλαδι και επεσε στα ποδια μου η μικρη μου! Εσκυψα να την πιασω κι αυτη ανεβηκε απο μονη της στο χερι μου! Με τα πολλα και τα λιγα την γυρισα τελικα σπιτι κι ενιωθα τοσο τυχερη στη σκεψη οτι τη γλιτωσα απο το βεβαιο θανατο που θα εβρισκε εκει εξω..Αλλωστε ενα πουλακι που χει περασει ολη του τη ζωη σε ενα κλουβι, με μοναδικες εξοδους για πεταγμα μεσα σε ενα δωματιο, ποσο να πεταξει; Ποσο να αντεξει εκει εξω; Αμφιβαλλω κιολας αν θα μπορουσε να πεταξει μονη της εως τον τριτο οροφο της πολυκατοικιας για να γυρισει μονη της στο κλουβι..

Προσοχη λοιπον και παλι προσοχη οταν ανοιγουμε τις πορτες του κλουβιου για οποιονδηποτε λογο! 🙄
 
είσαι πολύ τυχερός...
πρόσφατα εφυγε απο έναν γνωστό μου και σε 15λεπά, του έλειπε ένα πόδι,
μάλλον γάτα, δεν πιστεύω να πρόλαβε καρακάξα.
 
Back
Top